Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Hokejové pravidlá v Európe sa blížia k NHL

Podľa nových pravidiel má klzisko zväčšené útočné pásmo a zúžené stredné pásmo. (Autor: TASR)
Ondrej Gajdoš|Publikované 11. aug 2014 o 16:54

Vedú k tomu, aby sa hralo ofenzívnejšie a padalo viac gólov.

BRATISLAVA. Modrá čiara sa posunula o jeden a pol metra, útočné pásmo sa zväčšilo. Naopak, stredné pásmo sa skrátilo o tri metre. Hráči si v prípravných zápasoch zvykajú aj na hybridné zakázané uvoľnenie.

Hokej v európskych súťažiach čakajú pred novou sezónou dosť značné zmeny, pravidlami sa prispôsobuje zámorskej NHL.

Viac miesta na streľbu

Modrá čiara sa vzdialila od zadného mantinelu z doterajších 21,33 m na 22,86 cm.

„Pre brankára z toho vyplýva, že obrancovia súpera majú na modrej čiare viac priestoru na streľbu,“ všimol si v prvých prípravných zápasoch Jaroslav Janus zo Slovana Bratislava. „Puky sa teraz brankárom ťažšie vyhadzujú z obranného pásma, lebo čiara je ďalej a hráči súpera ich stačia zachytiť.“

Menej jasno má Janus pri hybridnom icingu. Doteraz puk nastrelený spoza polovice klziska, teda spoza červenej čiary, čiaroví rozhodcovia pískali po prechode bránkovej čiary ako zakázané uvoľnenie.

Po novom, ak hráč korčuľujúci za pukom ho bude môcť dostihnúť bez kontaktu so súperom pri zadnom mantineli, potom rozhodcovia neprerušia hru.

„Predtým som vedel, že rozhodca zapíska icing, aj keď som nešiel za pukom, teraz musím za ním korčuľovať, aby som sa ho dotkol ako prvý,“ pridal sa obranca Michal Sersen

„Na tréningu sme skúšali nastreľovať puky cez celé klzisko a ak by ho za súperovou bránkou ako prvý dostihol náš útočník, tak by sa z nevýhody razom mohla stať výhoda.“

Slovanistov zoznamoval minulý týždeň s novinkami rozhodca z KHL a z nich vyplynulo, že čiarový arbiter posudzuje zakázané uvoľnenie zhruba v priestoroch na vhadzovanie.

Ak je v nich bližšie k puku brániaci hráč, alebo ak je zarovno s útočiacim hokejistom, píska sa. V prípade, ak sa útočiaci hráč môže dotknúť puku ako prvý, nechá sa v hre pokračovať.

Krídelník Michal Vondrka privítal nové pravidlá. Podľa neho sa hybridným zakázaným uvoľnením hra zrýchli, bude plynulejšia, ubudnú prerušenia.

Zvýhodňujú útočiaci tím

„Nové pravidlá vedú k tomu, aby sa hralo ofenzívnejšie a padalo viac gólov. Hokej by mal byť atraktívnejší,“ uvažoval asistent trénera v Slovane a v národnom tíme Vladimír Országh.

Posunutie modrej čiary zväčšilo priestor pre obrancov útočiaceho mužstva, ponúka im lepšie možnosti v presilovkách. Na hre Slovana v prípravných zápasoch sa to zatiaľ neprejavilo, v štyroch stretnutiach dal v početnej prevahe len jeden gól - v Košiciach pomohol k výhre 3:1 nad víťazom extraligy.

„Hybridné zakázané uvoľnenie je tlakom na obrancu, aby nešpekuloval a hneď vyštartoval za pukom na zadný mantinel,“ poznamenal kouč Slovana Rostislav Čada.

„V prípravných zápasoch ho rozhodcovia pískali málo, zvýhodňovali útočiaci tím. Je to pravidlo, ktoré záleží na subjektívnom posúdení čiarového rozhodcu a predpokladám, že ešte bude okolo neho veľa diskusií.“

Autor: Ondrej Gajdoš

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.