Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Hokejom chcú pomôcť chlapcovi, ktorý bojuje so zákernou chorobou

Denis Godla. Aj on príde na charitatívne podujatie. (Autor: TASR/Oliver Ondráš)
SITA|Publikované 22. jún 2016 o 07:53

Kežmarskí hokejbalisti a hokejisti sa proti sebe postavia pre dobrú vec.

KEŽMAROK. Pomôcť 17-ročnému Filipovi, ktorý sa zotavuje z následkov zákernej choroby, taký je cieľ charitatívneho hokejbalového podujatia, ktoré sa uskutoční v Kežmarku v sobotu 25. júna.

Jeho hlavným organizátorom je občianske združenie Šport je cesta.

Výťažok z dobrovoľného vstupného a dobročinnej zbierky poputuje na liečbu a rehabilitáciu pre Filipa, ktorý sa opäť snaží zapojiť do bežného života po mozgovej príhode a následnom ochrnutí.

„Mal by absolvovať štyrikrát do roka rehabilitácie v rehabilitačnom centre v Prešove, v ktorom však jedna trojtýždňová procedúra stojí okolo 1 100 eur, preto sme sa rozhodli zorganizovať exhibičný charitatívny zápas a podporiť tak Filipa v jeho životnom boji,“ informoval iniciátor akcie Milan Glevaňák, kežmarský hokejový a hokejbalový brankár, ktorý v súčasnosti pôsobí vo Francúzsku.

Sily si zmerajú hokejbalisti z MŠK Mimisolar a hokejisti z Kežmarku a okolia.

Filip tvrdo bojuje

Filip sa druhýkrát narodil vo februári 2014, keď sa ešte ako ôsmak na základnej škole prebral z umelého spánku.

„Záchranka ho previezla do Popradu a neskôr na ARO do Košíc s diagnózou mozgová príhoda s nedokrvením mozgového kmeňa a malého mozgu. Po troch týždňoch v umelom spánku sa prebral, no nepohyboval sa a nerozprával. Nasledovala ďalšia nepríjemná diagnóza, kvadruparéza, teda celotelové ochrnutie spôsobené náhlou mozgovou cievnou príhodou,“ opísal Filipov zdravotný stav kežmarský brankár.

Po troch mesiacoch v nemocnici chlapca prepustili do domáceho prostredia. Filip však zabudol čítať, písať aj rozprávať.

„Bojoval a tvrdo pracoval, aby sa dostal znova do života. Musel absolvovať rôzne rehabilitácie, chodil na masáže a cvičil, až kým nezačal opäť chodiť,“ dodal Glevaňák.

Aktuálne už podľa jeho slov chodí sám, rozpráva, navštevuje školu, ale potrebuje ešte špeciálne cviky, ktoré mu pomôžu zautomatizovať správnu chôdzu a rovnováhu.

Hokejbalová charitatívna akcia sa uskutoční v sobotu o 16:00 na hokejbalovom ihrisku pri Základnej škole na Ulici Dr. Fischera. Jej spoluorganizátormi je okrem školy aj mesto Kežmarok.

Medzi hokejbalistami nebude chýbať Boris Oravec, ktorý je dvojnásobným majstrom sveta, či ďalší majster sveta Oskar Šlachtič.

Na strane hokejistov sa proti nim postaví napríklad aj Denis Godla, Milan Glevaňák, Boris Drozd, Libor Hudáček a ďalší.

V predzápase o 15:00 sa predstavia kežmarské hokejbalové nádeje do trinásť rokov a ich rovesníci zo Spišskej Belej.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.