Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Horanský si zahrá na exhibícii so svetovými hviezdami

TASR|Publikované 31. jan 2011 o 19:58

V pondelok podvečer sa vrátil domov na Slovensko v novodobej histórii štvrtý slovenský víťaz štvorhry na grandslamovom turnaji, tentoraz Australian Open, osemnásťročný junior Filip Horanský.

PÚCHOV. V pondelok podvečer sa vrátil domov na Slovensko v novodobej histórii štvrtý slovenský víťaz štvorhry na grandslamovom turnaji, tentoraz Australian Open, osemnásťročný junior Filip Horanský (TK Piešťany).

Spolu s Čechom Jiřím Veselým ako turnajové dvojky triumfovali vo finále, kde zdolali tretí nasadený domáci pár Wagland, Whittington dvakrát 6:4.

"Filip ťažil najmä z toho, že ako jediný hráč vo finále neprehral svoje podanie, ktoré bolo v predchádzajúcich súbojoch dôležité aj preto, že podľa nového systému sa na celom turnaji hralo v treťom sete v tzv. superbrejku do desať," komentoval výkon svojho zverenca tréner Miroslav Grolmus, ktorý v úspech Filipa veľmi veril: "Vychádzal som z toho, že pred novou sezónou absolvoval vydarenú šesťtýždňovú prípravu. O náraste jeho formy hovoria aj výsledky z druhej časti uplynulého roka: bronzová medaila spolu s Jozefom Kovalíkom na I. olympijských hrách mládeže v Singapure i na ME do 18 rokov v Klosterse."

Na otázku TASR, či Horanský uvažuje o tom, že by sa vo svojej ďalšej kariére zameral špeciálne na štvorhru, člen Národného tenisového centra odpovedal: "V mojom veku by to bolo ešte priskoro. Prioritou mi zostáva dvojhra. V najbližšom období sa chcem postupne pripraviť na prechod do mužskej kategórie. Aj keď absolvujem sériu juniorských turnajov, budú už skombinované aj s mužskými. Som si vedomý, že prechod do vyššej kategórie bude ťažký. Svetová Top stovka hráčov je veľmi rýchla a veľmi dobre je na tom aj fyzicky."

Spolupráca s Čechom Veselým síce vznikla iba pred mesiacom, no na melbournských dvorcoch priniesla veľký úspech.

"Poznáme sa už od malička, hrávali sme proti sebe, ale slovo o spoločnej štvorhre na Australian Open padlo zhruba pred mesiacom. Pritom pôvodne mal mať iného spoluhráča, ale rozhodlo aj to, že spolu hrávame českú ligu za TK Agrofer Prostějov."

Zdá sa, že partnerstvo s Veselým bude pokračovať aj naďalej: "Ešte v Melbourne sme sa dohodli, že pokiaľ budeme spolu štartovať na juniorských turnajoch, budeme v štvorhre pokračovať," dodal Horanský.

Úspešné vystúpenie u protinožcom prinieslo Horanskému okrem titulu aj šancu zmerať si sily s tenisovými legendami na exhibičnom turnaji vo Švajčiarsku.

"Aj na základe triumfu na Australian Open dostal Filip pozvánku na marcový exhibičný turnaj v Zürichu. Štartovať na ňom budú súčasné nádeje, ôsmi najlepší juniori na svete spolu s ôsmimi bývalými svetovými hviezdami akými sú napríklad Američania Pete Sampras a Patrik McEnroe, či Švéd Stefan Edberg," povedal Daniel Pastorek, riaditeľ Optimus Agency, ktorá zastrešuje juniorského reprezentanta.

Systém exhibičného turnaja bude ako na Turnaji majstrov. Hrať sa bude v dvoch štvorčlenných skupinách a v ďalšej fáze si juniori zahrajú s niektorou zo svetových hviezd.

Víťazstvá Slovákov na Grandslamoch:

1994 Roland Garros, Paríž, štvorhra junioriek: Henrieta Nagyová, Martina Hingisová (Švajč.)

2010 Australian Open, Melbourne, štvorhra junioriek: Jana Čepelová, Chantal Škamlová

2011 Australian Open, Melbourne, štvorhra juniorov: Filip Horanský, Jiří Veselý (ČR)

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články