Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Hráči v slovenskom tíme sa menia, kapitán zostáva

Dominik Hrbatý pri rozlúčke s mužskou reprezentáciou. (Autor: SITA)
Sportnet|Publikované 20. sep 2009 o 23:11

Po odchode Hrbatého budú Slovensko reprezentovať mladí tenisti. Chcel by som ešte raz priviesť Slovensko do svetovej skupiny, vyslovil túžbu Miloslav Mečíř.

BRATISLAVA. Hráči v slovenskej daviscupovej reprezentácii sa menia, kapitán zostáva. Olympijský víťaz zo Soulu '88 a dvojnásobný finalista grandslamových turnajov Miloslav Mečíř vedie náš tím nepretržite od začiatku v roku 1994.

Hrbatý pridal niečo navyše

„Dominik Hrbatý bol v zostave Slovenska výnimočným hráčom svojím nasadením, hral so srdcom," ocenil Mečíř Hrbatého. „Vždy odviedol, čo v ňom bolo, pridal aj niečo navyše."

Kapitán si najživšie spomínal na barážový zápas o účasť vo svetovej skupine 1998 v Argentíne. „Domino pred záverečnými dvojhrami vyhecoval Karola Kučeru, a tak sme najprv súboj na horúcej juhoamerickej antuke vyrovnali na 2:2 a potom sám rozhodol o víťazstve Slovenska," aj po rokoch hovoril Mečíř s obdivom.

((domino))

Aj napriek priateľským vzťahom s Hrbatým, Mečíř na sobotňajšiu štvorhru nominoval hráčov nastupujúcej generácie Filipa Poláška s Martinom Kližanom. Jeden rekord - celkový počet víťazstiev - tak lúčiacemu sa tenistovi ušiel medzi prstami.

„Rekordy a štatistiky ma nezaujímajú. Pre mňa sú dôležité výhry nášho tímu," zdôraznil Mečíř a každý ho rešpektoval.

Už myslel na budúcnosť

Kapitán tak dal najavo, že už myslí na éru po Dominikovi Hrbatom a nechce sa uspokojiť s účasťou Slovenska v I. skupine euroafrickej zóny.

„Nie som veštec, aby som vedel predpovedať, kedy sa náš tím môže vrátiť do 16­člennej svetovej skupiny," bránil sa Mečíř priamej odpovedi. „Ale máme mladých hráčov, ktorí sú na správnej ceste a určite sa o to v najbližších rokoch pokúsia."

Po sobotňajšej štvorhre osobitne vyzdvihol 20­ročného Martina Kližana (253. v ATP): „V poslednom čase sa zmenil k lepšiemu, dospel. Teraz dáva tenisu všetko a posúva sa v rebríčku nahor. Patrí medzi tenistov, čo hrajú so srdcom."

Kližan vyhral pred tromi rokmi juniorský Roland Garros, potom sa trochu trápil a pribrzdilo ho dlhotrvajúce zranenie zápästia.

„Má dobré údery, vie čítať hru, obetovať sa tenisu, nebojí sa," charakterizoval kapitán šikovného ľaváka. Podľa Mečířa talentovaní tenisti na Slovensku dozrievajú trochu neskoršie a Kližan je jedným z nich.

Aj jednotka slovenského tímu Lukáš Lacko (142.) má len 21 rokov. Po úspešnej sezóne sa postupne približuje k prvej stovke a ak mu vyjde plán, na konci roka by ju mal už na dosah.

Perspektívnych singlistov dopĺňa špičková štvorhra Filip Polášek - Michal Mertiňák, hráči z top 30 svetového rebríčka v debli. Mertiňák chýbal v súboji s Macedónskom pre zranenie kolena.

Beck by bol prínosom

Návratu Slovenska do svetovej skupiny by mohol pomôcť Karol Beck (89.). Od jesene 2005 si odpykal dvojročný trest, odvtedy v tíme chýba.

„Najmä na tvrdých povrchoch by bol pre kolektív prínosom," pripomenul Mečíř záujem o 27­ročného Zvolenčana. „Záleží len na jeho rozhodnutí, či sa do tímu vráti. Vždy som vravel, že dvere má otvorené. Mladší hráči by sa od neho mali čo učiť. Dôležité je, aby aj Karol chcel a potom ho aj tím prijme."

Beck je v súčasnosti jediným slovenským tenistom v prvej stovke ATP. Na Mečířove pozvánky do daviscupového tímu reagoval po comebacku odmietavo. Tvrdil, že sa najprv chce sústrediť na individuálnu kariéru.

Slovensko hralo po prvý raz vo svetovej skupine v roku 1998 a vydržalo v nej dovedna sedem sezón. V roku 2005 hralo vo finále s Chorvátskom (2:3).

„Každé víťazstvo je pre mňa povzbudením, ale už som sa zamýšľal, či ešte nie je čas odísť," uvažoval Mečíř. „Kým ma v tíme chcú, rád pomôžem. Rád by som aj túto generáciu hráčov doviedol do svetovej skupiny."

Domino, Domino - burácala aréna

Dominik Hrbatý sa po štrnástich rokoch so slzami v očiach lúčil s daviscupovou kariérou. Do tenisového dôchodku si berie aj najvýznamnejšie rekordy. Miesto v tíme prenechal mladším.

BRATISLAVA. Tenisti Slovenska vyhrali cez víkend v daviscupovom zápase nad Macedónskom 5:0. Posledný bod pridal v Sibamac aréne Dominik Hrbatý víťazstvom nad Tomislavom Jotovským 6:0, 6:0. Po mečbale domáceho reprezentanta 2000 divákov v stoji naposledy skandovalo: Domino, Domino!

Na rozlúčku výhra na nulu

„V najlepšom treba prestať," zasmial sa Hrbatý po svojom prvom víťazstve na nulu.

Po štrnástich rokoch sa rozlúčil s reprezentačnou kariérou a na kurte mal v očiach slzy. V príhovore k divákom sa mu zachvel hlas.

„Všetkým športovcom Slovenska by som želal takých fanúšikov, ako má náš daviscupový tím," povedal Hrbatý do mikrofónu a po ikstý raz včera roztlieskal Sibamac arénu.

Hrbatý bol dlhé roky motorom slovenského družstva, v roku 2005 ho priviedol až do finále. V tom roku sa stal aj najlepším športovcom Slovenska.

Nasledujúcu sezónu už dohral s bolesťami a po nej podstúpil operáciu pravého lakťa aj ramena. Slovensko vypadlo v Davisovom pohári do „druhej ligy" a už tretí rok sa márne pokúša o návrat.

Do tenisového dôchodku si berie aj najvýznamnejšie rekordy: v tíme hral 14 rokov, odohral 26 zápasov, vyhral 28 singlov. S Karolom Kučerom sa delí o rekordných 33 celkových víťazstiev - v dvojhre aj v štvorhre.

„Najcennejších je štrnásť rokov v slovenskej reprezentácii. Svedčia o dlhotrvajúcej, stabilnej forme," povedal 31­ročný Bratislavčan. „Rekordy sú na to, aby sa prekonávali, a tak dúfam, že aj do mojich sa mladí hráči čoskoro pustia. Ak to dokážu, dajú signál, že nám vyrástli ďalší dobrí tenisti."

Uznanie mladým

Zo zostavy proti Macedónsku má Lukáš Lacko zatiaľ 6 víťazstiev v dvojhre, Martin Kližan ešte žiadne, ale v sobotu sa po prvý raz radoval z výhry v štvorhre. „Obaja sa v poslednom čase výrazne zlepšili," pochválil spoluhráčov. „Kližan vie zabojovať a Lacko má úžasnú ruku - takú som vždy chcel mať."

Dominik naznačil, že nebol vyložený talent, ale skôr usilovným tréningom vydretý tenista.

Na rozlúčku prišiel do Bratislavy s veľkým bubnom prešovský fanúšik Július Merkovský, ktorý sprevádzal Hrbatého kariéru od domácich zápasov v roku 2001. „Nepoznal som väčšieho bojovníka na dvorci, ako bol Domino," prízvukoval.

Diváci v Sibamac aréne napísali svoje dojemné odkazy Hrbatému na veľkú tabuľu. „Neľutujem ani sekundu v tomto skvelom tíme," zamával na rozlúčku výborný športovec. „Odteraz budem hrať už len ligu pre radosť. Ale od tenisu nikdy neodídem."

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články