Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Iba šesť Európaniek predstihlo Reitmayerovú

Sportnet|Publikované 3. apr 2009 o 00:00

Opäť urobila Slovensku radosť. Krasokorčuliarka Ivana Reitmayerová aj na majstrovstvách sveta potvrdila, že je obrovským prísľubom. V 16 rokoch

vybojovala miestenku na olympiádu do Vancouveru.

KOŠICE. Rodáčka z Košíc, žijúca a pretekajúca v Bratislave, sa prezentovala na MS v Los Angeles 14. miestom. Ide o druhé najlepšie umiestnenie Slovenky na svetovom šampionáte v ére samostatnosti. V roku 2002 skončila Zuzana Babiaková o priečku vyššie.

Príjemne prekvapená

Mladučká pretekárka, ktorá sa so seniorskými vrcholnými podujatiami stále iba oboznamuje, znovu jasne naznačila svoj potenciál. Jazdy, na ktoré sa veľmi dobre pozeralo aj z umeleckého hľadiska, jej vyniesli umiestnenie, aké nečakala. Veď spomedzi Európaniek bola napokon siedma najlepšia. "Štrnáste miesto nás dosť prekvapilo. Dúfali sme v postup do finálovej dvadsaťštvorky a chceli sme zabojovať o miestenku na olympiádu. Ivana zajazdila bez chyby krátky program aj voľnú jazdu a to ju vynieslo takto vysoko," zhodnotila trénerka a mama v jednej osobe Iveta Reitmayerová.

Zvládla aj tlak

Ivana dokázala, že 11. miesto na majstrovstvách Európy a 8. priečka na juniorských majstrovstvách sveta neboli ani zamak dielom náhody. Zavŕšila tak úspešnú sezónu, keď sa dokázala vyrovnať aj s tlakom. Po výbornom vystúpení na európskom šampionáte sa totiž začalo o nej hojne písať a mladému športovcovi takáto sláva zvykne často zviazať ruky. Našťastie to nebol prípad tejto korčuliarky. "Ja som sa toho tlaku veľmi bála. Po predchádzajúcich dvoch dobrých vystúpeniach v tejto sezóne tu bola väčšia zodpovednosť. Ivana ju zvládla, necítila som na nej pred MS nič zväzujúce, všetko bolo tak, ako pred inými pretekmi."

Vo voľnej jazde pred Kostnerovou

Reitmayerová mala dokonca lepšiu voľnú jazdu, než dvojnásobná majsterka Európy Carolina Kostnerová z Talianska. Treba však jedným dychom dodať, že tá pokazila až neuveriteľne, psychicky sa zrútila. Oveľa viac môže slovenskú pretekárku tešiť miestenka na olympijské hry 2010. Ide o splnenie sna. "Je to veľký úspech. Vedela som, že bude ťažké sa nominovať. Bezprostredne po pretekoch sme si to ani poriadne neuvedomovali, ale bol to fantastický zážitok. Ivana zašla svoje najlepšie, najčistejšie jazdy sezóny práve na majstrovstvách sveta," oplývala spokojnosťou trénerka Reitmayerová.

Výdych len pár dní

Sezóna, na ktorú bude isto spomínať len v dobrom, sa pre našu nádejnú krasokorčuliarku skončila. Zaslúžené voľno však vôbec nebude dlhé. Zaháľať si nemôže dovoliť, veď teraz už budú oči slovenskej verejnosti upreté na ňu pozornejšie a ona svoj talent premrhať nechce. "Konečne si na pár dní vydýchneme, po prílete z iného časového pásma z USA sa trošíčku zorientujeme. No a potom začíname nanovo. Už na budúci týždeň vstúpime prakticky do letnej prípravy na ďalší ročník, a to v posilňovni i na ľade," dodala trénerka.

Súvisiace články