Utorok, 26. októbra, 2021Meniny má Demeter

Hráči NHL si budú zvykať na hybridné zakázané uvoľnenie

(Autor: ilustračné - sita/ap)
SITA|1. okt 2013 o 11:35

Povinnosť nosiť prilbu s ochranným štítom budú mať všetci hokejisti, ktorí odohrali v NHL menej ako 25 zápasov.

TORONTO. V novej sezóne NHL by sa mali hokejisti cítiť na ľade bezpečnejšie.

K tomu má slúžiť aj nové pravidlo o tzv. hybridnom zakázanom uvoľnení, ktoré schválili hráči prostredníctvom svojej organizácie NHLPA.

Rozhodne postavenie ku kruhom na vhadzovanie

Na zámorských klziskách sa doteraz pískalo zakázané uvoľnenie až vtedy, keď si obranca dokorčuľoval po puk vystrelený hráčom súpera za bránkovú čiaru. To už neplatí. Podľa nového pravidla bude rozhodujúce postavenie hráčov v blízkosti kruhov na vhadzovanie v obrannom pásme.

Čiarový rozhodca odpíska "icing" už vtedy, keď bude mať obranca bližšie ku kruhu na vhadzovanie ako útočník tímu, ktorý sa bude chcieť zmocniť puku odpáleného za bránkovú čiaru brániaceho tímu. V takomto prípade odpadnú bežecké súboje v zmysle, kto sa skôr dotkne puku, z ktorých v minulosti rezultovali nebezpečné situácie aj vážnejšie zranenia.

Hovoriť o tom môže aj obranca Caroliny Joni Pitkänen, ktorý si zlomil pätu na ôsmich miestach, keď sa usiloval dostihnúť odpálený puk a vynútiť si zakázané uvoľnenie.

Útočník Washingtonu Pat Peake dokonca na základe zranenia z podobnej situácie musel ukončiť kariéru.

Chaos v rozhodovaní

Názory hráčov na novinku sa rozchádzajú. Útočník James van Riemsdyk z Toronta nové pravidlo označil za prínosné.

"Je to dobré. Určite to prinesie menej rýchlostných súbojov o puk nebezpečne blízko pri zadnom mantineli," povedal Van Riemsdyk pre server TSN.

Kouč Calgary Bob Hartley si, naopak, myslí, že hybridné zakázané uvoľnenie spôsobí chaos v rozhodovaní. Čiarový rozhodca totiž nemusí vždy stáť na takom výhodnom mieste, aby vedel posúdiť, či sa nachádza bližšie ku kruhom v obrannom pásme obranca alebo útočník.

"Zákonite dôjde k pochybeniam. Ak rozhodca viackrát zle vyhodnotí situáciu a upískne sa, vyvolá to negatívne reakcie hráčov," myslí si Hartley.

Útočník Montrealu Max Pacioretty tiež vyjadril svoje pochybnosti.

"Chápem, že myšlienka chrániť hráčov je správna, ale obávam sa možných situácií, ktoré môžu nastať v hre. Predstavte si, že v zápase číslo 7 v play off padne rozhodujúci gól tak, že sa predtým neodpíska hybridné postavenie mimo hry. Viete si predstaviť ten chaos, ktorý z toho vznikne?,“ pýta sa Pacioretty.

Len ustrojení hokejisti

V práve sa začínajúcej sezóne NHL nastane aj niekoľko zmien týkajúcich sa výstroja hráčov. Povinnosť nosiť prilbu s ochranným štítom budú mať všetci hokejisti, ktorí odohrali v NHL menej ako 25 zápasov.

Striktnejšie sa bude posudzovať aj uniformita v obliekaní, napríklad rôzna dĺžka rukávov či natrhnuté dresy nebudú povolené.

Rovnako bude zakázané hrať s dresom zastrčeným v nohaviciach. Ak niekto toto pravidlo poruší, dostane najprv od rozhodcu slovné upozornenie a bude sa musieť "ustrojiť". Ak sa tento prehrešok bude opakovať, rozhodca má právo nariadiť dvojminútový trest za zdržiavanie hry.

Súvisiace články