Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Hopmanov pohár - USA a Holandsko na ceste do finále

SITA|Publikované 3. jan 2006 o 15:38

PERTH 3. januára (SITA) - Tenisti USA zvíťazili v utorkovom stretnutí 18. ročníka Hopmanovho pohára v austrálskom Perthe nad najvyššie nasadeným, ale oslabeným Ruskom 2:1 napriek tomu, že sa pre nich ...

PERTH 3. januára (SITA) - Tenisti USA zvíťazili v utorkovom stretnutí 18. ročníka Hopmanovho pohára v austrálskom Perthe nad najvyššie nasadeným, ale oslabeným Ruskom 2:1 napriek tomu, že sa pre nich duel nevyvíjal priaznivo. Svoje premiérové vystúpenie na podujatí totiž úspešne zvládla 20-ročná Svetlana Kuznecovová, ktorá o 12 rokov staršiu Lisu Raymondovú zdolala 6:4, 6:1. Hoci hneď v úvode stratila podanie, priebeh súboja proti deblovej špecialistke mala pod kontrolou. "Dnes som si tenis skutočne vychutnala. Na začiatku som síce bola trochu strnulá a nervózna, z čoho vyplývali aj moje chyby. Postupne som sa však dostala do tempa a na dvorci som sa cítila výborne," uviedla Kuznecovová, víťazka US Open 2004. Vzápätí však Taylor Dent urobil rýchly proces s Jurijom Ščukinom (299. hráč rebríčka ATP Entry), keď náhradníka za Marata Safina i Tejmuraza Gabašviliho poslal z kurtu za 47 minút s prehrou 2:6, 0:6. Dent ťažil predovšetkým z vynikajúceho servisu, dokonca si vytvoril na Hopmanovom pohári svoj nový rekord v rýchlosti podania, keď doterajšie maximum posunul z 213 na 238 km/h: "Nebol to môj najrýchlejší servis, raz mi namerali už aj 245 km/h, ale aj tak som spokojný. Podával som výborne. Pokazil som síce pár volejov, čo by sa mi nemalo stávať, no potom som začal hrať veľmi dobre od základnej čiary." Rozhodnutie tak musel priniesť mix. V ňom sa prejavili väčšie skúsenosti i kvalita americkej dvojice, ktorá zvíťazila 6:4, 6:1 a zaznamenala tak druhý triumf. Američania, ktorí podujatie vyhrali v minulosti už trikrát, sú tak na čele tabuľky A-skupiny a zároveň sa stali najväčšími favoritmi na postup do piatkového finále.

V Burswood Dome v Perthe sa opäť nedarilo domácej Austrálii, ktorá po prehre s Holandskom 1:2 prišla o nádej na postup do piatkového finále. Naopak, tenisti "oranjes" zaznamenali už druhé víťazstvo a zvýšili tak svoje šance na prvenstvo v B-skupine. Domáca hráčka Samatha Stosurová získala pre svoju krajinu vedenie výhrou nad Michaellou Krajicekovou 6:4, 7:6 (8), keď využila zaváhanie súperky na voleji za stavu 8:8 v tajbrejku druhého setu. Holanďania vyrovnali zásluhou v dobrej forme hrajúceho Petera Wesselsa (zatiaľ vyhral všetky tri dvojhry), ktorý uspel proti Toddovi Reidovi 7:5, 6:4. "Bolo to vyrovnané. V druhom sete mi odišlo podanie, ale v úvode duelu ma podržal práve servis," skonštatoval Wessels. V záverečnej miešanej štvorhre podali vyrovnanejší výkon Krajiceková s Wesselsom, ktorí zdolali Stosurovú s Reidom 6:4, 6:2.

Zaujímavosťou je, že všetkých sedem doterajších súbojov (vrátane kvalifikácie) na tohtoročnom neoficiálnom svetovom šampionáte miešaných tenisových tímov sa skončilo výsledkom 2:1.