Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

I. Kozák si do konca roka nezahrá futbal, vycítil, že tréner Jurkemik ho nepotrebuje

Sportnet|Publikované 12. sep 2002 o 22:00

Košice - Týždeň na Slovensku je už futbalista druholigového nemeckého celku 1. FC Union Berlín Ivan Kozák. Bývalý hráč 1. FC Košice je v rozbehnutej

sezóne doma v Banskej Bystrici z jednoduchého dôvodu - zranenie. Ledva sa vystrábil z jednej svalovej patálie a postihlo ho vážnejšie zranenie. O ňom však už hovorí samotný 32-ročný obranca:

"V ľavom kolene mám natrhnutý zadný krížny väz, ktorý sa málokedy operuje. Na šesťtýždňov som dostal ortézu na koleno a odhad je taký, že tri-štyri mesiace si od futbalu odpočiniem. Stalo sa mi to v zápase Nemeckého pohára vo Schweinfurte 30. augusta, kde sme vyhrali 2:1. Zo zranením som odohral celý zápas, dokonca i celé predĺženie teda 120 minút. Postúpili sme síce do 2. kola, ale ja budem tento zápas sledovať len z tribúny."

Nerozmýšľali ste o tom, že ste si možno zhoršili stav kolena, keď ste odohrali celý zápas?

"Ja som síce cítil menšiu bolesť, ale nebolo to nejaké vážne zranenie. Môže byť, že som si väz ešte viac natrhol, lebo úplne roztrhnutý nie je, ale pri krížnom väzu je jedno, či je roztrhnutý alebo natrhnutý, pauza je dosť dlhá."

Keď ste išli do nemocnice, bola hneď jasná diagnóza, alebo až po niekoľkých vyšetreniach?

"Cestovali sme späť do Berlína, na druhý deň v sobotu mi lekár mi z kolena vytiahol krv a vodu a už na 80 percent vedel, že to bude krížny väz. Potom som už len išiel na röntgen do ´tunela´, kde bolo jasne vidieť čo sa mi prihodilo. Teraz budem musieť posilovať stehenný sval."

Menšie šťastie v nešťastí je to, že nemusíte ísť pod skalpel.

"Keď je zadný krížny väz natrhnutý, tak sa málokedy operuje. Nemám ani sadru, ale, jednoducho, ten čas je trochu dlhší ako pri iných zraneniach."

Čo vám prvé napadlo, keď vám oznámili diagnózu? Čo vám prvé preletelo hlavou?

"Že táto sezóna nie je pre mňa najšťastnejšia. Už v prípravnom období pred týmto ročníkom som si natrhol sval. Dostal som sa z toho, odohral som jeden zápas a teraz toto. V podstate doteraz som dva mesiace mal na tréningoch špeciálne programy a teraz ma to znova čaká. Nie je to nič príjemné."

Je to doteraz vaše najťažšie zranenie v kariére?

"Zatiaľ áno. Nikdy som nemal také zranenie. S kolenom a ani väzmi som nemal nikdy problémy. Pri futbale som si doteraz len zlomil ruku, nohy zatiaľ držali. Žiaľ, teraz sa to nakopilo, najprv svalové zranenie a potom koleno. Doteraz som mal šťastie v tomto smere, teraz mám smolu, no nemyslím si, že by to malo nejako poznačiť moju futbalovú budúcnosť. Uvidíme, ako to dopadne. Nechcem nad tým rozmýšľať v negatívnom svetle."

Ako dlho sa zdržíte na Slovensku?

"Teraz odchádzam do Nemecka. Mám tam pripravený špeciálny program stehenné svaly a pre celé telo. Chlapci hrajú v nedeľu proti St. Pauli a od pondelka sa budem pripravovať v posilňovni, lebo behať nemôžem, tak aspoň takto bude mať telo záťaž."

V druhej nemeckej bundeslige odohrali mužstvá už zápasy 4. kola. Vy im môžete len držať palce, lebo ste ešte neodohrali ani minútu.

"Presne tak. V bundeslige som pre zranenie neodohral ani minútu, akurát spomínaný zápas v pohári. Som z toho trochu nešťastný, lebo tréner so mnou rátal, potrebuje ma, sám mi povedal, že ma chce. A ja som sa opäť zranil. Inak sa nám celkom darí. V stredu vyhrali chlapci v Reutlingene 1:0 a v tabuľke sme so siedmimi bodmi na 8. mieste, pričom na vedúci 1. FC Köln strácame len tri body."

Navyše po nie najpresvedčivejších výsledkoch i výkonoch slovenskej reprezentácie proti Česku a v kvalifikácii proti Turecku by s vami mohol rátať i kormidelník nášho národného tímu Ladislav Jurkemik.

"Nemyslím si, že by ma pán Jurkemik potreboval, lebo sa ani nezaujímal, čo som zranený alebo nie som. Myslím si, že je normálna vec, ak má tréner nejakého hráča v hľadáčiku, tak mu zavolá a informuje sa, čo je s ním. Takže ja si myslím, že tréner Jurkemik ma asi nepotrebuje."

Necítili ste ani žiadnu šancu, že by ste sa mohli naďalej objavovať v reprezentácii, samozrejme, kým neprišlo k zraneniu?

"Práve, že som cítil šancu. Zápasy som odohral a nemal som žiaden problém s trénerom Jurkemikom, ale keď je niekto zranený, tak si myslím, že by aspoň mal zavolať a spýtať sa, čo je s ním. Ak teda má záujem o tohto hráča."

Ste v Banskej Bystrici, boli ste i na zápase Slovenského pohára, čo hovoríte na svojich bývalých spoluhráčov z 1. FC Košice?

"Som veľmi rád, že sa im darí a veľmi im to prajem. Dúfam, že košický futbal sa vypracuje opäť tam, kam patrí. Hoci 1. FC nemá dlhú tradíciu, má ju už dosť bohatú a určite nepatrí tam, kde bol v minulých dvoch sezónach. Chlapcom držím palce a dúfam, že sa im podarí vybojovať nejaký úspech."

Už ste sa dopočuli aj o desaťtisícových návštevách na domácich zápasoch v Čermeli?

"Počul som to. Je to fantázia. V dnešnom období, keď je nezáujem o šport, lebo ľudia majú iné problémy a do Košíc chodí toľko ľudí... Do Košíc, kde vždy bolo publikum viac skeptické ako pozitívne naladené! Ja si to ani neviem predstaviť, lebo takú návštevu si pamätám, len keď prišiel Manchester United, inak chodilo okolo 2 000 divákov. Je to super!"

V lete vám končí zmluva s 1. FC Union Berlín. Už vám funkcionári niečo naznačili?

"Je v hre ešte opcia, ale bude záležať na mojom rozhodnutí, či sa vrátim domov, alebo zostanem v zahraničí. Je to na mne. Nezatváram dvere ani doma na Slovensku. Ak bude záujem, môžem sa rozprávať s každým. Uvidíme. Hrám už dosť dlho futbal, takže sám sa rozhodnem."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.