Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Holík: Bettman už svoj boj s NHLPA vyhral

TASR|Publikované 24. feb 2005 o 15:42

New York 24. februára (TASR) - Ochotu predstaviteľov Hráčskej asociácie NHL (NHLPA) prijať kľúčový bod v rokovaniach o návrhu novej kolektívnej zmluvy ...

New York 24. februára (TASR) - Ochotu predstaviteľov Hráčskej asociácie NHL (NHLPA) prijať kľúčový bod v rokovaniach o návrhu novej kolektívnej zmluvy - platový strop - chápu niektorí hokejisti ako ústupok, ktorý sa nikdy nemal stať. Útočník New York Rangers Robert Holík po tomto kroku únie vyhlásil, že komisár NHL Gary Bettman už vyhral boj so svojím sokom Bobom Goodenowom a celými hráčskymi odbormi.

Napriek ústupku NHLPA Bettman poslednú ponuku mzdového stropu vo výške 49 miliónov amerických dolárov neprijal a definitívne oznámil zrušenie sezóny 2004/2005. Ako pravý silový útočník, ktorý prestane mlátiť, keď už jeho súper leží bezmocne na ľade, sa Holík sám seba pýta: čo prinúti vedenie profiligy, aby prestalo "tĺcť" do svojich hráčov? "Nerád používam termín 'byť na kolenách', pretože sa nechcem v takej situácii ocitnúť. Ale my sme sa pridali k platovému stropu, najväčšiemu spornému bodu. Mne to tak pripadá, že keď sme už pristúpili na ich filozofiu, mali by sme sa dohodnúť aj na ostatných menej dôležitých prvkoch," myslí si rodák z Jihlavy, ktorý naposledy reprezentoval Česko na Svetovom pohári v roku 1996.

Pred troma rokmi Holík podpísal s jazdcami päťročný kontrakt na 45 miliónov dolárov. Aj jeho "tučnú" zmluvu vyťahujú ligoví predstavitelia ako príklad narastajúcich obchodných excesov, zbytočného vyhadzovania peňazí a postupného krachu ligovej ekonomiky. Holíkovi utieklo v tejto sezóne pre lockout už približne osem miliónov USD, no tridsaťštyriročný veterán by bol ochotný obetovať aj viac, keby mu to nariadilo znenie novej kolektívnej zmluvy. Urastený center, ktorý dokáže kvalitne zahrať aj na poste ľavého krídelníka, sa jdnoducho nedokáže zmieriť s myšlienkou, že aj keď hráči ustúpili zo svojich požiadaviek, dohoda stále nie je na svete.

"Súhlasili sme s platovým stropom, takže ďalšie detaily už nemali byť problémom. Veď sme boli vzdialení iba na piatich-šiestich miliónoch ... Čísla sú len číslami, niekde v strede sa určite dal nájsť kompromis," povedal Holík, podľa ktorého je teraz rad na majiteľoch klubov, aby Bettmana donútili znovu sadnúť si s hráčmi k spoločnému stolu a spísať konečnú dohodu. "Nechcem radiť majiteľom, čo by mali robiť. Ale znovu hovorím - mali by si uvedomiť, že Gary už dosiahol to, čo chcel. Potrebujú nás, hráčov, aby bežal v zámorí hokej, takže prečo znova nerokovať?" dodal "Bobby" Holík, ktorý býva s rodinou v mestečku Jackson Hole vo Wyomingu.

ms go

Súvisiace články