Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Hymnu pre olympiádu zložil oscarový J. Williams

Sportnet|Publikované 29. jan 2002 o 06:07

„John rozmaľoval moje filmy hudbou, ktorá je viac než len akýmsi sprievodom k obrazu. Jeho tóny spoluvytvárajú príbeh, sú ich charakterom i výrazom. John cíti tak ako ja,“ povedal raz o svojom dvornom skladateľovi Johnovi Williamsovi (na snímke REUTERS) .


FOTO - REUTERS„John rozmaľoval moje filmy hudbou, ktorá je viac než len akýmsi sprievodom k obrazu. Jeho tóny spoluvytvárajú príbeh, sú ich charakterom i výrazom. John cíti tak ako ja,“ povedal raz o svojom dvornom skladateľovi Johnovi Williamsovi (na snímke REUTERS) americký režisér Steven Spielberg.

„So Stevenom sme sa našli. Niekedy už nepotrebujeme o veci ani hovoriť. Sme jedna duša,“ odpovedal Williams, ktorého vitrína úspechov obsahuje päť sošiek Oscara, sedemnásť Grammy, tri Zlaté glóbusy, dve Emmy. A nad nimi sa vznáša neuveriteľných 38 nominácií na Oscara, čo je rekord u žijúceho umelca.

Kvality Johna Williamsa nedávno ocenili aj poslucháči britskej rozhlasovej stanice Classic FM, ktorí za najlepšiu filmovú hudbu určili autorovu titulnú skladbu k prvej časti trilógie Hviezdne vojny z roku 1977. Kto, ak nie práve Williams, mal byť skladateľom a zároveň dirigentom hymny pre Zimné olympijské hry v Salt Lake City?

Kompozícia sa volá Call of the Champions a 8. februára odznie v interpretácii 350-členného zboru Mormon Tabernacle Choir. V deň, keď maestro bude mať 70 rokov. Pre autora, ktorý skomponoval aj olympijské hymny pre sviatky športu v Los Angeles (1984), Soule (1988) a Atlante (1996), to nebude premiéra ani v tejto oblasti. Williams však napísal po prvý raz hymnu pre zimnú olympiádu.

John Williams, ktorý si v ostatných mesiacoch získal aj priazeň desaťročného vnuka Ethana, a to vďaka hudbe k filmom o Harrym Potterovi, priznáva, že úloha napísať olympijskú hymnu predstavovala úplne inú výzvu.

„Nešlo len o vystupňovanie umeleckého zážitku z filmového deja prostredníctvom hudobných tónov,“ hovorí Williams v rozhovore pre AP. „Prítomná je aj reflexia na udalosti z jedenásteho septembra. Hymna by mala byť symbolom jednoty a solidarity ľudstva s Američanmi v tejto pre nich takej ťažkej chvíli, čo by mal umocniť zvuk veľkého 350-členného zborového telesa.“

John Williams, nepomýšľa na dôchodok, no podľa vlastných slov si už odvykol pracovať v noci a pracovný týždeň obmedzil „iba“ na šesť dní. „Najťažšie bolo vysvetliť manželke, že budem pracovať ešte aj v deň mojich sedemdesiatin,“ vyznal sa skladateľ.

ĽUDO PETRÁNSKY

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.