Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Hokejové šialenstvo v zámorí. Dlhé rady a tisíce ľudí na tréningu

Päťročný Jake Carr drží transparent s nápisom "Vitajte späť" na zápase medzi domácim Bostonom a Providence. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|17. jan 2013 o 09:27

Toronto nie je obyčajné hokejové mesto. Napriek neúspechom majú Maple Leafs možno najvernejších priaznivcov v súťaži.

TORONTO. Viac ako tri mesiace nekonečného čakania na NHL sa skončili. Hoci dlhá výluka niektorých hokejových fanatikov odradila, záujem o prípravné kempy kanadských tímov predčil očakávania.

Vo Winnipegu sa na tréning prišlo pozrieť takmer päťtisíc hokejových nadšencov. V Toronte stáli priaznivci v rade na 150 voľných miest v tréningovom centre od skorého rána, píše z Kanady Ivana Paulová, spolupracovníčka idnes.cz.

Nenapraviteľní optimisti z Toronta

Zdá sa, že hokejových fanúšikov v Kanade nemôže od ich obľúbeného športu nič odradiť.

Svoje o tom vedia priaznivci Toronta, ktorí sa radovali z úspechu svojho tímu v Stanleyho pohári naposledy v roku 1967 a počas posledných siedmich sezón nemali v play-off komu držať palce.

Zápasy Maple Leafs sú napriek tomu vypredané na niekoľko sezón dopredu, ľudia chodia po uliciach v modrom oblečení s bielym javorovým listom a na úvodný zápas, ktorý Toronto v sobotu odohrá v Montreale, sú všetky väčšie torontské bary už zarezervované.

"Už bolo načase. Čakali sme na hokej dosť dlho," povedal Rick Deck, fanúšik Toronta.

"Chápem, prečo sú niektorí ľudia znechutení z rokovaní medzi NHL a hráčmi. Myslím, že obe strany sú až priveľmi hamtivé," dodal. ((galeria))

Kratšia sezóny zvyšuje tlak na mužstvo

Fanúšikovia Toronta sa zdajú byť nenapraviteľnými optimistami, ktorí pred každou sezónou veria, že práve toto bude ich rok.

Pred novým ročníkom ich v dobrej nálade podporuje fakt, že farmársky tím Toronto Marlies sa v minulej sezóne dostal až do finále AHL.

Na druhú stranu sa ale nedá očakávať, že pri týždennom tréningovom kempe sa veľa hráčov z nižšej súťaže prebojuje do tímu NHL.

Leafs však majú určitú výhodu v tom, že zohrávanie v tíme by nemalo byť náročné. Jedinou veľkou zmenou bol totiž príchod útočníka Jamesa Van Riemsdyka z Philadelphie.

"Všetci cítime väčší tlak, čo je spôsobené skrátenou sezónou," poznamenal kouč Toronta Randy Carlyle, ktorý tím prevzal koncom minulej sezóny. "Je to pre všetkých rovnaké a hráči sa s tým musia rýchlo vyrovnať."

V televízii dávajú aj tréningy

Pre hráčov Maple Leafs nie je ľahké hrať práve v kanadskej metropole.

Leafs TV vysiela priame prenosy z každého dňa prípravného kempu a noví majitelia, mediálni giganti Bell Canada a Rogers Communications, a rovnako fanúšikovia, sa domáhajú lepšieho hokeja a predovšetkým úspechov.

"Všetci vieme, aký je cieľ. Predovšetkým musíme začať vyhrávať na domácom ľade, "vníma očakávania Carlyle.

Aj napriek neúspechu v posledných rokoch sú Maple Leafs najbohatšou organizáciou NHL so ziskom okolo 80 miliónov dolárov ročne.

Lenže noví majitelia nie sú lační len po finančnom úspechu, chcú sa konečne odvďačiť verným priaznivcom.

Prvým veľkým krokom bolo odvolanie Briana Burka z postu generálneho manažéra.

Len čas ukáže, či jeho nástupca Dave Nonis môže do Toronta priviesť hráčov, ktorí zapadnú do koncepcie trénera Carlylea. Fanúšikovia Maple Leafs v to určite budú veriť.

Súvisiace články