Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Horský bicykel je rovnako obľúbený ako bežky, ako juniorka sa oťukávala, už ale mieni popreháňať rivalku

Sportnet|Publikované 9. dec 2002 o 23:00

Košice Tak ako medzi mužmi, aj v kategórii nežného pohlavia v tomto ročníku Svetového pohára v behu na lyžiach sa budú usilovať o zbieranie bodov

tiež iba dve naše pretekárky. Popri skúsenejšej Jaroslave Bukvajovej druhou je Ľubomíra Kalinová (na snímke). Dosiaľ absolvovala dve podujatia. Premiéru si odkrútila na kirunskej päťkilometrovej trati voľnou technikou, kde obsadila 62. miesto so stratou pol druha minúty na víťazné duo Sachenbacherová a Šmigunová. Uplynulý víkend sa príliš nepolepšila, na 10 km voľne skončila na 57. priečke, ale s mankom tri minúty na prvú Skariovú.

"Stále mám problémy s achillovou šľachou, už v lete sa objavili a preto som hlavne v klasickej technike dosť hendikepovaná. Z dôvodu nie úplného doliečenia som vynechala i podujatie v Kuusamo. Pokiaľ ide o achilovku, je to chronická záležitosť, ktorá ma prenasleduje dve sezóny. Šľacha sa zakaždým natiahne a obmedzuje ma pri behu," rozhovorila sa mladá pretekárka, zverenka trénera Jána Valušku, ktorá patrí do klubu Slávia Ekonóm Banská Bystrica. Mimochodom, vlani aj v tomto roku dostala ponuku na prestup do elitného strediska ŠKP Štrbské Pleso, ale vyjadrila sa, že je spokojná s podmienkami vo svojom rodisku, rovnako tak jej vyhovuje i kormidelník, ktorý ju má na starosti. Ľubomíra začala koketovať s bežkami ako piatačka na základnej škole. Po nástupe na odborné učilište sa dostala pod dohľad J. Valušku. Momentálne je poslucháčkou tretieho ročníka Prešovskej univerzity, odbor trénerstvo.

Slovenské ženské bežecké lyžovanie pozná dve kvalitné vyznavačky s krstným menom Ľubomíra. Iľanovská-Balážová už úzku stopu navštevuje len rekreačne a hlavne ako trénerka. Dvadsaťročná Banskobystričanka by rada nadviazala na jej predošlé úspechy. Dosiaľ si najviac cení zápolenia v rámci EYOD v Tatrách pred tromi rokmi, to bol je vydarený vstup na medzinárodnú scénu zásluhou štvrtého a šiesteho stupienku. Vlani na neoficiálnych majstrovstvách sveta do 23 rokov v šprinte obsadila siedme miesto, na SZU v Poľsku sa tiež činila. "Tento rok som prvý raz oficiálne medzi ženami a tak sa nechcem stratiť v silnej konkurencii," vyjadrila odhodlanie Kalinová, ktorá okrem lyžovania uprednostňuje aj horský bicykel. Jazdí aj Slovenský pohár, vlani si trúfla i na Svetový a Európsky pohár. "Tento šport beriem ako súčasť prípravy na bežky."

Ambicióznosť jej rozhodne nechýba a trúfa si atakovať Bukvajovú. "Je to individuálne odvetvie a a snažím sa byť najlepšia." Bodaj by tieto slová boli čoraz viac napĺňané činmi, vzájomná rivalita našich líderiek môže pomôcť obom. Takže Jarka sa musí triasť o svoju pozíciu? "Dúfam, že áno," zasmiala sa Ľuba. Slovenské protagonistky sú, mimochodom, dosť v riedkom kontakte. "Sem-tam sa stretneme, pozhovárame sa... Ja trénujem prvú sezónu s Alenou Procházkovou, je o dva roky mladšia a patrí do nášho klubu." Vzhľadom na spomínané štrapácie s achilovkou sa Kalinová orientuje viac na skejtovanie. "Desiatka je pre mňa taká optimálna dištancia. Škoda, že mi nevyšla v Davose. Mám však pred sebou ďalšie podujatia, dúfam, že si na nich doterajšie zaváhanie vynahradím. Veď je iba začiatok sezóny. Zvláštnou kapitolou sú šprinty, hoci medzi ženami nemám veľké nádeje obstáť." Ľubomíra sa iba zoznamuje s atmosférou "sveťáku", v minulom ročníku sťa juniorka zápolila v Novom Měste na Morave i Davose. "Vtedy som ale bola bez šance, iba som sa oťukávala. Mňa čaká v budúcom období Svetová zimná univerziáda a svetový šampionát do 23 rokov vo Val di Fiemme, na tieto vrcholy sa teším. A pokiaľ ide o umiestnenie vo Svetovom pohári, rada by som si trúfla zaradiť sa na niektorých akciách do prvej štyridsiatky," dodala Ľ. Kalinová, ktorá sa "vidí" v Češke Kateřine Neumannovej.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.