Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

J. Daniš: Prvoradým je postup do tretej ligy

Sportnet|Publikované 22. nov 2005 o 00:00

Poprad - Gólman seniorského mužstva FK Poprad, účastníka štvrtej ligy skupiny sever, Ján Daniš (na snímke) patrí v súčasnosti medzi najdôležitejšie

stavebné články popradskej defenzívy. Brankársku kariéru začal v rodnom Poprade, v ktorom pôsobí už od mládežníckych rokov. Svojimi vynikajúcimi výkonmi si v kolektíve udržiava vysoký štandard, čo potvrdzuje aj najlepšia obranná činnosť klubu v súťaži. Ako sa pozerá samotný brankár na túto lichotivú skutočnosť, nám priblížil v nasledujúcom rozhovore.

Už dlhodobo patríte medzi najväčšie opory v zadných radoch mužstva. Myslíte si, že prežívate najlepšie brankárske obdobie?

Myslím si, že už aj v predchádzajúcich rokoch som mal viac takýchto období, no súčasné patrí možno považovať za jedno z najlepších. Pôsobím v mužstve, ktoré je vážnym ašpirantom na postup do vyššej súťaže, a mojím cieľom je výraznou mierou pomôcť mu a dokázať, že aj futbal nášmu mestu patrí.

Poskytuje vám súčasný FK Poprad maximálne futbalové zázemie vo vašom napredovaní?

Myslím si, že zainteresovaní funkcionári v klube mi veľkou mierou pomáhajú vytvárať si vlastné zázemie v mojom futbalovom živote. Popri môjmu športovému remeslu som získal aj výhodné zamestnanie, ktoré ma veľmi uspokojilo. Spokojný môžem byť aj s tréningovým procesom brankárov pod vedením trénera Jána Chmúru. Rapídne sa zvýšil aj prístup a ochota zo strany klubu oproti minulým sezónam, čo potvrdzujú aj výborne rehabilitačné a materiálne podmienky. Všetky aspekty sa zároveň odzrkadľujú aj na samotných výsledkoch, čo hráčom dodáva patričné sebavedomie a istotu.

Na ktoré najpamätnejšie spomienky a zážitky z minulého obdobia nemôžete zabudnúť?

Už doterajšia moja kariéra bola, čo sa týka spomienok, pestrá. V žiackych rokoch som sa zúčastnil významného mládežníckeho turnaja ,,DANA CUP v Dánsku, na ktorom ma viedol skúsený a jeden z mojich prvých trénerov Alexander Comisso ml. Ten ma zároveň priviedol aj na moju brankársku dráhu. Išlo o mimoriadne veľký turnaj (600 mužstiev) s vynikajúcou organizáciou. Svoj futbalový rast som neskôr pocítil aj v dorasteneckej kategórii, keď som chytal za FK Poprad-Veľká a pod vedením trénera Molnára sme sa snažili postúpiť do vyššej súťaže. Po prechode do mužstva seniorov bolo dosť dôležitým momentom hosťovanie v Spišskej Starej Vsi v nižšej súťaži. Po návrate zo spomínaného klubu som sa nešťastne dlhodobo zranil, čo mi odoberalo chuť od ďalšej brankárskej činnosti. Vtedajší tréner Veľkej pán Seman ma však vzdal tejto myšlienky a vyskytla sa mi možnosť ďalšieho účinkovania v FK Štrba, kde som získal pod taktovkou kormidelníka Saba ďalšiu sebaistotu a motiváciu do jej činnosti.

Popradský futbal sa vydal správnou cestou k splneniu dlhoročného cieľa, ktorým je postup do vyššej súťaže. V čom vidíte najväčšie pozitíva tejto skutočnosti?

Za azda najväčšie pozitívum považujem utvorenú fúziu dvoch popradských klubov, ktoré pôsobili v jednej súťaži oddelene od seba. Nepriaznivo sa vyvinulo aj ich samotné postavenie v tabuľke, čo bolo podnetom k tomuto radikálnemu kroku. Už prvý rok spoločného účinkovania sme sa snažili postúpiť do najvyššej regionálnej súťaže, čo sa nám, žiaľ, nepodarilo. Myslím si však, že pod vedením manažéra a súčasného skúseného trénera Stanislava Kocha to v tejto sezóne dokážeme splniť.

Veríte, že sa vám podarí dosiahnuť ešte vyššie méty ako doposiaľ?

V prvom rade kladiem najväčší dôraz na spomínaný postup do tretej ligy. Až neskôr sa ukáže, akým smerom by sa mala uberať moja kariéra. Aj napriek tomu, že FK Poprad mi momentálne vytvára dostatočne kvalitné podmienky, nebránil by som sa vôbec výhodnej ponuke z vyšších súťaží.

Môže logické myslenie využiť brankár vo svojej futbalovej praxi?

Zo svojich skúsenosti viem, že táto skutočnosť je u brankára jedným z najdôležitejších faktorov. Patrí doň najmä fyzická pripravenosť, organizácia hry defenzívnej činnosti a maximálne sústredenie pri riešení rôznych nepríjemných situácií.

Mávate pred stretnutím predtuchu, že zápas ľahko zvládnete?

Nikdy nemôžem povedať, či sa mi podarí podať spoľahlivý výkon, ale z vlastných skúseností viem, že keď nastupujem na zápas uvoľnený a mám pocit, že sa nič vážne nemôže stať, je to o to ťažšie.

Súvisiace články