Utorok, 9. marec, 2021Meniny má Františka

Hrbatý ladí v zámorí formu na US Open

Sportnet|Publikované 11. aug 2006 o 00:00

Už tretí rok po sebe absolvuje náš najlepší tenista Dominik Hrbatý pred grandslamovým US Upen v New Yorku sériu piatich ...

Dominik Hrbatý je tento týždeň pri svojom putovaní po sérii zámorských turnajov. Cez víkend zamieri do Cincinnati a potom už príde grandslamový US Open. FOTO - TASR/AFP

Už tretí rok po sebe absolvuje náš najlepší tenista Dominik Hrbatý pred grandslamovým US Upen v New Yorku sériu piatich turnajov na tvrdom povrchu: Indianapolis - Los Angeles - Washington - Toronto - Cincinnati. Pri terajšej zastávke v najväčšom kanadskom meste nezopakoval v dvojhre vlaňajšie štvrťfinále, v stredajšom zápase 2. kola turnaja Masters vypadol s Julienom Benneteauom 6:7 (2), 7:5, 1:6. V piatom vzájomnom zápase s týmto francúzskym tenistom (57. vo svetovom rebríčku) utrpel prvú prehru, hoci doteraz s ním nestratil ani set.

"Zápas mi nevyšiel, hral som zle. Urobil som veľa chýb," priznal 28-ročný Bratislavčan. "V prvých dvoch setoch som striedal dobré momenty so slabšími, tretí už nestál za nič. Nepodržalo ma podanie, pofukoval vietor a pri mojom vysokom vyhodení loptičky strácal servis účinnosť."

Náladu si vylepšil vo štvorhre

Pol druha hodiny po dvojhre už nastúpil Hrbatý na súboj 2. kola štvorhry po boku Austrálčana Wayna Arthursa a náladu si vylepšil po víťazstve nad šiestym nasadeným párom Jonathan Erlich, Andy Ram z Izraela 6:4, 3:6, 10:6. Za stavu 1:1 na sety rozhodol o víťazstve zápasový tajbrejk do desať. Hrbatý sa vyjadril, že nemá rád túto novinku, lebo v tajbrejku často rozhoduje šťastie a radšej by hral ďalší set. S kondičkou nikdy nemal problémy.

"Už sa teším na štvrťfinále proti tretej nasadenej austrálsko-zimbabwianskej dvojici Hanley - Ullyett. Dali nás na hlavný štadión, kde funguje jastrabie oko: loptičky okolo čiary si môžeme skontrolovať z videozáznamu," vravel slovenský daviscupový reprezentant.

Ľavák Arthurs je už desiatym partnerom Hrbatého v tejto sezóne v debli. Na posledných troch turnajoch hral náš tenista s Juhoafričanom Jeffom Coetzeem a v Los Angeles postúpili až do semifinále. "Jeff už nebol voľný, a tak som sa musel poobzerať po novom spoluhráčovi. Pri tréningu v Kalifornii som sa na dva turnaje dohodol s výborne servujúcim Arthursom - pravda, štart v Cincinnati nemáme pre nízky renking ešte potvrdený. Na US Open nastúpim s krajanom Mišom Mertiňákom," vysvetlil Dominik.

Najlepší bol zápas s Gineprim

Hrbatý je aktuálne na 21. mieste svetového rebríčka v singli a na 56. v debli. "Vlani som hral v Cincinnati v treťom kole dvojhry a na US Open som sa dostal medzi šestnásť najlepších. Forma je solídna. Ak by som v generálke na grandslamový turnaj a potom v New Yorku zopakoval minulý rok, bol by som spokojný," uvažoval. Najlepší výkon v tohtoročnej americkej sérii predviedol Hrbatý v Los Angeles, keď vo štvrťfinále zdolal rebríčkovo vyššie postaveného Američana Robbyho Ginepriho 7:6, 6:2 a bojoval o postup do finále.

"Tým, že nastupujem v dvojhre aj vo štvorhre, mám dosť nahustený program a ak k tomu pridám aj tréning, veľa voľného času mi cez deň nezostane. S trénerom Tiborom Tóthom, ktorý ma v Severnej Amerike sprevádza, stihneme potom už len spoločnú večeru," povedal Hrbatý o svojom voľnom čase. "V utorok ma však v Toronte mimoriadne potešilo stretnutie s bývalou svetovou jednotkou Ivanom Lendlom, ostravský rodák bol v mladosti mojím idolom. Máme veľa spoločné: podobný servis i hru od základnej čiary s dlhými výmenami, obaja si zakladáme na veľmi dobrej kondičnej pripravenosti. Ivan ukončil aktívnu kariéru pred dvanástimi rokmi a teraz sa venuje dcéram, ktoré sa vydali na golfovú kariéru, ale prisľúbil, že na US Open by sme si mohli nakrátko zatrénovať na kurte."

Po návrate z USA sa už priblíži termín zápasu Davisovho pohára Slovensko - Belgicko v Bratislave (22. - 24. 9.), v ktorom bude na Hrbatého pleciach najväčšia ťarcha pri záchrane nášho tímu vo svetovej skupine.

Zápasy v dvojhre v severoamerickej sérii

Indianapolis

1. kolo voľný žreb

2. kolo Carlsen (Dán.) 3:6, 2:6

Los Angeles

1. kolo Fleishman (USA) 7:5, 7:5
2. kolo Burgsmüller (Nem.) 7:5, 6:4
Štvrťfinále Ginepri (USA) 7:6, 6:2
Semifinále Haas (Nem.) 2:6, 5:7

Washington

1. kolo voľný žreb

2. kolo Muller (Lux.) 4:6, 6:4, 6:3
3. kolo Clement (Fr.) 3:6, 2:6

Toronto

1. kolo Kendrick (USA) 6:4, 6:4
2. kolo Benneteau (Fr.) 6:7, 7:5, 1:6

Súvisiace články