Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Iní lietajú, my sa namáhavo plahočíme

Sportnet|Publikované 8. nov 2007 o 23:00

Predpokladal, že aspoň do 2. kola by sa mohol prebojovať. Nevyšlo mu to a slovenský reprezentant v boxe Ján Onda do 75 kg skončil tak ako väčšina

našich borcov na majstrovstvách sveta už na prvej prekážke.

KOŠICE. "Bola to smola," povzdychol si po návrate odchovanec Lokomotívy Košice. Olympijské miestenky zostali i pre neho príliš vzdialené. Šancu na reparát bude mať budúci rok, keď sa konajú ďalšie kvalifikačné turnaje o postup na OH v Grécku a Taliansku.

Dobrý rozbeh, slabší záver

V úvodnom a pre neho aj poslednom vystúpení narazil na Josepha z Panenských ostrovov. Celkove súper vyhral 23:14. "Podľa mňa by bolo objektívnejšie, keby ten rozdiel nebol taký priepastný, ale prehral by som tesnejšie, o dva-tri body. Nemal totiž ani v jednom úseku boja výraznejšiu prevahu." Čo sa stalo, že po sľubnom rozbehu - po prvom kole Slovák viedol 3:1 a po druhom remízovom (5:5) vyhrával 8:6 prišiel zrazu zlom a rival sa dostal na koňa? "V treťom kole sa môj premožiteľ uchytil, vyhral 8:4 a v záverečnom 9:2. Pritom však som mal dojem, že rozhodcovia mi prestali bodovať údery, ktoré registrovali v úvodných kolách. Vôbec na tomto podujatí ten, čo viedol po troch kolách, už zostal aj celkovým víťazom."

Uplatnil rovnaký spôsob boja

Ak sa stretnú pästiari vyznávajúci rovnaký spôsob boja, je to zaujímavé, hoci možno pre diváka aj nudnejšie. Východniar si poťažkal, že Joseph boxoval rovnako ako on, s čím sa nedokázal celkom vyrovnať. "Možno bol o niečo rýchlejší." Na žreb sa však J. Onda nevyhováral, na takejto akcii si už nemožno vyberať. Štátny tréner Tibor Hlavačka sa vyjadril pre agentúry, že náš boxer akoby bol pod tlakom, nepočínal si uvoľnene. "Uvedomoval som si význam akcie, aj to, o čo tam ide, takže mi to nebolo jedno."

Elita nám zase ušla

Aj tentoraz si účastníci zo Slovenska uvedomili, ako veľmi zaostávame za elitou. Je to v podmienkach prípravy, možnostiach na kvalitný tréning a hlavne v počte náročných akcií. "Inde reprezentanti cestujú hore-dolu a obsadzujú jeden kvalitný turnaj za druhým. Ja som mal pred šampionátom málo duelov, pričom špička sa živí boxom a nepracuje na amatérskej báze ako my." Kým sa nenájdu peniaze na to, aby naši chodili do cudziny na konfrontáciu so silnými jednotlivcami, tak sa nepohneme ďalej. "Predpokladám, že tí, čo boli v Chicagu vpredu, do roka zvládnu štyri-päť podujatí plus kvalitnú ligu. Na Slovensku ani ligové zápolenia nie sú na úrovni," dodal J. Onda, ktorému imponoval Rus Korbov. Ten predviedol perfektnú prácu rúk, videl všetko. "Boxoval spôsobom úder bod, pričom málo inkasoval," chválil šampióna Košičan. Nezabudol spomenúť ani hendikep, že nemal pri sebe svojho otca-trénera Jána Ondu st. "Som presvedčený, že inak by som vyhral. Som zvyknutý na jeho koučing, iní lodivodi nevedia, na čo mám."

ŠTEFAN KÚŠIK

stefan.kusikkorzar.sk

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.