Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Humenné hostí nohejbalové hviezdy Európy

Sportnet|Publikované 12. nov 2015 o 00:00

Vyžrebované skupiny, hrací systém a program majstrovstiev Európy v nohejbale mužov v Humennom.

HUMENNÉ. Mesto Humenné bude od tohto piatka do nedele dejiskom významnej športovej udalosti. Uskutočnia sa v ňom majstrovstvá Európy v nohejbale mužov. Hrať sa bude predovšetkým v mestskej športovej hale a niektoré zápasy v piatok a sobotu aj v telocvični SOU polytechnického.

Už v závere minulého týždňa sa uskutočnilo žrebovanie dvanástich účastníkov do skupín.

Jednotlivé tímy boli nasadené na základe výsledkov z majstrovstiev sveta 2012 v českom Nymburku, čo bolo zatiaľ najväčšie posledné medzinárodné podujatie mužov v jednotlivých disciplínach.

Dvanásť krajín bolo v každej disciplíne rozdelených do štyroch skupín po troch. Slovensko nasadili najvyššie vo všetkých disciplínach, keďže na MS 2012 dosiahlo zlatý hetrik – prvenstvá vo všetkých disciplínach.

Žrebovanie určilo, že na nadchádzajúcich ME v Humennom sa stretne v singli (jednotlivcoch) so Švajčiarskom a Ukrajinou, v dvojiciach s Francúzskom a Írskom, v trojiciach s Rumunskom a Dánskom.

Keďže Rumunsko na MS 2012 neštartovalo, bolo nasadené do 2. koša z dôvodu objektívneho posúdenia jeho dlhodobej výkonnosti.

Vyžrebované skupiny v jednotlivcoch

A: Slovensko, Švajčiarsko, Ukrajina

B: Francúzsko, Anglicko, Írska republika

C: Česká republika, Rumunsko, Dánsko

D: Maďarsko, Poľsko, Rakúsko

Vyžrebované skupiny v dvojiciach

A: Slovensko, Francúzsko, Írska republika

B: Švajčiarsko, Rumunsko, Dánsko

C: Maďarsko, Ukrajina, Rakúsko

D: Česká republika, Poľsko, Anglicko

Vyžrebované skupiny v trojiciach

A: Slovensko, Rumunsko, Dánsko

B: Francúzsko, Ukrajina, Írska republika

C: Maďarsko, Švajčiarsko, Rakúsko

D: Česká republika, Poľsko, Anglicko

Hrací systém turnaja

V skupine hrá každý s každým. Prví dvaja zo skupiny postupujú do štvrťfinále, tímy na tretích miestach budú hrať o 9. až 12. miesto.

Víťazi štvrťfinálových duelov postupujú do semifinále, porazení hrajú o 5. až 8. miesto.

Víťazi semifinálových stretnutí sa stretnú vo finále, porazení v súboji o 3. miesto.

Štvrťfinálové dvojice budú pozostávať nasledovne: A1 – C2; B1 – D2; C1 – A2; D1 – B2. Víťazi z prvých dvoch zápasov a víťazi z 3. a 4. duelu nastúpia proti sebe v semifinále.

Časový program majstrovstiev Európy

Piatok 13. novembra

9.00 – 13.00: Jednotlivci (singel) - zápasy v skupinách, zápasy o 9. až 12. miesto, štvrťfinále, zápasy porazených zo štvrťfinále;

13.30 – 17.30: Dvojice - zápasy v skupinách, o 9. až 12. miesto, štvrťfinále, zápasy porazených zo štvrťfinále;

Sobota 14. novembra

9.00 – 13.30: Trojice - zápasy v skupinách, o 9. až 12. miesto, štvrťfinále, zápasy porazených zo štvrťfinále;

13.30 – 15.00: Sprievodný program;

15.00 – 16.00: Otvárací ceremoniál;

16.00 – 17.00: Semifinále – singel;

17.00 – 18.00: Semifinále – dvojice;

18.00 – 19.00: Semifinále – trojice;

Nedeľa 15. novembra

9.00 – 12.00: Zápasy o 5. a 7. miesto v každej disciplíne;

13.00 – 14.30: Zápas o 3. miesto a finále, medailový ceremoniál – singel;

14.30 – 16.00: Zápas o 3. miesto a finále, medailový ceremoniál – dvojice;

16.00 – 17.30: Zápas o 3. miesto a finále, medailový ceremoniál – trojice.

Ako to vidia

Tréner, prezident a kapitán o šanciach Slovenska na ME 2015

Marián Žigala, reprezentačný tréner Slovenska: "Osobne budem spokojný, keď si v každej disciplíne vybojujeme finálovú účasť. Po obmene generácie je potešiteľné, že v nohejbale stále patríme medzi svetovú špičku. Verím, že aj na nadchádzajúcom európskom šampionáte v Humennom dosiahneme úspech. Najväčšie šance na najcennejší kov vidím v kategórii jednotlivcov, Laco Stupák by to mohol dokázať. Naši tradiční rivali z Česka sa vyjadrili, že chcú zlato v dvojicich i trojiciach. Domnievam sa, že v dvojkách to môže byť vyrovnané, v kráľovskej disciplíne trojiciach majú v súčasnosti hráči ČR lepšiu formu."

Prezident Slovenskej nohejbalovej asociácie (SNA) Gabriel Viňanský: "V každej disciplíne by sme chceli získať medailu, nebránili by sme sa ani tej najcennejšej. Konkurencia je však mimoriadne kvalitná. Predpokladám, že našimi najväčšími súpermi budú najmä hráči Česka, Rumunska, Maďarska a Švajčiarska. Nebude to jednoduché, ale verím, že po šampionáte budeme môcť vysloviť spokojnosť."

Ján Brutovský, kapitán slovenskej reprezentácie: Očakávame, že slovenských reprezentantov príde podporiť v ich bojoch na európskom šampionáte veľa divákov z Humenného a okolia po všetky tri dni. My, nominovaní hráči, sme po skončení súťaží v Čechách i na Slovensku mali možnosť sa pokojne pripravovať v Košiciach i tu v Humennom. Hlavnú pozornosť sme venovali vylepšovaniu techník a zohratosti. Urobíme všetko pre to, aby sme sa v každej z disciplín prebojovali nielen do štvrťfinále, ale dôstojne zabojovali aj o medaily.

sita, jmer

Nominácia Slovenska

Tréner slovenskej mužskej reprezentácie Marián Žigala nominoval na záverečné sústredenie jedenásť hráčov, tento káder sa napokon zúžil na osem mien.

K dispozícii na šampionát sú Ján Brutovský, Branislav Belko (obaja Vsetín/ČR), Ladislav Stupák (DPMK Košice), Silven Galus, Igor Hulín, Marek Hulín (všetci KAC Košice), Milan Černota (NK Revúca) a Michal Bertko (Modřice/ČR).

"Z pôvodnej nominácie vypadlo trio Jakub Siladi (DPMK Košice), Lukáš Gabák (ŠK Humenné) a Ján Kilík (Čelákovice/ČR)," informoval vo štvrtok popoludní kouč Marián Žigala.

Už vie, koho pošle na palubovku v jednotlivých disciplínach: "Definitíva padne až na večernej technickej porade. Keď sa však nič mimoriadne nestane, v singloch rátam s účasťou Laca Stupáka. Ten by mal hrať aj v ďdvojkáchď spolu s Janom Brutovským a Braňom Belkom. V trojiciach je okrem Brutovského druhým smečiarom Silven Galus, ďalšími tromi hráčmi v tejto disciplíne sú Milan Černota, Mišo Bertko a Igor Hulín."

sita

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články