Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Islanders zrušili najhorší kontrakt v NHL, ale musia platiť milióny

Rick DiPietro. (Autor: SITA/AP)
Ondrej Gajdoš|2. júl 2013 o 19:26

Klub z Long Islandu vyplatí svojho brankára zo zmluvy, do konca sezóny 2028 - 2029 bude ročne dostávať 1,5 milióna.

BRATISLAVA. Vedeniu klubu Islanders došla trpezlivosť s brankárom Rickom DiPietrom, rozhodlo sa ho zbaviť. Klub NHL napísal 31-ročného Američana na listinu voľných hráčov a ak oňho neprejaví záujem žiadne iné mužstvo, vyplatia ho zo zmluvy.

Skončí sa tak jeden z najzvláštnejších kontraktov v histórii športu. Majiteľ Islanders Charles Wang a generálny manažér Garth Snow podpísali v septembri 2006 zmluvu s DiPietrom na neuveriteľných pätnásť rokov za sumu 67,5 milióna dolárov. Onedlho to oľutovali, lebo po dvoch rokoch išiel brankár od jedného zdravotného problému k ďalšiemu a dnes má chorobopis dlhý ako penzista.

DiPietro nemusí byť z vykúpenia zo zmluvy smutný. Z nej už zarobil 31,5 milióna dolárov a do konca sezóny 2028 - 2029 bude dostávať 1,5 milióna ročne - dokopy ďalších 24 miliónov, čo sú dve tretiny zvyšnej dohodnutej sumy.

Brzdili ho zranenia

„Bolo to pre nás ťažké rozhodnutie,“ cituje portál newsday.com Gartha Snowa. Generálny manažér pri rozlúčke nedal najavo sklamanie. „Rick hral za Islanders vždy s plným nasadením, o tom niet pochýb. Želáme mu veľa zdravia, ak bude ďalej pokračovať v kariére.“

Talentovaného DiPietra si vybral klub z Long Islandu ako jednotku draftu v roku 2000 pred kanadským útočníkom Heatleym a Slovákom Mariánom Gáboríkom. Najprv chytal vo farmárskom tíme a po šiestich rokoch sa rozhodli z neho nadlho urobiť prvého brankára.

V prvých dvoch sezónach s novou zmluvou odohral 62, resp. 63 zápasov, ale potom prišli zdravotné problémy. Dvojnásobný otras mozgu, zranenie boku a následná operácia, operovali mu aj koleno, neskôr si liečil slabiny a po bitke s brankárom Pittsburghu Brenton Johnsonom vypadol na jar 2011 na šesť týždňov pre zranenie na tvári.

Najlepšie platený gólman v histórii NHL odohral v rokoch 2008 - 2013 za Islanders dovedna len 50 zápasov.

Na farme bol priemerný

„V poslednej skrátenej sezóne som videl Ricka v mužstve iba vo februári, robil dvojku Jevgenijovi Nabokovovi,“ povedal slovenský obranca Islanders Ľubomír Višňovský. „Nastúpil v troch zápasoch a poslali ho na farmu do Bridgeportu. Dalo sa čakať, že ho budú chcieť vykúpiť zo zmluvy, aby si uvoľnili miesto v platovom strope.“

DiPietro dostal v uplynulom ročníku v NHL v troch stretnutiach 12 gólov a ani v Bridgeporte si nepočínal lepšie - mal úspešnosť zásahov iba 89,3 percenta.

Islanders sú pred novou sezónou zatiaľ bez brankára, veteránovi Nabokovovi sa skončila zmluva. Zostali už len mladíci Kevin Poulin a Anders Nilsson, ktorí majú málo skúseností.

Kluby tlačí platový strop

Nielen Islanders, ale aj niektoré ďalšie kluby NHL čaká cez leto úloha vykúpiť zo zmlúv drahých hráčov, ak neodvádzajú adekvátne výkony.

Platový strop sa podľa novej kolektívnej zmluvy v sezóne 2013 - 2014 zníži pre každý klub o šesť miliónov dolárov na 64,3 mil. USD. Tampa uvoľnila útočníka Vincenta Lecavaliera s tým, že vo zvyšných šiestich rokoch dostane dve tretiny zmluvnej sumy a môže si nájsť iné mužstvo. Vo Philadelphii podobne skončili brankár Iľja Bryzgalov aj útočník Daniel Briere.

New York Islanders majú zatiaľ pod zmluvou desať útočníkov, päť obrancov za celkových 36 miliónov dolárov a na zvyšné doplnenie kádra im zostáva 28,3 mil. USD. Príjem DiPietra, ktorého vykúpia zo zmluvy, sa do platového stropu neráta.

Súvisiace články