Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Indonézsky tím do Izraela nepricestuje

SITA|Publikované 4. júl 2006 o 09:55

DŽAKARTA 4. júla (SITA, AP) - Indonézsky fedcupový tím odriekol svoju účasť v júlovom barážovom stretnutí tenistiek o účasť v II. svetovej skupine na pôde svojho vyžrebovaného súpera v Izraeli. Prevažne ...

DŽAKARTA 4. júla (SITA, AP) - Indonézsky fedcupový tím odriekol svoju účasť v júlovom barážovom stretnutí tenistiek o účasť v II. svetovej skupine na pôde svojho vyžrebovaného súpera v Izraeli. Prevažne moslimská krajina chce aj takýmto spôsobom protestovať proti izeraelskej vojenskej intervencii na palestínskom území v pásme Gazy. "Sledujeme vojenskú inváziu Izraela a zatýkanie polestínskych predstaviteľov. Preto je pre nás nepredstaviteľné za takýchto podmienok hrať tenis na pôde tohto štátu," vyhlásil hovorca indonézskeho ministerstva zahraničných vecí Desra Percaja.

Asociácia ostrovnej krajiny už po výsledkoch londýnskeho žrebovania zaslala Medzinárodnej tenisovej federácii (ITF) žiadosť o presunutie dejiska na neutrálnu pôdu s odôvodnenním, že sa obáva o bezpečnosť svojej reprezentácie. ITF však odmietla do záležitosti zasahovať. Indonézska strana bola pripravená niesť následky bojkotovania duelu. "Nemáme na výber, v prípade neúspechu našej žiadosti zaplatíme pokutu 5000 dolárov a musíme sa zmieriť s ročnou suspendáciou," povedal ešte koncom apríla generálny sekretár Indonézskej tenisovej asociácie August Ferry Raturandang. Postoj ministerstva zahraničných vecí ale prednedávnom posunul situáciu do optimistickejšej roviny. Indonézia so 190 miliónmi vyznavačov islamského náboženstva nemá so židovským štátom žiadne diplomatické kontakty a jej vláda podporuje snahu Palestínčanov o nezávislosť. Obaja súperi sa na neutrálnej pôde stretli už dvakrát, v rokoch 1974 (v Taliansku) a 1981 (v Japonsko), vždy uspeli Izraelčanky. Izraelčanky spolu so slovenským tímom postúpili z turnaja I. skupiny euroafrickej zóny Pohára federácie v bulharskom Plovdive.


Súvisiace články