Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Husárová: šesť operácií, dvadsať titulov

Sportnet|24. júl 2006 o 00:00

Slovenská tenistka JANETTE HUSÁROVÁ (32) je ako nezmar. Vlani vo februári absolvovala v Barcelone šiestu operáciu kolena - má ich po tri na každej nohe - a postupne sa dostáva do bývalej formy. Reprezentantka v Pohári federácie pomohla tento rok nášmu ...

Janette Husárová. FOTO - SITA

Slovenská tenistka JANETTE HUSÁROVÁ (32) je ako nezmar. Vlani vo februári absolvovala v Barcelone šiestu operáciu kolena - má ich po tri na každej nohe - a postupne sa dostáva do bývalej formy. Reprezentantka v Pohári federácie pomohla tento rok nášmu tímu k návratu do II. svetovej skupiny a minulý víkend vybojovala s Holanďankou Michaellou Krajicekovou v Palerme už 20. titul vo štvorhre na okruhu WTA Tour. Vo finále antukového turnaja rozdrvili domácu taliansku dvojicu Alice Canepová - Giulia Gabbová 6:0, 6:0 a rozdelili si víťaznú prémiu 6750 dolárov. Husárová zarobila v kariére 1,76 mil. dolárov. V dvojhre sa dostala najvyššie na 31. miesto svetového rebríčka v januári 2003, vo štvorhre bola trojkou v apríli 2003. Teraz sa vracia do prvej stovky rebríčka v debli, kým v singli po vyše ročnej absencii už vypadla z renkingu.

Dva sety na nulu v Palerme - na finále je to nezvyčajný výsledok. Nič sa tam nestalo?

"Nie. Zrejme sme hrali s Miškou tak dobre a súperkám, ktoré sa do hlavnej súťaže dostali z kvalifikácie, sme nedali najmenšiu šancu. Aj v Palerme na juhu Talianska bolo celý týždeň horúce počasie, našťastie, hrali sme neskoro večer pri umelom osvetlení, a to už boli príjemné podmienky."

Krajiceková mala dva roky, keď ste sa v roku 1991 stali tenisovou profesionálkou. Ako ste sa napriek vekovému rozdielu dali dokopy?

"Mišku som som všímala tento rok na aprílovom turnaji Pohára federácie v Plovdive, hrala výborne v singloch. Na to, že má len sedemnásť rokov, vie z tenisu veľmi veľa. Veď je to špička v juniorskej kategórii na svete. Páči sa mi, ako na kurte rozmýšľa, je pozitívne naladená. Na spolupráci sme sa dohodli po turnaji Roland Garros v Paríži. Mám pocit, že nám to ladí: ja na forhende a ona na bekhendovej strane. Dobre sa dopĺňame."

V prvom kole turnaja v Palerme ste sa však horko-ťažko dostali cez neznámu estónsko-taliansku dvojicu Aniová -Vinciová. A potom ste sa rozbehli.

"Tak to už na turnajoch býva. Prvé kolo býva mimoriadne dôležité. Pre nás bolo na turnaji najťažšie. Hrali sme s Krajicekovou spolu prvý raz, hľadali sme sa, zvykali sme si na seba. V každom nasledujúcom zápase sme už hrali lepšie a lepšie."

Krajiceková má českých rodičov, narodila sa v Holandsku a býva v Prahe. Ako sa na kurte dorozumievate?

"Slovensko-česky. A občas sa povzbudzujeme anglickým come on, či španielskym vamos."

Väčšina tenistiek sa po Wimbledone odsťahovala na sériu turnajov do Ameriky. Prečo ste si vybrali turnaj v Palerme?

"Aby som nemusela byť taký dlhý čas za morom. Po dlhých rokoch cestovania som radšej bližšie pri domove. Tento týždeň ma čaká ďalší antukový turnaj v Budapešti, opäť hrám štvorhru s Krajicekovou. A po sérii amerických turnajov aj na US Open v New Yorku."

V Palerme ste v roku 1996 vybojovali svoj prvý titul s Rakúšankou Barbarou Schettovou, ktorá je už dnes v tenisovom dôchodku. Spomenuli ste si na to?

"Matne. Vo finále sme zdolali dvojicu Labattová - Rittnerová. O päť rokov som v Palerme triumfovala s Taliankou Garbinovou a teraz som vyhrala znova po piatich rokoch."

Trúfate si na prvenstvo aj o ďalších päť rokov?

"To už nie. O päť rokov už nebudem hrať na okruhu WTA."

Ktorý z dvadsiatich titulov je vám najvzácnejší?

"Teším sa z každého víťazstva, ale najmilší mi je titul majsterky sveta s Ruskou Dementievovou z roku 2002, keď sme s tímom Slovenska vyhrali aj Pohár federácie. A potom turnaje v Berlíne - opäť s Dementievovou - alebo v Dohe po boku Španielky Sanchezovej-Vicariovej."

Komu by ste venovali posledný titul?

"Určite mojej mame Anne. Ona je mojím najväčším fanúšikom."

Vrátili ste sa vo veľkej forme po šiestej operácii kolena, keď tomu už málokto veril. Čo to pre vás znamená?

"Moji najbližší mi verili a neustále ma presviedčali, aby som bola trpezlivá. Tenis mám stále rada, je to pre mňa zábava. Prvenstvo v Palerme mi dodalo sebavedomie, že som na správnej ceste. Ak mi vydrží zdravie, dúfam, že sa ešte dožijem zopár tenisových úspechov."

Dvadsať víťazných turnajov J. Husárovej na okruhu WTA vo štvorhre(s trinástimi rôznymi spoluhráčkami)2006: Palermo (20, s Holanďankou Michaellou Krajicekovou)

2005: Tokio (19, s Ruskou Jelenou Lichovcevovou)

2004: Linec (18, s Lichovcevovou), Estoril (17, so Švajčiarkou Emmanuelle Gagliardiovou), Dubaj (16, so Španielkou Conchitou Martinezovou)

2002: MS WTA Tour v Los Angeles (15, s Ruskou Jelenou Dementievovou), Luxemburg (14, s Belgičankou Kim Clijstersovou), Moskva (13, s Dementievovou), San Diego (12, s Dementievovou), Berlín (11, s Dementievovou), Doha (10, so Španielkou Arantxou Sanchezovou-Vicariovou)

2001: Palermo (9, s Taliankou Tathianou Garbinovou), Budapešť (8, s Garbinovou), Bogota (7, s Garbinovou), Gold Coast (6, s Taliankou Giuliou Casoniovou)

2000: Varšava (5, s Garbinovou)

1998: Bogota (4, s Argentínčankou Paolou Suarezovou)

1997: Auckland (3, s Belgičankou Dominique van Roostovou)

1996: Maria Lankowitz (2, s Ukrajinkou Natašou Medvedevovou), Palermo (1, s Rakúšankou Barbarou Schettovou)

Postup dvojice Husárová - Krajiceková k prvenstvu na turnaji v Palerme

1. kolo: Aniová - Vinciová (Est., Tal.) 7:5, 6:3

Štvrťfinále: Adriana a Antonella Zanettiové (Tal.) 3:0 skreč

Semifinále: Martinezová-Sanchezová - Parrová-Santonjová (Šp.) 4:6, 6:3, 7:5

Finále: Canepová - Gabbová (Tal.) 6:0, 6:0

Tituly slovenských tenistiek na okruhu WTA Tour

(dvojhra / štvorhra)

Henrieta Nagyová 9/4

Martina Suchá 2/0

Daniela Hantuchová 1/8

Karina Habšudová 1/6

Janette Husárová 0/20

Súvisiace články