Sobota, 10. apríla, 2021Meniny má Igor

Hurajt bez lyží, Kuzminová bez pušky

SITA|18. mar 2009 o 11:40

Až v noci z pondelka na utorok sa dostala slovenská biatlonová výprava do dejiska predposledného ôsmeho kola Svetového pohára - nórskeho Trondheimu.

TRONDHEIM.

Minulý týždeň súťažili najlepší biatlonisti sveta na tratiach v kanadskom Whistleri, kde vo februári budúceho roka budú všetky súťaže na snehu v rámci XXI. ZOH vo Vancouveri. Vo výbornom svetle sa tam opäť predviedla slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová, keď vo vytrvalostných pretekoch na 15 km skončila deviata a v rýchlostných na polovičnej trati jedenásta.

V celkovej klasifikácii bojov o krištáľový glóbus sa vicemajsterka sveta v pretekoch s hromadným štartom z februárového šampionátu v juhokórejskom Pjongčangu posunula už na 26. miesto. "Doteraz nás mrzia dva netrafené terče v prvej streľbe v šprinte. Keby ich bola Nasťa trafila, zvíťazila by. Aj s dvoma trestnými okruhmi totiž suverénne držala krok s najlepšími. Škoda. Ale ešte nie je všetkým dňom koniec, ja verím, že sa dočkáme v jej podaní veľkých výsledkov. Potenciál na to má,“ vrátil sa k pretekom vo Whistleri tréner slovenskej ženskej reprezentácie Milan Gašperčík.

Výkony a výsledky bývalej ruskej reprezentantky, ktorá až v decembri minulého roka dostala slovenské občianstvo a nestihla tak úvodné dve kolá SP, vzbudzujú záujem biatlonových odborníkov. "Už mi kolegovia hovorili, že je dobre, že súťaží za Slovensko. V ruskej reprezentácii by sa totiž asi nepresadila a nemohla tak naplno ukázať, čo v nej je,“ dodal kormidelník slovenských biatlonistiek a pokračoval: "Doteraz mala subjektívny pocit, že jej nejde beh. Teraz však ukázala, že v ňom patrí k najlepším. Potrebuje ešte získať väčšiu istotu v streľbe.“

Práve strelecký tréning však bývalá dvojnásobná juniorská majsterka sveta musela v Trondheime zatiaľ vynechať. "Neprišla nám všetka batožina. Chýbala Nastina puška, Paľove Hurajtove lyže, veľká debna s voskami. Puška sa však už našťastie našla, prišla až v stredu ráno. Hurajt v utorok trénoval na požičaných lyžiach, veríme, že aj to sa vyrieši,“ pridal aktuálne novinky Milan Gašperčík.

V známom nórskom lyžiarskom stredisku je podľa jeho informácií zatiaľ veľmi nepríjemné počasie. Teploty sa pohybujú okolo nuly, chvíľu prší, potom zase sneží. Trate sú zatiaľ neupravené, pretekári behali v snehovej kaši. "Pri bežeckých tratiach narýchlo postavili strelnicu, bežecké trate však nestihli upraviť. Kuzminová sa večer sťažovala, že po okruhu, na ktorom sa vo štvrtok má ísť šprint, určite ratrak neprešiel už niekoľko dní. Je to také surové. Veríme, že na preteky to už bude všetko v poriadku,“ uzavrel skúsený tréner.

Okrem Anastasie Kuzminovej a Pavla Hurajta sa v Trondheime zo Slovákov predstavia aj Ľubomíra Kalinová a Dušan Šimočko. Pre posledných dvoch menovaných to budú záverečné preteky v sezóne. Na finálové deviate kolo Svetového pohára do ruského Chanty-Mansijska pôjdu už len Kuzminová a Hurajt.

Záver bojov o krištáľové glóbusy bude v kategórii mužov i žien ešte veľmi zaujímavý. Poliak Tomasz Sikora vedie pred Olem Einarom Björndalenom iba o dva body, v kategórii žien je medzi líderkou Helenou Jonssonovou a treťou Magdalenou Neunerovou rozdiel 57 bodov. Do konca sezóny ostáva ešte šesť pretekov, pri šesťdesiatbodovej dotácii za prvenstvo tak ešte nič nie je rozhodnuté.

Program

19. marca (štvrtok): rýchlostné preteky mužov na 10 km (11.30) a žien na 7,5 km (14.15)

20. marca (piatok): voľný deň

21. marca (sobota): stíhacie preteky mužov na 12,5 km (12.30) a žien na 10 km (14.15)

22. marca (nedeľa): preteky s hromadným štartom mužov na 15 km (13.15) a žien na 12,5 km (15.15)

Súvisiace články