Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Išla, aby predávala svoje meno a omrkla rivalky

Sportnet|Publikované 21. okt 2005 o 22:00

Košice Najprv sa jej do rozhovoru príliš nechcelo. Akoby ostýchavosť pramenila z menšieho rozčarovania či nenaplnenia ambícií, ale rozhodne sa

nemusí hanbiť za svoje vystúpenie na uplynulých majstrovstvách sveta v Santa Susanne. Kulturistka Adriana Zavacká (na snímke) sa síce vrátila bez fanfár, ale s novou chuťou a impulzmi. "Nepredpokladala som, že skončím nejako vysoko, brala som podujatie ako inšpiráciu a studnicu poznatkov. To hlavné, načerpať podnety,sa zrealizovalo," konštatovala Prešovčanka, ktorá štartovala do 57 kilogramov. Absolvovala debut na MS, v tomto roku to bolo už jej piate súťažné vystúpenie a zrejme telo už bolo dosť unavené. Forma nebola úplne super, výsledkom bolo dvanáste miesto. "Umiestnenie zodpovedalo tomu, čo som ukázala."

Do budúcnosti východniarka vie, že ak by chcela pomýšľať na finálovú účasť, bude treba vynechať všetky ostatné akcie a zamerať sa jedine na tento vrchol, aby svalstvo bolo zregenerované, odpočinuté. "Teraz sa orientujem už na budúcoročnú jar, keď budú majstrovstvá Európy práve u nás na Slovensku, v Bratislave. Azda tam by som mohla dobre obstáť," riekla síce zrelá žena, ale menej skúsená kulturistka, ktorá s týmto športom začala takpovediac iba nedávno. "Zistila som, aká je úroveň súperiek na takomto fóre a čo sa dá zlepšovať na mojej postave. Rovnako som si otestovala kulturistky, s ktorými sa môžem stretnúť aj na európskom šampionáte, mám zmapované všetky rivalky." Adriana nemala možnosť predviesť voľnú zostavu (to je výsadou finalistiek) a všímala si, ako ju elitné pretekárky zostavujú. "Donedávna bolo preferované svalstvo, teraz už voľná zostava hrá tiež veľkú rolu a môže dosť zamiešať poradie. Vybrala som sa v tejto pasáži dobrým smerom, no uvedomila som si, že hodnotenie na "Európe" aj "svete" bolo iné. V prvom prípade boli rýchle zostavy, skoro tanečné. V Španielsku to bol typický kulturistický prístup, hoci dobre hodnotili zostavy ponášajúce sa na baletné. I keď nie v rýchlom tanečnom rytme, ale pomalšom, čo bolo dané i výberom hudby." Pri otázke, či za predpokladu, keby mala šancu predviesť sa i v tomto smere, mohla dopadnúť lepšie, Zavacká pohotovo odpovedala, že asi nie, lebo jej svalstvo nemalo taký šmrnc, aký by malo mať. Bolo trošku pretrénované. Nehovoriac o tom, že v porovnaní s niektorými líderkami cvičí oveľa kratšie, je stále akoby začiatočníčkou. Už ale vie, ktoré partie musí uprednostniť, aby bola na pulze diania. "Mojím cieľom nebude ani tak zväčšovať svalstvo, pumpovať ho, ale skôr skvalitňovať ho, vyrysovať. Musí byť čistejšie, zreteľnejšie."

Od budúceho roku budú už len dve kategórie do 55 a nad 55 kg. Naša reprezentantka ešte stále nevie, v akej sa predstaví. Nechá si poradiť od štátneho trénera, aby nebola vzhľadom na svoju výšku príliš štíhla a bude brať do úvahy aj šance, v ktorej kategórii môže skôr preraziť. Možno v priebehu pár týždňov bude vedieť, čo a ako. V každom prípade, chuť na kulturistické méty svojím rezultátom nestratila. Naopak, bola šťastná, že si vybojovala nomináciu. "Bol tam so mnou aj manžel a určite sme si priniesli domov cenné poznatky, ktoré by som bez priamej účasti nenačerpala. Analyzovali sme chyby a z nich sa dá poučiť v záujme toho, aby som bola nabudúce lepšia. Navyše som sa mohla presvedčiť, či na to mám alebo nie." I keď na rozdiel od Jany Purdjakovej, ktorá získala v tejto kategórii zlato, druhá naša zástupkyňa nemala také veľké oči, nerezignovala a bojovala o to, aby sa predala. Veď ešte stále je aj pre rozhodcov neznáma. Sebakriticky naznačila, že za súperkami pred ňou zaostávala, ale aspoň má métu, ku ktorej sa chce priblížiť. "Ak si získam postupne i meno, aj mne sa bude ľahšie dýchať na pódiu. Najprv v Európe..." Určite urobí všetko pre to, aby tak bolo postupne azda i na MS.

Dostane na pódiu aj partnera?

Okrem bratislavských ME jednotlivkýň do úvahy prichádza pre Adrianu Zavackú aj súťaž párov, ktorá býva súčasťou mužského európskeho šampionátu. To je však ešte vzdialená a neistá hudba budúcnosti. "Ešte sa iba rozhodne na zodpovedných miestach, čo a ako. Pokiaľ ide o časovú náročnosť, nebolo by to také zlé, s diétou by nemal byť problém. Naposledy Slovensko nemalo zastúpenie v súťaži párov, takže je snaha vyplniť medzeru. Mne osobne sa táto myšlienka pozdáva, ide o esteticky príťažlivé zápolenie. Vôbec si však neviem predstaviť, s kým by som prípadne mohla súťažiť. Zatiaľ je to všetko iba v teoretickej rovine."

(zuk)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.