Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Hriešnikov menej, pribudne Beck?

Sportnet|Publikované 22. dec 2005 o 00:00

BRATISLAVA - Vlani zaznamenal slovenský šport až štrnásť dopingových prípadov, absolútne najvyšší počet v samostatnej histórii, prvý raz dvojciferný. Tohto roku sú zatiaľ potvrdené iba tri.

"Pred rokom som povedal, že na komentár, či ide o trend alebo nie, si rok-dva počkám. Zdá sa, že som urobil dobre, ak som sa neunáhlil," pochvaľoval si včera pri bilancovaní prezident Antidopingového výboru SR Kazimír Ferienčik.

Pri takej nízkej cifre ako je trojka alebo ešte pod ňou sa počet dopingových hriešnikov na Slovensku zastavil iba tri razy: v rokoch 1993 (3), 1995 (žiadny) a 2001 (1). Aj tentoraz hrozí, že ju prekročí. Ako skonštatoval generálny sekretár výboru Miroslav Motyčík, nedoriešené sú ešte prinajmenej dva prípady. "Jeden z nich je tenisový," priznal.

Odmietol pritakať na otázku, či ide o Karola Becka, ale na druhej strane potvrdil, že Antidopingový výbor požiadal Medzinárodnú tenisovú federáciu o informáciu v súvislosti s jeho testovaním, o ktorom sa v zákulisí veľa hovorí a v slovenských médiách veľa píše. O čom vedenie výboru vie, je fakt, že počas štvrťfinále aj semifinále Davisovho pohára boli odobraté vzorky na dopingovú kontrolu aj slovenským tenistom, a to švajčiarskym komisárom z firmy IDTM. "Aj po semifinále bol testovaný," tvrdí Motyčík.

S akým výsledokom, to zatiaľ nemá na papieri. Tenisová federácia na slovenskú žiadosť ešte vôbec nereagovala. "Môžu aj nemusia nám odpovedať," priznal šéf ADV SR Ferienčik. "Musíme byť trpezliví. Každá federácia má svoje pravidlá a zvyklosti, ako rieši dopingové prípady. V tenise, ako potvrdzujú argentínske prípady, trvá uzatvorenie kauzy približne pol roka." Najčerstvejším je Puertov. Argentínčan dostal - na tenisové pomery - nevídaný osemročný dištanc. Pravda, šlo už o jeho druhé previnenie a vo väčšine iných športov by ho neminulo doživotie.

Celkový počet pozitívnych prípadov slovenských športovcov doma a v zahraničí a zahraničných športovcov u nás v roku 2004 zatiaľ dosiahol počet sedem: popri troch Slovákoch sa previnili aj štyria cudzinci. Antidopingový výbor si vo svojej tohtoročnej štatistike nechal dve kolonky na neuzatvorené prípady s označením štátu SVK a mena XY. Mená oboch sú neznáme. Keby šlo o toho, o ktorom sa v posledných dňoch najviac hovorilo, šlo by o meno XXL. (mo)

Slovenskí hriešnici 2005

M. Horná, vzpieranie metadienon

Gurský, vzpieranie stanozolol

Nagy, cyklistika testosteron

/epistestosteron

Súvisiace články