Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Hrdinom Slovákov bol najmenší a najlacnejší futbalista

(Autor: TASR)
Pavol Spál|8. sep 2013 o 19:16

V drese národného výberu futbalistov nik nehovorí s takou pokorou. Viktor Pečovský.

ZENICA. Skákali, spievali či skôr hučali. A poriadne dupali. Už hodinu pred zápasom kvalifikačného zápasu o postup na svetový šampionát nebolo počuť slova. Chvíľami sa zdalo, že národný štadión Bilino Polje padne.

Postupne však domáci Bosniaci stíchli. A odchádzali v šoku. Bezprostredne po súboji sa z arény ozývalo už iba skandovanie jedného mena: „Viktor Pečovský.“

Práve jeho gól rozhodol o pokorení pyšných Bosniakov 1:0. Žilinčan opatrne vystrel ruky a skočil do náručia spoluhráča Petra Pekaríka.

Vzácny univerzál

„Nevedel som, čo mám robiť, lebo tých gólov veľa nedávam. Máme v tíme oveľa lepších strelcov ako ja,“ vravel tridsaťročný Pečovský.

Vzácny univerzál, ktorý gólom skôr zabraňuje alebo ich pripravuje pre spoluhráčov. Na ihrisku sa predvádzali viacerí hráči európskeho formátu s trhovou hodnotu v desiatkach miliónov eur, ale hlavnou postavou bol najlacnejší z nich.

Jediný hráč slovenskej ligy. Nikdy nehral v cudzine, pôsobil iba v Banskej Bystrici a Žiline. Pečovského cena sa odhaduje iba na 375-tisíc eur.

„Muž zápasu? Ja to tak neberiem. Je dôležité, že sme zahrali ako tím. Domácich sme zrejme zaskočili svojou aktivitou. Dobre sme sa pripravili. Gól venujem manželke a dcérkam. Dôležité bude zopakovať tento výkon i v utorok. Ak to doma v Žiline nepotvrdíme, tento výsledok bol nanič,“ dodal s výškou 172 centimetrov najmenší zo Slovákov.

Má bronz z ME

V drese národného výberu futbalistov nik nepôsobí skromnejšie ako on, ani nik nehovorí s takou pokorou. „Je to skúsený ligový hráč, ukázal svoju kvalitu. Vidno, že ani naša liga nie je zlá, keď aj takí hráči v nej hrávajú,“ vravel tréner Ján Kozák.

Pečovský podal zrejme životný výkon, hral výrazne nad svoje možnosti. Vybojoval veľa lôpt, takmer nepokazil prihrávku. Bol istý vzadu, nebezpečný vpredu. Vytváral si šance.

Má bronz z ME do 19 rokov v roku 2002. O rok neskôr si zahral i na svetovom šampionáte do 20 rokov. V seniorskom tíme Slovákov však debutoval iba vlani. Na svoju kvalifikačnú premiéru spomína nerád.

V súboji proti Litve bol prvýkrát v kariére vylúčený. „Bol to môj najhorší okamih v živote. Aj som si vtedy poplakal. Som veľmi rád, že som dostal ešte šancu, ktorú sa snažím využívať na každej reprezentačnej akcii. Teším sa, že pomáham mužstvu. Užívam si každý zraz a som rád, že si môžem zatrénovať a zahrať so slovenskými hráčmi z popredných európskych klubov,“ vravel chlapík, ktorý začínal s futbalom v Čiernom Balogu.

Za národný tím odohral deväť zápasov.

Nevšímali si ho

„Dlhodobo hrá nad úrovňou našej ligy. Jeho najväčšou prednosťou je komplexnosť. Má všetko, čo hráč potrebuje. Je rýchly a už aj takticky vyspelý. Má slušnú kopaciu techniku. A je lídrom Žiliny,“ opísal ho Stanislav Griga, bývalý tréner reprezentácie.

Pečovský je tvorcom žilinskej hry, alternoval i v obrane. V národnom tíme hráva na poste defenzívneho stredopoliara.

„Ako jediný ligový hráč si vydobyl miesto v reprezentácii, kde hrá ťažké zápasy. Je to vyzretý a skúsený futbalista s veľkou pokorou, ktorého si dlho reprezentační tréneri nevšímali,“ dodal šéf trénerskej komisie futbalového zväzu Milan Lešický.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Anglicko vs. Chorvátsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Rakúsko vs. Severné Macedónsko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Holandsko vs. Ukrajina
Kurzy prináša