Nedeľa, 9. mája, 2021Meniny má Roland

Hospová prestrihla šnúru dvojice Pärsonová-Kosteličová

SITA|14. feb 2007 o 14:20

AARE 14. februára (SITA) - Deväť dní trvalo čakanie Rakúska na prvé zlato z majstrovstiev sveta vo švédskom Aare. Zjazdársku superveľmoc odkliala až v siedmej súťažnej disciplíne Nicole Hospová v obrovskom ...

AARE 14. februára (SITA) - Deväť dní trvalo čakanie Rakúska na prvé zlato z majstrovstiev sveta vo švédskom Aare. Zjazdársku superveľmoc odkliala až v siedmej súťažnej disciplíne Nicole Hospová v obrovskom slalome. Dominovala s pohodlným náskokom 0,85 pred švédskym prekvapením Mariou Pietiläovou-Holmnerovou. Bronz si vybojovala Talianka Denise Karbonová. "Ani si ešte poriadne neuvedomujem, čo som dosiahla. Zdá sa mi to ako sen a ja stále snívam," vravela v cieli Hospová, ktorá sa po Dagmar Romovej (1950), Marianne Jahnovej (1962) a Alexandre Meissnitzerovej (1999) stala štvrtou rakúskou majsterkou sveta v obrovskom slalome. Dvadsaťtriročná Tirolčanka figurovala po 1. kole na štvrtom mieste. V tom druhom sa však výrazne zlepšila a tešila sa z vôbec prvej zlatej medaily na vrcholnom podujatí. "Prvá jazda mala od ideálu ďaleko. Pred druhou som si povedala, že dám do toho všetko a vyšlo to. Aj keď za mnou ešte nasledovali tri súperky, vedela som, že môžem útočiť na najvyššiu pozíciu," dodala.

Švédi si pred historicky prvým večerným slalomom na majstrovstvách sveta kládli otázku, či sa podarí ich šampiónke Anje Pärsonovej získať vo štvrtej disciplíne štvrté zlato. Nepodarilo sa. Všestranná rodáčka z Tärnaby, po 1. kole ešte siedma, to v duhej jazde prehnala s agresivitou a napokon skončila svoju púť pádom hlavou dolu svahom. "Urobila som technickú chybu, to sa stáva. Určite som nevypadla preto, že ma zaťažovali myšlienky na štvrté zlato. Rada by som ho, samozrejme, získala. Nezbláznim sa však," uviedla so siedmimi zlatými medailami druhá najúspešnejšia zjazdárka histórie svetových šampionátov.

K výnimočnosti Pärsonovej a jej veľkej rivalky Chorvátky Kosteličovej (vo Švédsku chýba, dala si celosezónne voľno) sa viaže ešte jedna zaujímavosť. V utorok to boli v Aare prvé preteky v rámci majstrovstiev sveta, ktoré nevyhrala jedna z tejto fenomenálnej dvojice. Predchodkyňou Hospovej v tomto smere bola víťazka zjazdu z MS 2003 v St. Moritzi Kanaďanka Melanie Turgeonová. Potom nasledovali tri majstrovské kombinácie, dva zjazdy, dva superobrovské slalomy, dva obrovské slalomy a dva slalomy, teda dovedna 11 pretekov vo víťaznom prevedení švédsko-chorvátskeho dua.


Víťazná séria v podaní Švédky Anje Pärsonovej a Chorvátky Janice Kosteličovej na majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach:


St. Moritz 2003: kombinácia - Kosteličová

St. Moritz 2003: obrovský slalom - Pärsonová

St. Moritz 2003: slalom - Kosteličová

Santa Caterina 2005: super G - Pärsonová

Santa Caterina 2005: zjazd: Kosteličová

Santa Caterina 2005: kombinácia - Kosteličová

Santa Caterina 2005: obrovský slalom - Pärsonová

Santa Caterina 2005: slalom - Kosteličová

Aare 2007: super G - Pärsonová

Aare 2007: kombinácia - Pärsonová

Aare 2007: zjazd - Pärsonová


Súvisiace články