Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Húfne atakovanie štátnych farieb

Sportnet|Publikované 27. dec 2007 o 23:00

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.skNa nedávnom vyhlásení najúspešnejších jednotlivcov Slovenského zväzu orientačných športov v Kysaku sa pomyselná

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.sk

Na nedávnom vyhlásení najúspešnejších jednotlivcov Slovenského zväzu orientačných športov v Kysaku sa pomyselná strieborná priečka v kategórii trénerov ušla Jozefovi Pollákovi, ktorý kormidluje národiak a zároveň vedie zverencov v Akademiku TU Košice.

KOŠICE. Bývalý vynikajúci orientačný bežec je na podobné pocty zvyknutý. Ako kouč už podobnú anketu aj vyhral, vavríny žal ešte v časoch aktívnej činnosti. Za federácie bol tri razy vyhlásený za najlepšieho protagonistu v tomto odvetví.

Potreboval lídra, má ho

Už niekoľko týždňov je členom košického klubu aj momentálne najlepší orientátor Michal Krajčík, ktorý prestúpil z B. Bystrice. "Potrebovali sme k našim pretekárom lídra a tieto predpoklady Mišo spĺňa. Má na to, aby bol vedúcou osobnosťou napriek tomu, že má dvadsať rokov." Nie je tajomstvom, že pri zmene farieb zohrala rolu skutočnosť, že Krajčíkovou priateľkou je Janka Macinská. "Nebolo ho treba veľmi lámať. Okrem toho vie, že v okolí Košíc sú výborné terény na tento šport," povedal na margo svojho novopečeného zverenca J. Pollák.

Bohaté zastúpenie

Východ je mekkou tohto odvetvia, ak berieme do úvahy všetky kategórie. V novovytvorených štátnych tímoch figuruje päť seniorov, traja juniori a tucet dorastencov nielen z Košíc, ale i Kysaku a Spišskej Novej Vsi. V kategórii dospelých vznikli viaceré výbery označené pod hlavičkou A, B a C. Spomedzi mužov v áčku je zaradený Krajčík, medzi ženami Rákayová a Macinská (v béčku zase Kršiaková i Labašová). "Také zastúpenie sme ešte nemali." O dominancii ATU Košice svedčí i to, že piaty raz po sebe vyhral súťaž družstiev, pričom do hodnotenia sa počítajú výsledky všetkých kategórií. Muži sú trošku z pohľadu repre slabinou. Predpoklady má Drenčák, ukáže sa v budúcnosti, ako zladí štúdium, prácu a šport. "Na jar sa skúsi pripraviť aspoň na akademické majstrovstvá sveta." Nádejou je Ringer, ktorý ak vydrží v svedomitosti a nasadení, mal by sa dostať medzi špičku. "Škoda, že viac nedokáže momentálne predviesť mimoriadne nadaný Oľhava, ktorý odišiel študovať do Prahy."

Zostal pri mužoch i ženách

Tento tréner hľadá asistenta, aby lepšie zvládol mužov i ženy v reprezentácii. "Všetko je na dobrej ceste, aby som nebol sám." Boli i úvahy, že bude viesť iba nežné pohlavie, ale P. Májová odriekla reprezentačný post pri mužoch. V budúcom roku vrcholom budú majstrovstvá sveta v júli v Olomouci. Ešte predtým na prelome mája a júna sa uskutočnia ME v Lotyšsku a akademici obsadia i svoj svetový šampionát v Estónsku. Na šampionáty sa hotujú i juniori aj dorastenci. "Minimálne počty pretekárov, ktorých nasadíme na akcie, sú jasné. Už len upresníme obsadenie disciplín, lebo dochádza k špecializácii. V Olomouci napríklad rátame minimálne s piatimi-šiestimi mužmi," dodal J. Pollák.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.