Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Hrozba výluky v NHL zhusťuje trh s hráčmi

Sportnet|9. aug 2004 o 00:00

Doteraz platná kolektívna zmluva medzi vlastníkmi klubov NHL a hráčskou asociáciou vyprší 15. septembra, ale v príprave novej obidve strany zatiaľ nepostúpili ani o krôčik. A tak ...

Peter Forsberg (č. 21) z tímu Colorado Avalanche útočí na bránku súpera. Švédsky útočník s platom 10 miliónov dolárov patril v minulej sezóne medzi najlepšie zarábajúcich hráčov v NHL. FOTO - ARCHÍV TASR

Doteraz platná kolektívna zmluva medzi vlastníkmi klubov NHL a hráčskou asociáciou vyprší 15. septembra, ale v príprave novej obidve strany zatiaľ nepostúpili ani o krôčik. A tak pre divákov v Severnej Amerike každým dňom vzrastá hrozba, že v novej sezóne zostanú haly zavreté. Výluka postihla NHL naposledy v ročníku 1994/95, skrátený program odštartovali až uprostred sezóny. Predmetom sporu boli peniaze, teraz je situácia podobná. Priemerný ročný plat hráča sa za posledných 10 rokov vyšplhal z 572 000 dolárov na 1,83 milióna, zárobky najlepších vyskočili do astronomických výšok. Zástupcovia majiteľov klubov v súčasných rokovaniach vyvíjajú tlak, presadzujú zavedenie platového stropu, kým predstavitelia hráčov sú proti a pripúšťajú len drobné ústupky. V niektorých kluboch NHL už začali redukovať stav zamestnancov, naskočili na krízový režim a hráči sa pre prípad výluky obzerajú po voľných miestach. Ak by prišlo v zámorí k tzv. lock outu, na hokejovom trhu by pribudlo vyše 700 hokejistov.

V lete sa už ťažko hľadajú voľné miesta

"Trochu mi to komplikuje hľadanie nového klubu. V tejto chvíli mám najbližšie do švajčiarskej ligy, ale funkcionári akoby ešte vyčkávali," vravel o svojej neistote majster sveta z Göteborgu 2002 Rastislav Pavlikovský. Jemu i jeho staršiemu bratovi Richardovi sa po sezóne skončil kontrakt vo švédskom Leksande, zostali voľnými hráčmi. Trh bol v tomto lete presýtený hráčmi a kto sa na jar neponáhľal s uzavretím zmluvy, ťažko teraz hľadá miesto. Útočník Rastislav Pavlikovský zamietol Rusko, láka ho západná Európa. Jeho výhodou je, že môže podpísať zmluvu na celú sezónu, kým hráči z NHL by mohli pomôcť mužstvu len na čas výluky. Viac šťastia mal minulý týždeň obranca Richard Pavlikovský, prijal ponuku od nováčika nemeckej DEL a rozšíril slovenskú légiu vo Wolfsburgu (Masztics, Veber, Smrek, Karabin, Čiernik). "Manažéri využívajú terajší stav, aj v európskych kluboch tlačia platy dole. Na tom mi padli predchádzajúce ponuky, predsa však vo Wolfsburgu nebudem mať menej než predtým v Leksande," uviedol starší z bratov.

Slovenskí fanúšikovia by videli hviezdy v extralige

V slovenskej extralige neobmedzili počet hráčov v prípade výluky v NHL, ale kluby nie sú ekonomicky také silné, aby utiahli väčší počet hokejistov. Aj pre fungovanie mužstva sa optimálne zdajú byť dve - tri posily. Diváci by si prišli na svoje: Dukle Trenčín sa sľúbil útok Marián Hossa - Demitra - Gáborík, doma v Skalici by chcel hrať Pálffy, v Nitre Stümpel, vo Zvolene by mohli mať Zedníka, Handzuša či Országha, Slovanu sa sľúbil Ľ. Višňovský a po roku by sa do Bratislavy možno vrátil aj Šatan. "Ak by sa NHL nehrala dlhší čas, asi by som sa v zime dal aj na cestovanie. Láka ma Austrália, Nový Zéland," plánuje si hviezdny útočník Žigmund Pálffy, ktorého netrápi, že ako neobmedzený voľný hráč je stále bez zmluvy. Pripravuje sa na Svetový pohár.

Rovnaký záujem vrátiť sa do materského klubu prejavilo aj viacero českých hokejistov, a tak sa okrem iných môže Výborný objaviť v Sparte, Kubina vo Vítkoviciach či brankár Turek v druholigových Č. Budějoviciach.

Aj Forsberg a spol. sa chystajú domov

"Do švédskej ligy sa chystá invázia hokejistov z NHL. V špičkovom MoDo po minulom ročníku nepredĺžili zmluvy niektorým hráčom a čakajú na Forsberga, Näslunda a spol. V MoDo vraj majú miesto až pre jedenásť švédskych navrátilcov. V každom klube rátajú s posilami z NHL," priblížil vplyv výluky v zámorí na švédsky hokej Tibor Gregor zo Švédskeho hokejového zväzu s dôvetkom: "Diváci by sa potešili, ale mnohí mladí hráči takto stratia miesto v zostave." Na veľké mená vyčkávajú vo svojich súpiskách aj bohaté kluby v Rusku, či vo Švajčiarsku. Stále nie je isté, či sa v zámorí rozbehne konkurenčná WHA.

Ak zvíťazí rozum, dohodnú sa

Výluka v NHL by potešila fanúšikov v Európe, no v Severnej Amerike by mohla hokeju veľmi uškodiť. V Kanade vždy zostane športom číslo jeden, ale na netradičných miestach na mape NHL na Floride, v Arizone či Georgii by sa ešte viac dostal do tieňa amerického futbalu, basketbalu, bejzbalu. Výluky, štrajky veľkému biznisu neprajú. A tak hoci vlastníci klubov a hráči stoja dnes proti sebe, pre obidve strany by bolo najrozumnejšie, aby sa dohodli na novej kolektívnej zmluve. Alebo aspoň aby prestávka netrvalo dlho.

Súvisiace články