Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

HOKEJOVÉ ZÁBLESKY - Zárobky pokrivené výkonmi

Sportnet|Publikované 4. sep 2008 o 22:00

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.skN Začína priťahovať. Hokejová extraliga je predo dverami a na jej prahu sa zástupcovia zamýšľajú nad tým, čo

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.sk

N Začína priťahovať. Hokejová extraliga je predo dverami a na jej prahu sa zástupcovia zamýšľajú nad tým, čo účastníkov čaká na ľade i mimo neho. Spod Tatier sa ozvali názory o vytváraní akýchsi elitárskych klubov z Košíc a Bratislavy, ktoré sa výrazne odtrhli od ostatných členov pelotónu. Šéf popradského klubu Anton Danko upozornil na to, že majú ohromný finančný náskok, lebo ich rozpočet o dve hlavy prevyšuje rivalov. A vlastne tak sa vytráca aspekt konkurencieschopnosti. Už dávnejšie sme písali o tom, že hodno by bolo porozmýšľať o zavedení platových stropov pre hráčov, lebo špirála, ktorá sa spustila, bude čoskoro pre väčšinu neúnosná. Lenže na druhej strane špičkové celky potrebujú aj veľa peňazí a lukratívne zaplatených športovcov. Tak je to všade. Aj v zámorí, hoci manažment NHL priškrtil kohútiky s dolármi, predsa sú jednotlivci, ktorí si pekne zarobia. Tí ostatní sa buď zmiera s tým, čo majú, alebo sa poberú preč a volia návrat do Európy. Aj v súvislosti s medzinárodnou európskou klubovou súťažou je nutné, aby naši zástupcovia mali vo svojich radoch borcov, čo prečnievajú ostatných výkonmi. A k tomu, prirodzene, patria i zárobky. Veci sa však majú ale i tak, že ak sa hlavní ašpiranti na titul príliš vzdialia, nebudú mať takpovediac s kým súperiť a ich ambície zostanú vo vzduchoprázdne. Lebo súťaž má gradáciu i tým, že ponúka zaujímavý boj od začiatku do konca a divák sa nenudí pri žiadnom zápase. Pokiaľ to bude boj dvoch Goliášov a viacerých Dávidov, ktovie, aký efekt to napokon prinesie. A možno to bude mať bumerangový dopad na extraligu a dianie. V každom prípade je to téma, ktorou a budú musieť zaoberať na Združení oddielov a klubov a nájsť kompromis. Nehovoriac o tom, aby bola rovnováha medzi tým, čo hokejisti dostanú a koľko odvedú. Lebo mnohokrát je táto úmera dosť pokrivená.

Na rozdiel od iných rokov tentoraz sa žiadne výrazné ťahanice súvisiace s uzatváraním nových kontraktov v zámorí nekonali. Posledný borec, ktorý si tľapol, bol Meszároš. Takže nijaký slovenský legionár sa nedostal pred arbitráž a žiadny nemal neúmerne dlho napnuté nervy. Tento jav je nevšedný a dokumentuje dve skutočnosti. Jednak agenti zrejme neodporúčajú veľké vývrtky a okrem toho aj kluby sa možno trochu naľakali konkurencie v Rusku v podobe Kontinentálnej hokejovej ligy. Preto odpadli obvyklé naťahovačky a dohadovania. Raz urobili ústupok činovníci, inokedy zase hráči prostredníctvom svojich zástupcov. A biznis ide veselo ďalej. Podstatné je však to, že celkove kredit niektorých Slovákov zostáva a tí kvalitnejší i skúsenejší sa nielenže nemusia obávať o svoj džob, ale kouči s nimi rátajú aj ako s vedúcimi osobnosťami mužstiev. A to aj po zmene nielen klubovej farby, ale i po odchode do inej krajiny. Trebárs Stümpel sa ako prvý náš legionár v KHL podľa agentúrnych informácií stal asistentom kapitána v tíme Barys Astana.

Ešte prichodí pripomenúť to, že tréneri extraligistov by mali sústavne vplývať na správanie sa zverencov. Nie je to samoúčelné, ale zlé návyky môžu byť ťažko vykynožiteľné a treba na ich odstránení pracovať aj v prípravnom období. No nie tak, že mužstvo hrá na podujatí v zahraničí, kde hráči ostošesť nadávajú rozhodcovi. Až potom zistia, že je to Čech a rozumie im... Bez ohľadu na to, že inokedy cudzí arbiter nemusí presne dešifrovať neslušné slová, predsa vie vyčítať z intenzity hlasového prejavu a mimiky tváre, o čo ide. A potom nasledujú tresty, oslabenia. Takže kto sa nevie ovládať doma, nedokáže to ani vonku a potom sa to s ním vezie. Strata koncentrácie prináša narušenie herného prejavu a potom sa nečudujme, že na medzinárodnom fóre neraz zhoríme. I vinou takýchto maličkostí, ktoré však "prkotinami" vonkoncom nie sú.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.