Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Hrbatý by doprial našim účasť vo svetovej elite

Špecialista pre štvorhru Michal Mertiňák mal zdravotné ťažkosti, jeho dnešný štart bol ohrozený. (Autor: ARCHÍV SME)
Ondrej Gajdoš|Publikované 13. sep 2014 o 08:00

Cesta k trom bodom je možná iba cez dvojhry, vravel pred súbojom USA - Slovensko bývalý reprezentant.

BRATISLAVA. Daviscupový zápas USA - Slovensko, ktorý v noci na sobotu rozohrali v Chicagu (po piatku prehrávame 0:2), pripomína Dominikovi Hrbatému súboj nášho tímu v baráži o svetovú skupinu v kanadskom Montreale 1997.

„Aj vtedy boli domáci Kanaďania v zostave s Nestorom, Connellom a Lareauom favoritmi,“ porovnával slovenský tenista.

„Ale my sme boli mladí, nabudení, súdržní. Hrali sme so srdcom a veľmi sme túžili po svetovej skupine,“ povedal Hrbatý, ktorý v Davis Cupe odohral štrnásť sezón a v roku 2005 dotiahol tím do finále. S Kučerom a Krošlákom sa zaslúžili v Kanade o výhru 4:1 a postup medzi 16-člennú elitu.

Mečíř prekvapil

Našim by teraz mohlo pomôcť už len prekvapenie. Nehrajúci kapitán Miloslav Mečíř, ktorý vedie Slovensko v Davisovom pohári od roku 1994, namiesto rebríčkovo vyššie postaveného Lukáša Lacka (86.) zaradil ako dvojku tímu Norberta Gombosa (126.).

Gombos hrá zatiaľ len challengerové turnaje nižšej kategórie, domáci tenisti John Isner a Sam Querrey o ňom nič nevedeli.

V apríli pri svojej daviscupovej premiére v Bratislave zdolal Rakúšana Thiema, ktorý bol v top 100. „Norbert už raz ukázal, že v Davis Cupe vie zahrať lepšie ako na turnajoch, a tak by to mohol potvrdiť,“ povedal Hrbatý.

„Ak by získal bod, výrazne by tak pomohol aj našej jednotke Kližanovi. Cesta k výhre nad tímom USA vedie len cez singlové zápasy, v debli sú šance nepatrné,“ myslí si Hrbatý. Prvý deň však naši prehrali oba zápasy - Gombos aj Martin Kližan.

Američania majú na sobotňajšiu štvorhru svetové jednotky bratov Mika a Boba Bryanovcov. Minulý týždeň triumfovali na US Open a z New Yorku sa ponáhľali na prípravu do Chicaga.

Dvojčatá z Kalifornie vyhrali v kariére už 16 grandslamov, celkove majú 100. turnajových titulov. „Sú to úžasné čísla,“ poznamenal Hrbatý. „Keď pred štrnástimi rokmi končila slávna austrálska dvojica Woodforde - Woodbridge myslel som si, že ich nikto neprekoná. Bryanovci posúvajú rekord oveľa ďalej.“

Mertiňáka bolel chrbát

Mečíř mal so zložením dvojice na štvorhru problém. Deblového špecialistu Michala Mertiňáka počas prípravy trápil boľavý chrbát. Lekár výpravy Roman Fano nasadil intenzívnu liečbu, ale v piatok ešte nebolo jasné, či nastúpi.

„Ak Mišo bude môcť hrať, rátam, že nastúpi s Kližanom ako naposledy proti Rakúsku,“ uvažoval Hrbatý. „Ak nie, bude to veľké mínus, lebo on je motorom našej štvorhry.“

Autor: Ondrej Gajdoš

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.