Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Hrbatý najnovšie s prezývkou Maratónec

SITA|21. jan 2006 o 12:47

MELBOURNE 21. januára (SITA, AFP) - Dominik Hrbatý má novú prezývku: Maratónec resp. v austrálskom originále "Marathon man". Slovenský tenista si ju vyslúžil famóznym spôsobom, akým sa prebojoval do osemfinále ...

MELBOURNE 21. januára (SITA, AFP) - Dominik Hrbatý má novú prezývku: Maratónec resp. v austrálskom originále "Marathon man". Slovenský tenista si ju vyslúžil famóznym spôsobom, akým sa prebojoval do osemfinále dvojhry na tohtoročnom Australian Open v Melbourne. Všetky tri doteraz odohrané zápasy mali v jeho podaní päť setov a všetky boli víťazné. Po vyradení rakúskeho kvalifikanta Olivera Maracha a belgického veterána Dicka Normana aktuálne takýmto spôsobom vyradil talentovaného 22-ročného Rusa v súťaži Igora Andrejeva. V troch zápasoch na kurte strávil 28-ročný Bratislavčan dovedna rekordných 10 hodín 25 minút (1. kolo - 183 minút + 2. kolo - 231 minút + 3. kolo - 211 minút). "Som už unavený. Nie je jednoduché zregenerovať po každom zápase tak, aby ste boli naozaj v pohode. Odteraz ma už bude každý zápas bolieť," uviedol po sobotňajšom maratóne s Andrejevom 28-ročný Hrbatý. Najlepší športovec aj tenista Slovenska 2005, ktorý vlani doviedol svoju krajinu až takmer k víťazstvu v Davisovom pohári, absolvoval už svoj 23. päťsetový zápas kariéry, z toho má na konte 16 víťazstiev. Jeho percentuálna úspešnosť v tejto špecifickej štatistike mužského tenisu je neuveriteľných 69,57%. O Hrbatom sa traduje, že patrí k tenistom s najväčším fyzickým fondom. "V tréningu pracujem veľmi tvrdo. Keď som doma, trénujem denne štyri až päť hodín a veľa času trávim aj v posilňovni. Začínam ráno o deviatej a končím večer o deviatej. Potom sú pre mňa dlhé zápasy samozrejmosťou, čo v prípade ostatných hráčov nemusí vždy platiť," vysvetlil pre Austrálčanov slovenskej športovej verejnosti známe skutočnosti.

V sobotňajšej páľave na kurte Margaret Courtovej viedol Hrbatý nad Andrejevom 2:1 na sety, ale talentovaný Rus vyhral štvrtý set hladko 6:2 a v piatok sa po brejku ujal vedenia 3:0 a neskôr aj 4:1. Zdalo sa, že zápas už dotiahne do víťazného konca a postúpi po prvý raz v Austrálii do osemfinále. Stal sa však opak. Hrbatý znížil na 2:4 a odvtedy sa Rus začal z dvorca pomaly odchádzať. V závere už zmorený horúčavou takmer nekládol odpor. Pri mečbale zostal po súperovom podaní bezmocne stáť. "Bojoval som do konca. Možno si niekto myslí, že som blázon, ale ja som sa len chcel otestovať, čo všetko vydržím. Teraz mám deň voľna a pokúsim sa zregenerovať tak, aby som bol na osemfinále čo najlepšie pripravený," podotkol najlepší slovenský tenista, ktorá hrá v Melbourne na 37. grandslamvom podujatí v jednej sérii. Medzi aktívnymi hráčmi je to rekordné číslo. Súperom Hrbatého v osemfinále bude ďalší Rus, turnajová päťka Nikolaj Davydenko, ktorý zdolal v súboji 3. kola Austrálčana Nathana Healeya.


Súvisiace články