Štvrtok, 15. apríla, 2021Meniny má Fedor

Hranolky ako hokejky, samý Hossa i lev s prilbou. To je dnešné Chicago

Socha Michaela Jordana skáče na svoj povestný smeč v drese kapitána Hawks Jonathana Toewsa. (Autor: SITA/AP, Tomáš Prokop)
Tomáš Prokop|23. jún 2013 o 13:29

Hokej je síce po americkom futbale, bejzbale a basketbale v meste až štvrtým športom, ale v posledných týždňoch dostal konkurentov do úzadia.

prokop-120x90.jpg
Z Chicaga od nášho vyslaného redaktora Tomáša Prokopa

CHICAGO. Hranolky v najznámejšom rýchlom občerstvení v tvare hokejok, servírky v slávnej americkej kaviarni v červených dresoch s indiánom na hrudi alebo socha leva s obrovskou hokejovou prilbou pred slávnym inštitútom umenia. To je len zlomok momentov, ktoré vám pripomínajú, že Chicago Blackhawks môže siahnuť po troch rokoch na Stanleyho pohár.

Pre pamätníkov neslýchaná vec, veď predtým museli čakať na návrat slávnej trofeje rekordných 49 rokov.

Vedľa Mikitu

Teraz sú však veci inak. Hawks sú favoritmi NHL, čo vám pripomína už hala na najväčšom letisku O'Hare, kde vás v športovom bare vo výklade upúta veľký dres Stana Mikitu, ktorý sa vyníma hneď vedľa podobnej relikvie Mariána Hossu.

Pokračovateľ slávneho slovenského mena je v meste populárny. „Áno, je to veľká hviezda. Aj ja ho milujem,“ hovorí Katie, ktorá tri roky pracuje v oficiálnom obchode Blackhakws. Ten sa nachádza priamo v srdci mesta na známej Michigan Avenue. Katie dodáva, že Slovákov dres je dlhodobo v predajnosti na treťom mieste za kapitánom Jonathanom Toewsom a Patrickom Kaneom.

chidd-600x450.JPEG

Stovky Hossov

Stovky Hossov, ktoré by určite potešili reprezentačného trénera Vladimír Vůjtka, pobehujú aj pred halou United Centre.

„To žartujete, že? Prečo Hossa? Preto, lebo to je skvelý hráč. To, čo on vidí na ľade, zbadá málokto. Prišli sme sa na neho pozrieť až z Floridy. Je to môj najobľúbenejší hráč ešte od čias, keď hral v Atlante,“ hovorí slnkom ošľahaný štyridsiatnik Mike v kovbojskom klobúku.

Podobné názory panujú u väčšiny fanúšikov, ktorí majú 81 na chrbe, aj keď niekedy sa ku všetkému viažu úsmevné príhody.

Bol najlacnejší

„Prečo mám Hossov dres? Preto, lebo keď vyhralo Chicago pred troma rokmi Stanley Cup, bol najlacnejší,“ hovorí s úsmevom pán Marty Dean, ktorý chodí na Blackhakws už 40 rokov a doma má zbierku 30 dresov hráčov, ktorí preslávili klub z originálnej šestky NHL.

K lístkom má pán Dean ako stály fanúšik bližšie, ale tiež si musel priplatiť. Bežne platí okolo stovky, teraz musel vytiahnuť za svoje miesto, ktoré je takmer pod strechu, štyri.

chi-600x450.jpg

Našli sa však aj väčší fanatici. Niektorí priaznivci vydražili lístok v hodnote 350 dolárov za 1100 a to bol len na státie. Toto číslo je priemernou čiastkou, ktorou si priplatilo za piaty zápas finále takmer 22 500 divákov.

„Chcel som ísť na finále. V United Centre je vždy mrazivá atmosféra. Býva vypredané už tri roky. Ale šesto dolárov za lístok nedám,“ hovorí Gabriel Mäsiar, ktorý žije v Chicagu už desať rokov a finálovú sériu si užil naživo pred troma rokmi. Spolu so početnou skupinou rodákov vtedy titul zapil ako keby sa Slováci stali majstrami sveta.

Mrazivá atmosféra

Jeho slová o mrazivej atmosfére strhnú každého v útrobách betónového kolosu v západnej časti „Veterného mesta.“ Rýchlo zmení názor na to, že Američania nevedia vytvoriť športovú atmosféru.

Obrovský hluk nastáva už pri štátnej hymne, pri ktorej sa zo všetkých síl snaží prekričať dvadsaťtisícový dav „indiánov“ operný spevák Jim Cornelison, ktorý nôti patriotickú pieseň pre Blackhawks už od roku 1996.

Hluk sa v hale stupňuje aj počas zápasu a končí pri výhre 3:1. Odchádzajúc a presúvajúc sa okolo sochy Michaela Jordana, ktorá skáče na svoj povestný smeč v drese kapitána Hawks Jonathana Toewsa, človeku napadne, čo sa tu bude asi diať, ak finále rozhodne prípadný siedmy zápas.

mik-600x1000.jpg

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články