Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Hokejová Sieň slávy IIHF privítala šesť nových členov

TASR|30. apr 2001 o 12:34

Kolín 30. apríla (TASR) - V rámci tlačovej konferencie po stretnutí C-skupiny hokejových majstrovstiev sveta Lotyšsko - Švédskoprivítal prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel šesť nových členov hokejovej Siene slávy IIHF. Novými príslušníkmi vo vybranej spoločnosti osôb hokejovej histórie sa stali Dave King (Kanada), Sergej Makarov (Rusko), Vladimír Martinec (ČR), Györgyi Pazstor (Maďarsko), Ulf Sterner (Švédsko) a Hans Rampf (Nemecko).

Dave King pôsobil dlhé roky vo funkcii trénera kanadského výberu na svetových šampionátoch, na ZOH v Nagane viedol reprezentáciu Japonska ako generálny manažér. Po krátkej anabáze v nemeckom klube Adler Mannheim neodolal ponuke z NHL a stal sa hlavným trénerom nováčika Columbus Blue Jackets. Sergej Makarov dominoval v osemdesiatych rokoch nielen v najvyššej sovietskej súťaži, ale výrazne sa presadzoval aj na medzinárodnom fóre a bol jedným z ťahúňov zbornej ZSSR. Pochváliť sa môže aj ziskom Stanleyho pohára, ktorý v roku 1989 vybojoval v drese Calgary Flames.

Ocenenia sa dočkal aj jeden z najlepších československých hokejistov sedemdesiatych rokov Vladimír Martinec. Dnes 52-ročný asistent trénera českej reprezentácie získal ako hráč s výberom ČSSR tri tituly majstra sveta, päť strieborných a tri bronzové medaily. Do vybranej spoločnosti sa tiež dostali Maďar Györgyi Pazstor, ktorý od roku 1959 pracuje v IIHF, bývalý skvelý švédsky útočník (189 reprezentačných štartov) Ulf Sterner a niekdajší vynikajúci reprezentant Nemecka Hans Rampf.

Súvisiace články