Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Hrdlorezecké gesto Šarapova bolo iba vtipom, tvrdí WTA

SITA|Publikované 24. jan 2008 o 14:17

MELBOURNE 24. januára (SITA, AFP) - Jurij Šarapov sa dostal do centra pozornosti na Australian Open rovnako ako jeho dcéra Maria, no z diametrálne odlišného dôvodu. Excentrický Rus, ktorý svojimi nešportovými ...

MELBOURNE 24. januára (SITA, AFP) - Jurij Šarapov sa dostal do centra pozornosti na Australian Open rovnako ako jeho dcéra Maria, no z diametrálne odlišného dôvodu. Excentrický Rus, ktorý svojimi nešportovými prejavmi v minulosti už neraz negatívne upriamil na seba pozornosť, nezostal nič dlžný svojej povesti ani počas tohtoročnej víťaznej cesty jeho dcéry v Melbourne Parku. V mikine s vojenskou potlačou a kapucňou, neoholený s nasadenými čiernymi okuliarmi vzbudzoval v hľadisku náležitú pozornosť aj bez imitovania agresívnych prejavov, ku ktorým sa, nevedno prečo, uchýlil. Maria jeho vzhľad komentovala pred médiami s dávkou čierneho humoru tak, že jej pripomína "zabijaka". Po víťaznom mečbale svojej dcéry vo štvrťfinále proti svetovej jednotke Justine Heninovej si otec napevno uviazal kapucňu okolo krku a prstami naznačoval pohyby, akoby sa chcel podrezať.

"Čo je to vlastne za človeka, aký má problém?," pýta sa v titulku Herald Sun a zároveň si aj odpovedá: "Zrejme si stále neuvedomil, že svet sa zaujíma len o jeho dcéru a on nie je dôležitý. Stal sa akýmsi klaunom Melbourne Parku, ktorý je nehodný tenisového majstrovstva svojej dcéry." Ďalší austrálsky denník The Melbourne Age konštatuje, že agresívny, útočný prejav Šarapova nepatrí do hľadiska grandslamových turnajov, ale na podujatia v profesionálnom wrestlingu.

Je prekvapujúce, že Tenisová asociácia žien (WTA) nereagovala na neetické správanie sa Jurija Šarapova postihom, ale všetko viac-menej obrátila na vtip. "Bolo to niečo ako vtipná komunikácia medzi Mariou a jej otcom. Zrejme sa správal v duchu toho, čo mal v tom okamihu na sebe. Bol to iba nevinný vtip," napísal v e-mailovej reakcii výkonný riaditeľ WTA Larry Scott.

K aférke týkajúcej sa jej otca sa oficiálne vyjadrila po hladkom dvojsetovom víťazstve v semifinále nad Srbkou Jelenou Jankovičovou aj Maria Šarapovová. Snažila sa to však zahrať do autu. "Páni, všímate si príliš veľa vecí. Áno, videla som to, čo gestom naznačil. Zrejme bol príliš vzrušený a potreboval vyplaviť emócie. Rád sa takto oblieka." Bývalá grandslamová šampiónka Tracy Austinová vo svojom stĺpčeku v The Australian o Šarapovovej otcovi napísala: "Bolo to neprimerané a absolútne bez opodstatnenia. Je to zlý príklad toho, ako na seba upriamiť pozornosť a v športe nemá svoje miesto."

Melbournská finalistka mala už aj v minulosti problém so správaním sa svojho otca. Vlani počas štvrťfinále Australian Open proti krajanke Anne Čakvetadzeovej bol potrestaný pokutou 2550 USD za nelegálne koučovanie z hľadiska.


Súvisiace články