Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Humensko-bystrické vrcholy aj s Vladom Sivým

Oslávenec. Vladimír Sivý ešte ako futbalista FC Chemlon Humenné. (Autor: Marián Škuba)
Sportnet|Publikované 13. dec 2012 o 23:00

Bývalý futbalista oslávil v utorok 11. decembra päťdesiatku. Zažil pohárové časy UEFA, PVP či víťazstvo v Slovenskom pohári.

Jeden z „troch kráľov východu“ s krištáľovou kopačkou.

HUMENNÉ. Rodák z Mysliny vyrastal futbalovo pod značkou Chemlon Humenné. Na trávniku žiačik Jožka Teinera, ktorý mu vštepoval futbalovú lásku, v doraste ho už herne technicky i takticky „lámali“ Alexej Mastiľák a Ján Pirič či v humenských službách prešovský Peter Majer.

Miesto si našiel v defenzíve, post šitý na mieru mal na kraji obrany, vypracoval sa však na futbalistu, ktorý mohol odohrať zápas aj v defenzívnej pozícii záložníka či v strede obrany.

V zimnej príprave 1981/82 sa niekoľkí mladíci pripojili k áčku, ktoré vtedy viedol tréner Šimončič. Medzi mladíkmi bol aj Vlado Sivý, ktorého spoluhráčmi sa stali aj Dzurov, Roman, Mycio, Čerhyt, Pituk, Szczygiel, Petrovaj či Murinčák. Dnes všetko pojmy humenského futbalu, vtedy opory mužstva.

„V jarnej časti som ešte mohol hrávať za dorast, ale tréner Šimončič si ma vybral a dával mi šancu v áčku. Isto, bol som spočiatku ako mladý holub vyplašený, lebo prvá národná liga mužov bola o inom ako dorast. Presadiť sa v áčku nám pomohlo aj to, že v základnej zostave musel hrať aspoň jeden futbalista do 20 rokov. Chemlon Humenné s tým problém nemal, s Paľom Diňom sme hrávali dvaja,“ spomína Vladimír Sivý.

Vtedajší Chemlon sa výrazne prebíjal v Slovenskom pohári. Zastavil ho až Slovan Bratislava v semifinále po výsledkoch 0:1 (vonku) a 0:0, pričom Chemlon nepremenil pokutový kop.

Bystrických desať

Na rad prišla základná vojenská služba. Isto vtedy ani vo sne netušil, že z povinných dvoch rokov mimo domova sa stane dobrovoľných desať. Vybrala si ho banskobystrická Dukla.

„Vtedy tam hrali v obrane veľmi kvalitní hráči, spomeniem mená ako Kocian, Oboril, Kinier, Krupčík, Fieber. Po polroku v béčku ma stiahol k sebe tréner Adamec, hneď v jarnej časti som získal aj miesto v základnej zostave,“ začal o bystrických časoch.

Vojenský klub spod Urpína prežíval v 80. rokoch minulého storočia zlaté časy, dodnes sú vrcholom, ktoré v klube zažili. Niekoľko sezón boli práve bystrickí vojaci najlepším slovenským mužstvom v rámci československej ligy. Hrali aj pohár UEFA, kde im žreb prisúdil Borusiu Mönchengladbach (doma 2:3, vonku 1:4).

Pod Urpínom však nebol sám. Trojica Diňa - Sivý - Valkučák sa preslávila aj ziskom krištáľovej kopačky za gól mesiaca, čo im prinieslo oslovenie „Traja králi z východu“. Pre Vlada Sivého to bol gól do siete brankára Švengra z pražskej Bohemky.

Humenské časy

Z futbalového mladíka sa stal harcovník zeleného trávnika, ktorý sa vrátil domov, pod Vihorlat. A zažil zlaté humenské časy - sezónu 1995/96, spolu s ním napr. aj Buček, Dzúrik, Valkučák, Súkenník, Tomovčík, Ljubarskij, Hanc, J. Sovič, Prusák, Kiss, M. Krivjančin, Boljat, Stachura, Mati... V pamätnom finále Slovenského pohára Chemlon porazil Trnavu 2:1, okrem trofeje si zabezpečil účasť v pohári PVP. V predkole vyradil albánsky Flamurtari Vlora (doma 1:0, vonku 2:0), v 1. kole už nestačil na grécky AEK Atény (vonku 0:1, doma 1:2).

„AEK Atény bol vtedy veľki kvalitný tím, mal viacero gréckych reprezentantov, Gruzínec Ketsbaja neskôr hral v Anglicku za Everton, Batista Lima bol ďalšou hviezdou. Súper z nás mal obavy, v domácej odvete Pali Diňa hneď v prvej minúte manko vyrovnal, plný štadión nás hnal, pustili sme sa s nimi hrať otvorený futbal a to bola chyba. Vypadli sme, ale ľudia nás mali radi, tlieskali, povzbudzovali,“ pousmial sa.

V drese FC Chemlon Humenné odohral Vladimír Sivý spolu 76 majstrovských stretnutí, strelil 4 góly, všetky pred humenskými divákmi (Bardejov 5:2, Nitra 2:2, Prešov 4:1, Lok. Košice 2:0). Jeho hráčska ligová púť (B. Bystrica, Humenné) sa ukončila na čísle 298 zápasov a 18 gólov.

Okúsil aj trénerskú anabázu (je držiteľom EURO PRO licencie). V Humennom trikrát ako asistent, s P. Diňom ako dvojica hlavných trénerov, viedol prvoligový dorast B. Bystrice, po návrate sa posadil na lavičku N. Hrušova, naostatok v Strážskom.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.