Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Iuventa zarezáva v Liptovskom Jáne

Michalovská družina na sústredení v Liptovskom Jáne. Zverenky trénera Františka Urbana sú v Liptove už vyše týždeň, domov sa vracajú už o pár dní. (Autor: pbr)
Sportnet|Publikované 27. júl 2015 o 22:00

Hádzanárky Iuventy Michalovce sú už druhý týždeň na kondično-hernom sústredení v Liptovskom Jáne.LIPTOVSKÝ JÁN. Prvých sedem dní sa podľa slov trénera Františka Urbana zamerali hlavne na kondíciu, tých druhých sedem už bude patriť prevažne lopte, keďže po návrate domov už jeho zverenky čaká prvá herná previerka, dvadsiaty druhý ročník domáceho Memoriálu Tomáša Jakubču, na ktorom od piatka 8. do nedele 10. augusta ich súpermi postupne budú rumunský vicemajster HCM Baia Mare, chorvátsky majster a účastník skupinovej fázy Ligy majstrov Podravka Vegeta Koprivnica a popredný účastník maďarskej ligy DVSC Debrecen.

Nejde len o kondíciu

Podľa slov trénera Františka Urbana je sústredenie vyvážené a hráčky, ktoré zarezávajú dvakrát denne, sa určite nenudia.

„Príprava je pestrá. Venujeme sa tak naberaniu kondície, ako aj hre, keďže hneď po príchode domov nás už čakajú herné previerky,“ uviedol lodivod Iuventy.

Ten je spoločne so svojimi zverenkami ubytovaný v hoteli Alexandra, ktorý im v mnohých aspektoch dokonale vyhovuje.

Okrem kopcovitých terénov využívaných na naberanie kondície je totiž priamo v hoteli telocvičňa, posilňovňa, ihrisko, bazény a hráčky teda majú aj výbornú regeneráciu po namáhavej zaberačke.

„Nič nám tu nechýba,“ výstižne poznamenal František Urban.

Kto si však myslí, že je to iba o naberaní kondície, veľmi sa mýli. Realizačný tím totiž pre hráčky pripravil aj teambuildingové dni.

Na sobotu večer to bola spoločná opekačka a voľnú nedeľu využili hráčky okrem iného aj na paintball.

„Ide o utužovanie kolektívu, takže takéto spoločné akcie sú veľmi dôležité. Najskôr sme mali pripravený pre dievčatá v neďalekom Liptovskom Mikuláši rafting, ten sme však pre nepriaznivé počasie odvolali a nahradili ho paintballom,“ zdôraznil tréner michalovských hádzanárok.

Výborná partia

Jednou z najskúsenejších hráčok v michalovskom kádri je po jeho veľkej obmene tohto leta ukrajinská legionárka Julia Kucher. Tá ma síce iba dvadsaťpäť rokov, v tíme však už patrí medzi najstaršie.

„V družstve je dosť mladých hráčok, ktoré naberajú skúsenosti. Povinnosťou nás starších je pomôcť týmto dievčatám aklimatizovať sa v družstve a vytvoriť jednoliaty kolektív. O to sa pokúšame na sústredení a myslím, že nám to vychádza, pretože tvoríme výbornú partiu,“ uviedla jedna z dvoch ukrajinských legionárok v službách Iuventy Michalovce.

Spokojnosť aj u benjamínka

O výbornej partii hovorila aj najmladšia členka kádra v Liptovskom Jáne Jana Barátová, ktorá v júli oslávila iba osemnáste narodeniny.

Rodáčku z Vranova nad Topľou zaradil tréner Urban do prvého družstva počas letnej prestávky a Barátová si tak momentálne užíva prvú letnú prípravu so ženským tímom.

„Tréningy sú určite ťažké a je to pre mňa niečo nové. Na druhej strane, tréner pre mňa nie je neznámou, takže viem, čo od neho môžem čakať. Čo sa týka toho, že máme mladé družstvo. Pre nás mladé to určite je takto lepší prechod od dorastu k ženám. Sme výborná partia a my sme takisto dobre zapadli do tímu,“ uviedla Jana Barátová.

More vymenila za hory

Jednou z troch legionárok, ktorými počas letnej prestávky vystužil osemnásobný slovenský majster svoj káder, je Ruska Julia Černovová. Tá naposledy pôsobila v Lade Togliatti, s ktorou sa tešila z prekvapivej striebornej medaily.

Lepší bol akurát Rostov na Done, kde pôsobila ďalšia posila Zemplínčaniek, ukrajinská pivotka Oľga Perederijová. Černovová zažila prípravu s popredným ruským tímom aj slovenským majstrom. Môže teda porovnávať.

„Keď si niekto myslí, že to je nejako extra veľký rozdiel, veľmi sa mýli. Aj tu totiž trénujeme tvrdo, rovnako ako v Togliatti. Môžem povedať, že čo sa týka zaberačky, je to podobné,“ skonštatovala Černovová.

Prípravy ruských tímov sú známe aj povestnými bázami. Zažila niečo také aj ona?

„My sme chodili na prípravu prevažne k moru. Teraz som to zmenila, pretože sme v horskom prostredí,“ s úsmevom na perách podotkla Černovová, pre ktorú budú Michalovce druhým zahraničným angažmánom, keďže v sezóne 2013/14 hrávala v tíme bieloruského majstra BNTU - BeLaz Minsk.

Tá do Michaloviec prišla ako náhrada za Ukrajinku Viktóriu Krasko, s ktorou ju spája aj pôsobenie v tíme viacnásobného bieloruského majstra. „V Minsku sme sa stretli len krátko, keďže Viktória po dvoch mesiacoch odišla.“

Poslednou Habánková, Medveďová príde tento týždeň

Ako posledná sa k tímu nateraz pripojila ľaváčka Veronika Habánková. Táto rodáčka z Trenčína, ktorá minulú nedeľu oslávila dvadsiate narodeniny, začala prípravu s tímom neskôr vzhľadom k tomu, že reprezentovala Slovensko na letnej univerziáde v juhokórejskom Gwnag-ču.

Zverenkám trénera Dušana Poloza sa tam príliš nedarilo, keďže družstvo oslabené o viaceré hráčky, ktoré sa z rôznych príčin univerziády nezúčastnili, obsadilo až desiate miesto.

„Určite neľutujem, že som tam išla,“ vyjadrila sa Habánková, pre ktorú to bola prvá reprezentačná skúsenosť.

„Ja si účasť v Južnej Kórei veľmi vážim. Mám o skúsenosť viac,“ podotkla ešte Habánková. Tá sa k tímu pripojila až minulý piatok, ďalšia z reprezentantiek, brankárka Adriana Medveďová príde k tímu až tento týždeň.

Konfrontácia s krajankami ju láka

Keďže Michalovčanky sú v Liptovskom Jáne už druhý týždeň, práve na sústredení sa dozvedeli európsky žreb.

Vo viedenskom sídle Európskej hádzanárskej federácie totiž minulý utorok vyžrebovali okrem iného aj druhé či tretie kolo Pohára EHF, v ktorom bude Iuventa opäť účinkovať.

Žreb bol pre Zemplínčanky priaznivý. V druhom kole im prisúdil luxemburský HC Standart Luxemburg, no a v prípadnom treťom by si zahrali proti španielskemu majstrovi Balonmano Bera Bera.

Táto konfrontácia by bola pre španielsku brankárku v službách Iuventy Raquel Alvarez Lafuente veľmi lákavá.

„Láka ma to a urobím všetko preto, aby sme si proti Bera Bera zahrali,“ skonštatovala prvá španielska vo WHIL.

„Po minulej sezóne tam nastala dosť veľká obmena v kádri a neviem povedať, akú majú silu. Najlepšie hráčky odtiaľ odišli a momentálne družstvo nedosahuje takú výkonnosť, ako pred troma či štyrmi rokmi,“ dodala ešte Lafuente, ktorá v súčasnom kádri Balonmano Bera Bera má niekoľko kamarátok zo španielskej reprezentácie.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.