Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Hviezdu ľadu vypudila razia

_novy|19. okt 2006 o 00:00

TBILISI, BRATISLAVA - Po prílete z Viedne ju na tbiliskom letisku čakala limuzína a odviezla na prijatie ku gruzínskemu prezidentovi. Hoci má iba šestnásť rokov a vyhrala len priemerne obsadený Schäfferov memoriál.

Elene Gedevanišviliová , 16–ročná rodáčka z Tbilisi, momentálne jedna z najtalentovanejších krasokorčuliarok sveta, piata na ME, desiata na ZOH a štrnásta na MS.

FOTO – REUTERS

TBILISI, BRATISLAVA - Po prílete z Viedne ju na tbiliskom letisku čakala limuzína a odviezla na prijatie ku gruzínskemu prezidentovi. Hoci má iba šestnásť rokov a vyhrala len priemerne obsadený Schäfferov memoriál.

Elene Gedevanišviliová minulú zimu šokovala krasokorčuliarsky svet. V januári v seniorskom debute skončila piata na európskom šampionáte. O mesiac na olympiáde zajazdila šiesty krátky program - voľný už tak nezvládla, ale aj desiate miesto bolo milým prekvapením.

Už vtedy si ju gruzínsky vodca Michail Saakašvili uctil. Osobne jej odovzdal obálku s finančnou odmenou neznámej výšky. (Ona sa mu ako čerstvému otcovi syna Nikiho revanšovala ikonou svätého Nikolaja.)

To však nebolo nič oproti pocte, ktorú jej prejavil teraz. Udelil jej jedno z najvyšších gruzín­skych vyznamenaní: Rad cti. Ako prvej tínedžerke vôbec.

Dôvod? Stala sa, ako priznal ruský denník Novyje izvestija, „ďalšou obeťou politickej krízy vo vzťahoch medzi Ruskom a Gruzínskom“.

Elene je Gruzínka, rodáčka z Tbilisi, ale k úspechom sa dopracovala v Moskve, kde od svojich desiatich rokov žila a trénovala. Ak chcete, aby rozvila nesporný talent, choďte s ňou do Ruska, veď u nás nemáme ani regulárnu krytú halu, poradili šéfovia gruzínskeho krasokorčuľovania jej rodičom. Tak šli. V Moskve sa Elene dostala do rúk bývalej skvelej krasokorčuliarky Jeleny Bujanovovej, známejšej pod dievčenským priezviskom Vodorezovová, ktorá má v CSKA vôkol seba aj šikovných choreografov, a čochvíľa začala žať juniorské úspechy. Neskôr aj seniorské.

Denník Sovetskij sport priznal, že v poslednom období „tréneri a činovníci kuloárne vážne sondovali možnosť, žeby Gedevanišviliová reprezentovala Rusko“.

V rusko-gruzínskych vzťahoch sa však zrazu prudko zaiskrilo a bolo po nádejach. Medzi Gruzíncami, ktorých na Putinov podnet minulý týždeň deportovali z Ruska s odôvodnením, že nemajú v poriadku pobytové doklady, bola aj Gedevanišviliovej mama.

Elene v tom čase štartovala vo Viedni. Pôvodne mala odtiaľ letieť do Moskvy. Proti jej dokladom ruské orgány nemali námietky. Ako však uznala trénerka Bujanovová, „Elene v tejto zložitej situácii v Rusku bez mamy žiť nemôže“. A tak vo Viedni vymenila letenku do Moskvy za letenku do Tbilisi. Gruzínsky prezident žiaril. „Kým Rusko slávne víta z Gruzínska vypovedaných špiónov, Gruzínsko takto víta z Ruska vyhnaných šampiónov. V tom je medzi nami rozdiel,“ cituje Saakašviliho slová počas prijatia krasokorčuliarky webová stránka newsru.com.

Elenina ruská trénerka na otázku, čo bude ďalej, odvetila: „Prosto nebude trénovať v Rusku, ale v inej krajine, u iných odborníkov.“

„Urobíme všetko pre to, aby talentovaná športovkyňa mohla ďalej trénovať na medzinárodnej úrovni,“ vyhlásil gruzínsky prezident. Podľa ruských médií sa vraj bude pripravovať v Rakúsku.

Strach má veľké oči – ruskí šachisti ostali doma

Rusko je šachová veľmoc č. 1, ale na svetovom šampionáte do 18 rokov bude jeho reprezentácia chýbať. Odvolalo účasť z obavy o bezpečnosť hráčov – hrá sa totiž v gruzínskom Batumi. Futbaloví juniori Ruska pritom už týždeň hrajú v Tbilisi turnaj prvej fázy kvalifikácie na ME 2007 – v srdečnej futbalovej atmosfére.

(mo)

Súvisiace články