Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Hopmanov pohár - Víťazstvo Srbska nad Francúzskom

SITA|Publikované 2. jan 2008 o 10:16

PERTH 2. januára (SITA, AP) - V úvodnom z dvoch stredajších stretnutí druhej z troch "porcií" duelov v základnej štvorčlennej A-skupine na jubilejnom 20. ročníku Hopmanovho pohára (dotácia 1 milión AUD, tvrdý povrch pod strechou) tenisových miešaných reprezentačných družstiev v austrálskom Perthe zvíťazilo najvyššie nasadené Srbsko nad štvorkou podujatia Francúzskom 2:1 a je na najlepšej ceste do piatkového finále týchto neoficiálnych MS pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie ITF.

Výber favorizovanej balkánskej krajiny sa presadil napriek tomu, že Jelena Jankovičová musela v hale Burswood Dome v komplexe Burswood Entertainment Centre odstúpiť z duelu s Tatianou Golovinovou, 13. v renkingu WTA Tour, za stavu 1:0 s brejkom a 30:0 v jej prospech pre natiahnutý zadný stehenný sval na pravej nohe. Skóre vzájomných súbojov je teraz 2:2. "Chcela som po odohratí bekhendu bežať na druhú stranu, ale pri protipohybe som pocítila naozaj veľmi ostrú bolesť. Akoby do mňa niekto vrazil nôž," opísala situáciu Jankovičová. Trojka svetového singlového rebríčka si privodila túto indispozíciu pri gymnastickom zákroku počas dobiehania loptičky. Po preventívnom vyšetrení, ošetrení a zabandážovaní bola schopná nastúpiť na

Ten hrali už za stavu 1:1, keď Novak Djokovič suverénne vyrovnal prostredníctvom zdolania o 10 rokov staršieho Arnauda Clémenta 6:3, 6:3 za 83 minút. V úvodnej časti trojka renkingu ATP Entry odskočila na 4:1 a v druhom dejstve na 5:2. "Myslím si, že rozhodujúcim faktorom bolo moje podanie. Fungovalo mi ako vari nikdy predtým," pochvaľoval si Djokovič, ktorý nastrieľal 7 es a upravil skóre z duelov s 54. hráčom počítačového poradia ATP Entry na 2:1.

V rozhodujúcej miešanej štvorhre napokon malo až v zápasovom tajbrejku navrch Srbsko, ktoré v úvodnom sete nevyužilo brejk na 3:2 pri Clémentovom podaní. V druhom dejstve Djokovič a Jankovičová zužitkovali náskok 3:0 i 5:3 a lepšie zvládli rozuzlenie. "Poháňala ma veľká motivácia," povedala 22-ročná Belehradčanka Jankovičová a dodala: "Musím poďakovať Novakovi za to, že lietal po celom dvorci, aby mi pomohol." Zverenec Mariána Vajdu zareagoval: "Jelena si zaslúži úctu: zvládla to prakticky na jednej nohe. Ak by precízne ruky a cit pre hru mojej skúsenej partnerky neprispeli, asi by sme neuspeli." Francúzi sa sťažovali, že sa im zle udržiavala koncentrácia. "Najprv pokrivkávala a potom pálila esá. Za takýchto okolností je zložité sústrediť sa," povzdychla si Golovinová. "Pre muža je to v miešanej štvorhre pocitovo vždy náročné. O to výraznejšie, keď dievča na druhej strane siete je zranené. Možno som príliš dobrý chlapec," usmial sa Clément.

Srbsko potrebuje na úplnú istotu štvrtkový triumf nad Argentínou, ale nemusí ho zastaviť ani prehra. Naopak, Francúzsko stojí pred imperatívom zdolať Taiwan a spoliehať sa na prehru Srbska.

Od 10.00 h SEČ program pokračuje stretnutím Argentína (5) - Taiwan (8). Obe tieto družstvá zatiaľ majú bilanciu 0-1, takže zdolaný tím stratí šancu na prienik do finále.


Hopmanov pohár / A-skupina:

SRBSKO (1) - FRANCÚZSKO (4) 2:1

Jelena Jankovičová - Tatiana Golovinová 1:0 - skreč, Jankovičová odstúpila pre natiahnutý zadný stehenný sval na pravej nohe

Novak Djokovič - Arnaud Clément 6:3, 6:3 za 85 minút

Novak Djokovič, Jelena Jankovičová - Arnaud Clément, Tatiana Golovinová 5:7, 6:4, 10:4 (zápasový tajbrejk) za 101 minút


Aktuálna tabuľka A-skupiny:

1. Srbsko 2 2 5:1 10:5 4
2. Francúzsko 1 1 1 3:3 7:6 2
3. Argentína 1 1 1:2 2:4 0
4. Taiwan 1 1 0:3 2:6


Zostávajúci stredajší program (10.00 h SEČ):

A-skupina:

Argentína (5) - Taiwan (8)


Súvisiace články