Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Horanský s Veselým vyhrali juniorskú štvorhru v Melbourne

(Autor: ČTK)
Sportnet|28. jan 2011 o 10:15

Slovenský tenista Filip Horanský s Čechom Jiřím Veselým sa stali víťazmi juniorskej štvorhry na grandslamovom Australian Open.

Slovenský tenis má piaty titul v juniorskej kategórii na podujatiach veľkej štvorky v ére samostatnosti.

MELBOURNE. Slovenský tenista Filip Horanský s Čechom Jiřím Veselým sa stali víťazmi juniorskej štvorhry na grandslamovom Australian Open v Melbourne. Vo finále si ako turnajové dvojky poradili s tretím nasadeným austrálskym párom Ben Wagland, Andrew Whittington za 64 minút v dvoch setoch 6:4 a 6:4. Horanský nadviazal na vlaňajšie úspešné vystúpenie Jany Čepelovej a Chantal Škamlovej, ktoré triumfovali v dievčenskom debli.

Pre slovenský tenis je to piaty titul v juniorskej kategórii na podujatiach veľkej štvorky v ére samostatnosti. Henrieta Nagyová v roku 1994 po boku bývalej svetovej jednotky Švajčiarky Martiny Hingisovej vyhrala štvorhru na Roland Garros. V roku 2006 sa na parížskej antuke zo zisku cennej trofeje vo dvojhre tešil Martin Kližan, v septembri 2007 triumfovala v singli na US Open Kristína Kučová.

Životný úspech

Horanský dosiahol vďaka triumfu v juniorskom debli na Australian Open životný úspech. Zverenec trénera Miloslava Grolmusa vlani spoločne s krajanom Jozefom Kovalíkom získal bronzovú medailu na premiérových olympijských hrách mládeže v Singapure i na ME do 18 rokov vo švajčiarskom Klosterse. V decembri ho v bratislavskom NTC po tretí raz za sebou vyhlásili za slovenského Juniora roka.

Horanskému s Veselým vyšiel úvod finálového stretnutia a po rýchlom brejku sa ujali vedenia 2:0. Austrálčania síce otočili na 3:2, no ďalšie štyri gemy sa stali korisťou slovensko-českého tandemu, ktorý za stavu 5:4 premenil v poradí druhý setbal. V druhom dejstve si Horanský s Veselým po dvoch brejkoch vybudovali náskok 4:1 Austrálčania ešte znížili na 3:4, no Horanský s Veselým už dotiahli zápas do úspešného konca, keď za stavu 5:4 premenili hneď prvý mečbal.

Víťazstvo si cení

"Víťazstvo na Australian Open si veľmi cením. Dozvedel som sa, že som prvým slovenským juniorom, ktorý to tu v Melbourne vyhral, čo ešte znásobuje môj úspech. Až o pár dní si naplno uvedomím, čo som vlastne dosiahol. Terza prevládajú vo mne veľmi pozitívne dojmy, ktoré sa ťažko opisujú slovami. Titul venujem všetkým ľuďom, ktorí sa o mňa starajú a častokrát si musia pri mne aj veľa vytrpieť. Venujem ho najmä mojim rodičom, osobnému koučovi Milovi Grolmusovi a kondičnému trénerovi Marošovi Molnárovi," povedal pre TASR Horanský.

Igor Moška (generálny sekretár STZ): "Gratulujem Filipovi k skvelému výsledku! Grandslamový triumf je vždy veľkou udalosťou bez ohľadu na to, či ide o dvojhru alebo štvorhru, respektíve dospelých alebo juniorov. Horanský potvrdil, že patrí medzi veľké talenty. Verím, že na ďalších vrcholných turnajoch v tejto sezóne nadviaže na tento úspech aj v singli chlapcov. Pri tejto príležitosti by som rád vyzdvihol aj vynikajúci melbournský výsledok Karolíny Schmiedlovej, ktorá sa už ako šestnásťročná prebojovala do štvrťfinále dvojhry dievčat. Opäť sa ukázalo, že naša práca s mládežou je dlhodobo na vysokej medzinárodnej úrovni. Dúfam, že sa podobných úspechov už čoskoro dočkáme napríklad aj od Adriana Partla či Lucie Butkovskej, pričom najlepšia slovenská juniorka Jana Čepelová už hráva prevažne medzi ženami."

Martin Hromec (bývalý Horanského tréner): "Je to, samozrejme, veľmi pekný úspech. Vždy je super, keď sa podarí získať grandslamový titul! Filipovi gratulujem a želám mu, aby to preňho bol stimul, ktorý mu pomôže chytiť sa aj vo dvojhre. Nepochybne je to príjemné povzbudenie, aby ďalej na sebe ´makal´. Tento triumf by mu mal dodať chuť a odzrkadliť sa aj v singlových výsledkoch."

Juniori - štvorhra - finále:

Filip HORANSKÝ, Jiří Veselý (2-SR/ČR) - Ben Wagland, Andrew Whittington (3-Austr.) 6:4, 6:4

Súvisiace články