Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Isinbajevová: Nie som taká bohatá, aby som skočila hneď päť metrov

Sportnet|26. aug 2004 o 00:00

Trinásť minút po aténskej polnoci utvorila Ruska Jelena Isinbajevová svetový rekord v skoku o žrdi. O jednej v noci sa smiala ešte viac, ako keď si ju predtým v sektore fotoreportéri štylizovali pri svetelnej tabuli s jej výkonom 491 cm a ona donekonečna

Jelena Isinbajevová bozkáva žrď, ktorá ju vyniesla do zlatých výšok.

FOTO - REUTERS

Trinásť minút po aténskej polnoci utvorila Ruska Jelena Isinbajevová svetový rekord v skoku o žrdi. O jednej v noci sa smiala ešte viac, ako keď si ju predtým v sektore fotoreportéri štylizovali pri svetelnej tabuli s jej výkonom 491 cm a ona donekonečna bozkávala rekordnú žrď. Šiestykrát v tejto sezóne.

Dvadsaťdvaročná rodáčka z Volgogradu chvíľami vzlykala šťastím, vľúdnosťou si podmanila okolie.

"To, čo si hovorím pred pokusmi, na celý život zostane tajomstvom. Aj po neúspešnom pokuse na výške 475 som myslela na všetkých doma vo Volgograde, čo ma ľúbia. Na mamu, sestričky. Keď som zdolala výšku 480, vedela som, že vyhrám. Zrazu bola vo mne obrovská guráž, úžasná energia. V tej chvíli som si myslela, že skočím, koľko mi postavia na stojany."

V sále štadióna Spyridona Luisa nastalo pobavenie zmiešané s potleskom. Zaznela otázka šitá na ženský žrdkársky sektor - prečo po víťaznej definitíve na 490 cm nebola na ceste k svojmu ďalšiemu svetovému rekordu veľkorysejšia a nenaložila si viac ako obligátny jeden centimeter. Akože olympijský rozmer.

Jelena sa nevykrúcala, vyhŕkla ako školáčka: "Nie som taká bohatá, aby som hneď pridala k svetovému rekordu desať centimetrov. Tých peňazí za rekord nie je zasa toľko, aby stačili raz navždy. A ešte mi neprišli ani tie za predchádzajúce rekordy. Mne sa nechce tak skoro začať pracovať."

Za svetový rekord dávajú organizátori bonus 50 000 dolárov. Ale na olympijské hry sa to nevzťahuje. Ruská federácia však pre duo rivaliek Isinbajevová - Feofanovová vymyslela zvláštnu prémiu za rekord vo výške 60 000 dolárov.

"Priznávam, idem ako Sergej Bubka, pekne po centimetri. Ale keby vyplatili prémiu za každý navýšený centimeter naraz, skúsila by som päť metrov," dorazila všetkých Jelena prehýbajúca sa od smiechu.

"Aj tak chcem skákať ako muži - len presne o meter menej. Teším sa na hranicu piatich metrov."

Príslušníčka armádneho klubu sa dostala do hereckého tranzu: "Nemusíte mi prekladať otázky, rozumiem po anglicky. Keď mi konečne vyplatia tie mince, kúpim si auto. Ale dobré auto (smiech). Po rekorde v Birminghame som trochu tresla, že si kúpim jachtu. A čo ste sa pýtali? Či sa vo voľnom čase venujem streľbe? No raz dávno som strieľala v Tule. Z luku, do vlastnej nohy."

Isinbajevovej svetové rekordy

482 13. júla 2003 Gateshead
483 (h) 15. februára 2004 Doneck
486 (h) 6. marca 2004 Budapešť
487 27. júna 2004 Gateshead
489 25. júla 2004 Birmingham
490 30. júla 2004 Londýn
491 24. augusta 2004 Atény

Jelena bola lepšia, uznala sokyňa Svetlana

Svetlana Feofanovová sa dobrých desať minút mohla cítiť olympijskou víťazkou. To keď Jelena Isinbajevová neskočila na prvý raz ani 470, ani 475 cm. A ona, naopak, obe výšky zvládla.

Potom si však ruské sokyne vymenili roly. Zo svojho sveta pod uterákom vyšla iná Isinbajevová. Skočila 485 a Feofanovová už nedokázala odpovedať.

Pehatá Moskovčanka, úradujúca majsterka sveta i Európy, ktorej do žrdkárskej kolekcie chýba už len olympijský primát (v Sydney nepostúpila z kvalifikácie), však prijala prehru dôstojne. Volgogradčanke po svetovom rekorde dokonca zatlieskala.

V útrobách štadióna sa však vyplakala na pleci bývalej skvelej trojskokanky, dnes televíznej moderátorky Jolandy Čenovej.

"Bolo treba uvoľniť emócie," skonštatovala.

"Myslela som si, že na 490 som už nachystaná. Ale Jelena, ako sa ukázalo, bola pripravená lepšie. Na túto výšku už treba prestaviť aj psychiku. Mám rezervy."

Kedy ste sa zmierili s prehrou? vyzvedali sa jej ruskí novinári. "Až po súťaži. Kým máte čo len jediný pokus, musíte bojovať." (mo)


Súvisiace články