Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Hokejbal v Trebišove oslávil tridsať rokov

Hokejbalové generácie. Stretli sa na výročnom podujatí v Trebišove. (Autor: Magda Haburová)
Sportnet|Publikované 2. sep 2015 o 22:00

Na hokejbalovom ihrisku v Trebišove sa uskutočnil pamätný Turnaj priateľstva.

Uplynulý víkend sa na hokejbalovom ihrisku v Trebišove odohral pamätný Turnaj priateľstva. Skalní si pripomenuli 30. výročie organizovaného hokejbalu v meste Trebišov. Zorganizovala ho Trebišovská hokejbalová únia s podporou samotného mesta. Na ploche si zmerali sily hráči nad 26 rokov, predovšetkým domáci, ale aj z Michaloviec.

TREBIŠOV. S rešpektom treba povedať, že hokejbal v Trebišove má za sebou veľmi slávnu históriu a nemusí sa hanbiť ani za súčasnosť.

Pri jeho zrode v roku 1985 stáli niekoľkí nadšenci na čele s Jánom Chovancom. Stál pri zrode mestskej ligy a bol zároveň organizátor hokejbalu na východnom Slovensku.

Hneď o dva roky vznikla Slovenská hokejbalová únia a pri jej založení stáli aktéri z Pezinku, Trebišova, Púchova a Bratislavy, v tom čase niesla názov Ústredný štáb hokejbalu.

Medzinárodná hokejbalová federácia ISBHF vznikla v roku 1993 z podnetu Slovenska, USA, Kanady a Česka.

Bohatá tradícia, pekné úspechy

Trebišov bol v osemdesiatych rokoch minulého storočia štvrté mesto na Slovensku, kde začali organizovane hrať hokejbal, ale jediné hokejbalové stredisko na východnom Slovensku.

V predchádzajúcej, nesporne slávnej a pamätnej, ére zaznamenali Trebišovčania veľmi pekné úspechy aj na celoštátnych podujatiach.

Napríklad na 2. majstrovstvách ČSSR v Turnaji miest ČSSR v roku 1986 v Bratislave štartovali za Česko 3 družstva a za Slovensko okrem Bratislavy, Pezinka a Púchova aj Trebišovčania. Napokon obsadili pekné 4. miesto.

Po založení vrcholového hokejbalového orgánu už začali sa organizovať aj majstrovstvá Slovenska klubových družstiev.

Medzinárodný turnaj má prestávku

Pred 15 rokmi sa začala písať aj história medzinárodného hokejbalového turnaja Habura Cup, ktorý mnohí považujú za adekvátneho pokračovateľa.

Trebišov vďaka tomuto turnaju už hostil veľa kvalitných hokejbalových klubov z celého Slovenska, ale i Česka.

Ale svoje si tu odohrali aj významné osobnosti ľadového hokeja, najmä z košického či popradského klubu.

Miroslav Škovira sa už stal legendou hokejbalu v Trebišove a jeho tím natrvalo získal aj putovný pohár Habura Cup.

V posledných rokoch tento turnaj má prestávku a organizátori budú pokračovať až po úprave povrchu a mantinelov ihriska, ktoré už prežilo svoje slávne časy...

Ocenili pamätníkov

Na ihrisku sa v sobotu teda stretli pamätníci trebišovskej hokejbalovej slávy. Organizátori im odovzdali pamätné medaily, aby tým prejavili vďačnosť za to, že v minulosti pripravili jednu z významných etáp športu v okresnom sídle, v ktorej pokračuje dnešná mládež.

Ján Chovanec, Marián Ferčák starší i mladší, Ema Zajdelová, bratia Iľkovci, rodina Ladislava Haburu, Marek Vajda, Rado Keresti, Mirka Guľvášová a mnohí ďalší.

Prvenstvo na sobotňajšom Turnaji priateľstva si odniesol HbK Michalovce, 2. Young boys, 3. Fila, 4. Plastika, 5. Cobalt (všetci z Trebišova).

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.