Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Ihnačák zavesil korčule na klinec, bude Jančuškovým asistentom

Sportnet|Publikované 14. okt 2005 o 00:00

Košice Devätnásteho februára bude mať štyridsaťštyri. Po dlhých úvahách pre sezónou bol hokejista Miroslav Ihnačák pripravený oslavovať narodeniny

ešte ako aktívny hráč. Pred týmto extraligovým ročníkom nejaký čas odolával vábeniu Martina, nakoniec sa predsa len s nováčikom dohodol na ročnom kontrakte. Odohrať stihol osem kôl. Zaznamenal v nich jeden gól a dve asistencie. Svoje štatistiky však už veterán našich klzísk nevylepší. Hokejku aj korčule vešia na klinec, v Martine bude ďalej pôsobiť ako asistent trénera Milana Jančušku.

"Už je to tak, je to definitívne rozhodnutie. Skrátka takto sa to stalo a ja som vlastne rád, že je to takto. Ostávam predsa pracovať pri hokeji," rozhovoril sa "Ignác" ako Mira roky prezývali spoluhráči.

Aj zdravotné problémy sa podpísala na odchode z ľadovej scény do pozície trénera. "V stretnutí s Košicami mi po údere na lýtkovom svale praskla žila. Bral som tabletky proti bolesti, len aby som mohol hrať, ale naliata krv sa nevstrebávala. A potom prišla ponuka vedenia martinského klubu aj od Milana Jančušku, či by som pristal na post asistenta."

Martin sa trápi a tým pádom sa ťažko dýchalo aj Ihnačákovi. Tvrdí však, že neodchádza preto, že by sa už na extraligu necítil. "Určite ten prechod nie je spôsobený tým, že by som ako hráč ďalej nemohol, nestíhal. Necítil som na sebe, že by som sa trápil, pravda i na mňa doliehalo v akom psychickom stave je mužstvo."

Pravda ani v novej pozícii sa stresom, tlakom nevyhne. Dokonca si myslí, že môžu byť ešte väčšie. "Určite ten prestup neznamená, že by bola zodpovednosť menšia. Skôr naopak. Ale beriem to ako výzvu. Ostávam pri fachu, ktorému sa venujem od detstva. Takže budem robiť to, čo mám rád."

Už dávnejšie sa nechal počuť, že keď skončí ako hráč, tak ho láka trénerská cesta. A najradšej by ostal pri senioroch. "Avizoval som to už dávno. A zo dňa na deň aj prišla možnosť," hovorí svetobežník, ktorý okúsil aj zámorskú NHL. Netají, že pomocnú ruku mu podal nový šéf a starý kamarát Milan Jančuška. "Pomohol mi. Už to, že ma dotiahol do Martina bola jeho zásluha a priklonil sa aj k alternatíve, že budem jeho asistentom. Poznáme sa roky, verím, že to bude klapať."

Zamýšľal sa už aj nad tým, v čom by mala spočívať jeho áplň práce. "Bude to tak, ako u každého asistenta, s tým, že Jančuška má dvoch. Ale to je aj trend vo svete. Šesť očí vidí viac ako štyri. E ti názory sú viac ako dva. Pravda, počúvať budeme v konečnom dôsledku šéfa, ale chceme vytvoriť silný realizačný tím."

Ihnačák by mal podľa klubových funkcionárov pátrať po vhodných posilách. "Viem si predstaviť aj túto prácu. Na prvú ligu som sa pozerať nechodil, ale isto aj v nej sa nájdi hráči, ktorí by mohli byť použiteľní v extralige. Takže nemám problém ísť na výzvedy."

Ešte by sa chcel rozlúčiť s kariérou hráča. Kde a kedy však bude rozlúčka, to sú zatiaľ len prvé úvahy. "Podľa mňa by to malo byť v Košiciach, niekedy počas budúcoročnej olympijskej prestávky. Mal by som nastúpiť v košickom drese proti Popradu, lebo aj tam som čosi odohral. Je to však zatiaľ len moja idea."

Každopádne, trénerskú premiéru bude mať dnes v Košiciach. Pravda na martinskej striedačke. Ako by mala dopadnúť? "Vieme, že Košice sa potrebujú dostať z krízy, ale to isté sa týka aj nás. Poviem len, že to bude ťažký zápas," dodal dlhoročný kapitán košického mužstva M. Ihnačák.

Súvisiace články