Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Hrbatého vyhecovali Chorváti

Sportnet|Publikované 1. jún 2006 o 22:00

Slovenský daviscupový reprezentant DOMINIK HRBATÝ (28) dosiahol v kariére najlepší výsledok na grandslamovom turnaji Roland Garros v roku 1999 - postúpil do semifinále, kde v štyroch setoch podľahol neskoršiemu víťazovi Američanovi Agassimu. Odvtedy ...

FOTO - REUTERS

Slovenský daviscupový reprezentant DOMINIK HRBATÝ (28) dosiahol v kariére najlepší výsledok na grandslamovom turnaji Roland Garros v roku 1999 - postúpil do semifinále, kde v štyroch setoch podľahol neskoršiemu víťazovi Američanovi Agassimu. Odvtedy sa našej mužskej jednotke v meste pod Eiffelovkou nedarilo, štyri razy skončil v druhom a dva razy dokonca v prvom kole. Po siedmich rokoch sa znova prebil do tretieho kola, vo včerajšom zápase zdolal chorvátskeho tenisového obra Karloviča (208 cm) 4:6, 6:4, 6:7, 7:5, 6:2. Už šiesty raz po sebe hral Hrbatý na grandslamovom turnaji päťsetový duel, v januári na Australian Open zvládol štyri a teraz na parížskej antuke dva. V prvom kole prešiel cez Argentínčana Roitmana.

Karlovič vám nastrieľal v zápase 31 es, a predsa mu to nestačilo na víťazstvo. Verili ste aj po prehratom prvom sete, že súpera zdoláte?

"V prvom sete som si raz prehral podanie, a to rozhodlo. Veril som, že ak si v ďalšom priebehu udržím servis a trpezlivo budem vyčkávať na svoju šancu, dočkám sa jej. Aj tak bolo. V zostávajúcom priebehu som si už držal podanie. Karloviča som brejkol v druhom sete, to mi dodalo sebavedomie. Potom som už cítil, že na tejto pomalšej antuke a s ťažkými loptami ho zdolám."

Ako sa chytá delové podanie chorvátskeho tenistu, ktoré letí rýchlosťou vyše 200 kilometrov za hodinu?

"V niektorých prípadoch som si len zatipoval, na ktorú stranu ho dá. Zariskoval som buď pohyb doľava, alebo doprava a ak som ho vystihol, mal som možnosť dostať súpera do výmeny. Hneď som mu returnoval loptičku do slabšieho bekhendu. Vo výmenách som si už veril. No stalo sa tiež, že som mu stranu nevystihol a dostal som štyri esá po sebe."

V neveľkom hľadisku kurtu číslo 16 povzbudzovalo chorvátskeho tenistu niekoľko desiatok jeho fanúšikov. Neznervózňovalo vás to?

"Práve naopak. Chorváti ma vyhecovali. Výrazne mi pomohli. Mám rád, keď je na tenise živšia atmosféra."

Hovoria vám "železný muž", ale predsa len - hrali ste v Paríži už druhý päťsetový zápas po sebe. Necítili ste únavu?

"Nie, veď som sa ani poriadne nespotil. Bol to vari prvý päťseťák v kariére, ktorý som odohral v jednom tričku. S Karlovičom som mal krátke výmeny, zväčša na dva-tri údery. Iba čo som chodil po kurte z jednej strany na druhú. Horšie však je, že od štvrtého setu ma začal pobolievať problémový lakeť pravej ruky. Cítil som ho pri servise a pri volejoch."

Môže to ohroziť vaše ďalšie zápasy?

"Dúfam, že nie. Už viem, ako si ho mám liečiť. Dám si ho do ľadu, pôjdem na masáže."

Cez deň bola zamračená obloha, v piatom sete vám už na kurt popŕchalo. Pomohlo vám počasie, ktoré zvlhčilo kurt a loptičky boli ťažšie?

"Pomohlo, máličko to spomalilo Karlovičov servis. Avšak v ďalšom priebehu by som už privítal teplejšiu klímu."

Najbližším súperom bude v zápase tretieho kola Austrálčan Hewitt, s ktorým ste v doterajších dvoch zápasoch, podobne ako s Karlovičom, ani raz nevyhrali. Zmení sa po sobote aj táto bilancia?

"Zmenil som ju s Karlovičom, tak prečo nie aj s Hewittom? V poslednom súboji som naňho našiel celkom dobrú taktiku. Austrálčan je behavý, vychytá veľa loptičiek, ale ak budem hrať dobre, mám šancu. Môžem hrať uvoľnene. Len aby vydržal lakeť."

Proti Karlovičovi ste nastúpili mierne zarastený. Nie je to rituál z hokejových play off zápasov?

"Žiadny rituál, ibaže som lenivý na holenie. Nerád sa aj češem. Pre mňa by vari bolo najlepšie, keby som bol holohlavý a bez chlpov."

Čo ste už stihli v Paríži vo voľnom čase?

"Vyviezol som sa na Eiffelovu vežu, urobil som si pár pekných záberov. V minulosti som sa dostal iba na druhé poschodie, teraz až na vrchol. Ak by som zostal v Paríži dlhšie, vedel by som sa ešte poobzerať po zaujímavých miestach."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.