Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Ivančo sa stal majstrom Európy aj s výronom členka

Úspešná vranovská výprava. Zľava I. Pribula, S. Matanin a M. Ivančo. (Autor: archív)
Sportnet|Publikované 28. nov 2012 o 23:00

Vranovskí mašéri potvrdili svoju prítomnosť k najužšej špičke aj na európskom šampionáte v Taliansku.

Michal Ivančo získal svoj premiérový titul, a to aj napriek tomu, že ho trápil výron členka.

VRANOV NAD TOPĽOU. Slovenská výprava mašérov so psami severských plemien získala na majstrovstvách Európy pretekov psích záprahov na suchu v talianskom Farra D Alpago tri zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú medailu.

Prítomnosť k najužšej špičke opäť potvrdili aj pretekári reprezentujúci Prima Siberian Husky Club Vranov nad Topľou Michal Ivančo, Igor Pribula a Samuel Matanin.

V kategórii canicross - muži s jedným psom dominoval v posledných štyroch sezónach nezdolaný Marcel Matanin, ktorý sa šampionátu v prostredí Dolomitov pri jazere Santa Croce nezúčastnil, ale jeho žezlo prebral Michal Ivančo.

Obhajca minuloročného striebra ovládol tento rok trať suverénnym spôsobom. Pod jeho výkon sa dokonca nepodpísala ani skutočnosť, že si pred dvoma týždňami natiahol stehenný sval, a preto v príprave nemohol trénovať naplno. Hoci sa mu zdravotné problémy nevyhli ani v Taliansku, v súčte troch dní mal náskok dve minúty a dvadsaťpäť sekúnd.

„Po prvom kilometri som si urobil výron a myslel som si, že majstrovstvá sa pre mňa skončili. Ešte priamo na trati som to rozchodil a do cieľa dobehol s 30-sekundovým náskokom. Večer mi však noha opuchla a nevedel som, či pobežím aj druhý deň. Keďže ráno ma nebolela a vďaka dobrej obuvi sa mi ju podarilo pevne zafixovať, pokračoval som ďalej,“ opísal zdravotné peripetie Michal Ivančo.

Agresívny malamut

Vo Farra D Alpago bola trať zložená z dvoch extrémov – kamenistého terénu, čo viacerí riešili nasadzovaním papúč pre psov a bahnitého podkladu. Prvé dva dni sa štartovalo hromadne a vtedy si pretekári museli dávať pozor na malamuta francúzskeho reprezentanta, ktorý bol agresívny a hrozil konfliktami.

„Jediná možnosť, ako predísť kontaktu s ním, bolo nasadiť od začiatku rýchle tempo a možno aj to bola príčina, prečo som mal výron. Na druhej strane, skôr mi vyhovuje, ak môžem tempo pridávať postupne, no teraz som taktiku radšej zmenil. V druhej časti, kde na nás čakala pre zmenu rozbahnená trať, som sa snažil ísť o čosi opatrnejšie, aby som sa nepošmykol a nezranil. Som rád, že po ďalšie dva dni sa mi už akékoľvek problémy vyhýbali a mohol som sa sústrediť iba na svoj výkon,“ vysvetľoval M. Ivančo.

Pri svojej minuloročnej premiére na podujatí tohto rangu obsadil druhé miesto, no v Taliansku už nedal súperom žiadnu šancu.

„Veľmi si cením aj striebro zo Slovinska, kde som na ME štartoval prvýkrát, ale zlato je zlato. Nebyť výronu, bolo by všetko perfektné a ideálne. Dôležité však je, že som to zvládol, lebo nikdy neviete, čo sa na trati môže stať. Napr. kilometer pred cieľom sa pes vypne, ujde a je po pretekoch. Preto sa človek musí sústrediť nielen na svoj výkon, ale aj na psa. Som rád, že som nadviazal na Marcela Matanina a predĺžil víťaznú sériu členov klubu Prima Siberian Husky Vranov,“ dodal s úsmevom M. Ivančo.

Doplníme, že v kategórii canicross – muži s dvoma psami zvíťazil vekom ešte len junior Samuel Matanin.

Bronz na dosah

Po bronzovej medaile siahal aj Igor Pribula. Po prvých dvoch dňoch bol v kategórii šprint D1 s dvoma psami tretí, no v nedeľu sa Belgičan Wesley Braeckmans vypol k fantastickému výkonu a na nášho reprezentanta získal trinásť sekúnd.

„Po piatku a sobote som mal náskok 27 sekúnd, ktorý som však v posledný deň neudržal. Už v príprave som si všimol, že moje psy išli rýchlostne dole a na ME strácali predovšetkým v časti, kde bol blatistý terén. Predsa len sú o čosi ťažší a tento typ trate im nevyhovoval. Stále je to však iba príprava na hlavnú zimnú sezónu, preto skúsenosti z Talianska využijem na to, aby som ich pripravil ešte lepšie,“ konštatoval I . Pribula.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.