Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

IBU vyšetruje stratu výsledkov dopingových testov

TASR|20. feb 2006 o 17:43

Cesana 20. februára (TASR) - Medzinárodná biatlonová únia (IBU) začala vyšetrovať zmiznutie dokumentov, ktoré údajne obsahujú výsledok pozitívneho dopingového ...

Cesana 20. februára (TASR) - Medzinárodná biatlonová únia (IBU) začala vyšetrovať zmiznutie dokumentov, ktoré údajne obsahujú výsledok pozitívneho dopingového testu spred mesiaca.

Doteraz nie je jasné, či boli inkriminované papiere odcudzené, alebo sa iba stratili. Prezident IBU Anders Besseberg nepotvrdil správy, podľa ktorých boli ukradnuté počas autonehody. "Ide o dohady. Chýbajú nám niektoré výsledky, a tak sme začali vyšetrovať," povedal Besseberg. "Keď celú kauzu objasníme, zverejníme oficiálne stanovisko."

IBU začala vyšetrovanie po tom, ako ruská hviezda Oľga Pylevová namietala, že v januári nemala pozitívny test na carphedon, ktorý v jej vzorke našli minulý týždeň, za čo ju vylúčili z hier a odobrali jej striebornú medailu. Prvá obeť sprísnených dopingových kontrol tvrdí, že lekár jej ešte pred mesiacom podával pri zranení členka liek, ktorý neobsahoval zakázanú látku a je prekvapená, prečo stimulant neobjavili už pri testoch v talianskej Anterselve pred ZOH. "Pylevová nám dala zaujímavú otázku: Prečo som nebola pozitívna už vtedy? A to je práve to tajomstvo, ktoré musíme objasniť," dodal Besseberg, podľa ktorého Svetová antidopingová agentúra (WADA) oznámila, že jedna zo vzoriek odobratých športovcom v januári obsahuje carphedon.

Šéf IBU verí, že WADA alebo laboratórium ešte má pozitívnu vzorku, podľa ktorej by mohli určiť identitu športovca. "Ide o vážny prípad. Chcem poznať odpovede na všetky otázky a zároveň dokázať, že IBU nič nezametá pod stôl," uzavrel Besseberg. "Keď športovec tvrdí, že počas tréningu užíval rovnaké lieky ako tu, keď mal pozitívny test, musíme to prešetriť."

Súvisiace články