Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Hviezda lyží a miláčik žien

Skvelé výkony v slalome, obrovskom slalome a zjazde priviedli Jeana-Clauda Killyho vždy na ten najvyšší medailový stupienok na olympiáde v Grenobli. (Autor: ARCHÍV ČTK)
Ján Mikula|Publikované 2. nov 2008 o 23:00

Prvý a hneď dvojnásobný víťaz Svetového pohárav zjazdovom lyžovaní, šesťnásobný majster sveta pripravil svojim krajanom najkrajšie chvíle na zimných olympijských hrách v roku 1968 v Grenobli, kde získal tri zlaté medaily a zároveň aj štyri tituly majstra

sveta.

BRATISLAVA. Najväčšia pozornosť domácich fanúšikov na X. zimných olympijských hrách v Grenobli 1968 sa upierala do Chamrousse, kde sa jazdili alpské disciplíny. Zjazdárska partia trénera Charlesa Bonzona si dala za cieľ získať päť medailí, čo sa za veľkej slávy pred 65­tisíc nadšenými divákmi trikolóry napokon podarilo.

Najväčší podiel na tomto úspechu mal Jean-Claude Killy, ktorý ako druhý zjazdár v histórii po Rakúšanovi Tonim Sailerovi dokázal vyhrať všetky vtedajšie tri alpské disciplíny.

Lietajúci kráľ Killy

V zjazde, ktorý museli pre hmlu a silný vietor odložiť o jeden deň, mal uľahčenú pozíciu, pretože prišiel na štart posledný a zlato mal vtedy jeho krajan Guy Périllat. Cieľ bol splnený. Kráľ Killy, Lietajúci Francúz alebo Superman, ako ho pomenovali v médiách, však zajazdil spôsobom jemu vlastným a vyhral na vtedajšie časy s neuveriteľne tesným náskokom osem stotín sekundy. Získal svoje tretie zlato.

Na ZOH sa súčasne hodnotili aj majstrovstvá sveta, tri zlaté medaily platili aj pre ne a štvrtú pridal Killy za prvenstvo v kombinácii.

Takto sa prezentoval miláčik davov a hviezda rýchlych dosiek Jean-Claude, ktorý mal 30. augusta tohto roku 65 rokov, ale stále je čiperný a mimoriadne aktívny a činný. Na sklonku milénia ho vyhlásili za najlepšieho pretekára v kategórii zimných športov.

Stal sa veľkou a legendárnou osobnosťou nielen pre úspechy, ale pre spôsob života a športovania vôbec. Bol to všestranný jazdec, dalo by sa povedať, že športovec vôbec, lebo ovládal aj pretekárske automobily a jazdu na bicykli. Bol geniálnym pretekárom „revolučným štýlom“ jazdenia - jazdil totiž viac inštinktom než čistou technikou. Riskoval. „Veľa som riskoval a často padal, ale práve táto škola mi dala neskôr cit pre správnu rýchlosť,“ komentoval počiatočné neúspechy Killy

Jeho tréningové metódy boli neortodoxné, v družstve mal napríklad absolútnu voľnosť, večierky pre neho neexistovali.

Toutoune rád súperil

Rodák zo St. Cloud začínal s lyžovaním ako štvorročný a rýchle dosky dostali prednosť aj pred školou. Po čase mu začali byť tesné aj zjazdovky vo Val d'Isére, ako 18-ročný sa „Toutoune“, ako ho prezývali, dostal do reprezentácie. Spočiatku ho v rozlete brzdili viaceré zdravotné problémy, ale napokon vystúpil na trón.

„Vždy som chcel byť lepší ako ostatní. Zbožňujem súperenie,“ vysvetľoval svoje úspechy francúzsky národný hrdina, ktorý krátko po Grenobli, absolútnom vrchole kariéry, a úspešnej obhajobe Svetového pohára skončil v 25 rokoch s pretekaním.

„Nikdy zo seba nerobil hviezdu, hoci bol miláčikom davu a ženy z neho doslova šaleli,“ spomínal slovenský reprezentant Milan Pažout, jeho pretekársky spolupútnik, ktorý na olympiáde v Grenobli v zjazde skončil na 35. mieste sedem sekúnd za Killym.

„Toutoune“ sa vrhol do podnikania, kde mu to išlo rovnako dobre ako na lyžiach. Stal sa totiž symbolom úspechu, lebo jeho tvár bola ideálnou reklamnou značkou. Spolupracoval s firmami General Motors, United Airlines, Rolex či Coca Cola, založil si vlastnú firmu v USA a vybudoval tam veľa lyžiarskych areálov.

Svetoznáma Espace Killy

Vo Francúzsku po ňom pomenovali aj svetoznámy raj pre lyžiarov Espace Killy so strediskami Val d'Isére a Tignes. Je to jedna z najväčších a najkvalitnejších lyžiarskych oblastí v Európe s príťažlivou atmosférou. Na výstavbe sa podieľal sám Killy. Okrem lyžiarov si prídu na svoje i snowboardisti.

Okrem podnikania sa chcel presadiť aj v automobilových pretekoch, absolvoval aj príťažlivých 24 hodín v Le Mans. Zahral si aj v niekoľkých filmoch. Jeden rok bol šéfom cyklistickej Tour de France, pracoval aj pre organizátorov Rallye Paríž - Dakar a v roku 1992 šéfoval zimným olympijským hrám v Albertville.

Nebude chýbať ani v Soči

Ako člen Medzinárodného olympijského výboru a Medzinárodnej lyžiarskej federácie sa podieľa na koordinácii ZOH a MS v lyžovaní. Od roku 1969 žije vo Švajčiarsku, ale vďaka svojej vlastnej helikoptére, ktorú si aj sám pilotuje, mu nerobí problém cestovať po celom svete.

Najnovšie predsedá koordinačnej komisii MOV, ktorá bude dozerať na prípravné práce organizátorov ZOH 2014 v ruskom Soči. Už kontroloval aj prácu organizátorov pred Turínom 2006.

„Killyho znalosti ho robia ideálnou persónou na to, aby práve on mohol viesť organizačné práce v Soči. Jeho skúsenosti budú neoceniteľným prínosom pre MOV i sa motné Soči,“ povedal pri vymenovaní do funkcie pre­zident MOV Jacques Rogge.

Jazdil som často na hranici rizika, ale za ňu som si nedovolil skĺznuť. To by bolo harakiri.

Jean–Claude Killy, legendárny francúzsky zjazdár
Míľniky

1943 - narod. v Saint-Cloud.

1967/68 - víťaz Svetového pohára.

1968 - štvornásobný majster sveta a trojnásobný víťaz ZOH v Grenobli

1973 - zjazdársky majster sveta na profesionálnom okruhu

1992 - prezident zimných olympijských hier v Albertville a predseda organizačného výboru Tour de France.

1995 - člen Medzinárodného olympijského výboru.

2000 - dostal Rad rytiera čestnej légie.

Šéf koordinačnej komisie MOV Jean-Claude Killy (vpravo) a prezident krasokorčuliarskej únie Ottavio Cinquanta na inšpekcii v Soči, dejisku ZOH 2014.

Autor: Ján Mikula

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.