Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Hviezda NBA Iverson: Už nesnívame

Sportnet|14. aug 2004 o 00:00

Allen Iverson (29 r.) okrem basketbalového umenia presne strieľajúceho rozohrávača vyniká početnosťou i nápaditosťou tetovania. Vystavoval ho na obdiv len tak medzi rečou, keď si mimovoľne vyhŕňal tepláky (v dnešnej vlne ochladzujúcich materiálov úsmevný

archaizmus).

Obrovská konferenčná sála hlavného tlačového strediska včera trpezlivo znášala 38-minútové meškanie amerického olympijského tímu. Jeden z jeho sprievodcov ho vysvetlil dopravnou zápchou v čase, keď sa Atény chystali na slávnostné otvorenie Hier. Dvanásť basketbalistov sa najprv zoradilo na pódiu a vzápätí sa uvoľneným tanečným krokom rozptýlilo medzi lačné fotoobjektívy a mikrófóny. O basketbalovo nevysokú (182 cm) hviezdu Philadelphie 76ers, ktorej beží šesťročná zmluva na 71 miliónov dolárov (ďalších 40 zinkasuje za to, že sa päť rokov nechá obúvať firmou Reebok) sa spočiatku rozpútala menšia bitka, postupne však vyše hodinu trpezlivo uspokojil všetkých záujemcov. Prvá spŕška pichľavých otázok mierila k neuspokojivým výsledkom v príprave.

"Aby bolo jasné. Súčasný americký tím vlastne už nie je tímom snom ako v minulosti. V Aténach nemáme také ikony akými boli v Barcelone 1992 Michael Jordan, Magic Johnson, Patrick Ewing, Larry Bird, Charles Barkley, Scotty Pippen. Keď súperi len počuli tieto mená, boli už pred zápasom v mínuse o tridsať bodov," usmial sa Iverson a pokračoval. "My sa v posledných dňoch pred naším prvým zápasom olympijského turnaja s Portorikom usilovne učíme obranné systémy, v tom je tiež ďalšia podstatná odlišnosť od barcelonského Dream Teamu. Tí vlastne brániť ani nemuseli. My o takom niečom naozaj ani nesnívame."

Iverson sa ďalej dosť rezolútne a vytrvalo bránil predsudku, že tím USA je automatickým favoritom na olympijské zlato. "Prišli sme s kvalitným výberom mladších hráčov NBA. To je všetko. Mnohé ďalšie mužstvá nebudú na olympiáde zostavené výlučne z hráčov NBA, čo však neznamená, že nás nebudú schopné zdolať. V Európe hrá veľmi veľa prvotriednych basketbalistov. A nemusím snáď opakovať, že súbor hviezd môže mať od tímu veľmi ďaleko. My sme neprišli do Atén ako hviezdy. Opakujem, chceme hrať dobre v obrane a byť rýchli v útoku."

Pri otázke, čo by preňho znamenalo viac - olympijské zlato alebo triumf v play off NBA - sa dlhšie zamyslel.

"Sú to neporovnateľné veci. Dobre si uvedomujem, čo sú to olympijské hry, rešpektujem, že úspech na nich je absolútnym vrcholom. Na druhej strane, víťazstvo v NBA si vyžaduje viac úsilia, celé mužstvo musí poctivo makať dlhé mesiace počas základnej časti a v play off všetko ešte vystupňovať. Fakt sa neviem rozhodnúť, čo by pre mňa znamenalo viac. Teraz chceme v Aténach predviesť pekný basketbal. Aj preto, že sa nám všetkým páči celý ten olympijský chaos. Všade cítiť, že to má dušu."

Súvisiace články