Piatok, 6. augusta, 2021Meniny má Jozefína

Hokej: Uram je vraj nadupaný ako Schumacherove Ferrari, o Tomíka sa bijú kluby

TASR|18. jan 2001 o 16:22

Praha 18. januára (TASR) - Traja slovenskí hokejisti sú v týchto dňoch veľkými postavami na stránkach českých denníkov i témami diskusií v českej hokejovej verejnosti. Vedúci muž streleckej tabuľky českej extraligy, 20-gólový Róbert Tomík (K.Vary) je pred

metom debát najmä v súvislosti s možným prestupom do pražskej Sparty, Znojemčan Marek Uram sa po 38. kole štvorgólovým zásahom dotiahol v tabuľke kanonierov na svojho krajana a gólovým hetrikom upútal i Roman Stantien zo Vsetína.

Tomík je už dlhšie streleckým premiantom ligy a popredné priečky si udržiava aj v celkovom kanadskom bodovaní. Eminentný záujem o jeho služby prejavila pred play off pražská Sparta, ale karlovarská Becherovka si svoju exkluzívnu "gólovú esenciu" nechce pustiť a Slovákovi ponúkla predĺženie zmluvy s lukratívnymi detailami.

Mená Uram a Stantien zaplavili české média po utorňajšom 38. kole. Uram priviedol svoj tím Excalibur Znojemští orli k víťazstvu nad Keramikou Plzeň (6:3) štyrmi gólmi a jednou asistenciou. Aj preto sa mu denník Sport vo štvrtok venoval v rozhovore dňa. V texte tréner Znojma konštatuje, že štvorgólovú kanonádu svojho zverenca nepovažuje za výnimočnú udalosť: "Marek je strelec. Je na konci reťaze, na gól totiž pracuje vždy viac hráčov. Pochváliť treba aj motor prvej formácie, teda Petra Puchera, ako i obranára Hamana." Zato denník Blesk píše na Urama jednoznačné ódy v článku ďZnojemský kanonier si v tejto sezóne vychutnáva jednotku českej reprezentácieď. Autor článku okrem iného rozvádza: "Totálne sa vymyká prototypu útočníkov modernej hokejovej doby. Nenarástol - príroda mu nadelila iba 172 cm a nie je ani uzol svalov. Ale nohy, nohy má nadupané ako Schumacherove Ferrari. Prihrbí sa, dva-trikrát sa oprie na hrany korčulí a už môže premýšľať ako si v nájazde poradí s brankárom. Havranie kadere za ním vlajú ako kedysi za unikajúcim Jágrom. Slovák Marek Uram zo Znojma je momentálne so svojím krajanom Tomíkom najobávanejším ostreľovačom extraligy. Uram si v utorok rozobral aj brankársku jednotku českej reprezentácie Dušana Salfického, hoci ten si do zápasu privážal 110-minútovú nepriestreľnosť. Populárny Salfa je vôbec obľúbeným Uramovým sústom, v troch zápasoch ho v tejto sezóne prekonal sedemkrát. ďNáhoda. Rád by som góly dával všetkým. Nepozerám sa na to, že proti mne stojí práve Dušan,ď tvrdí Marek."

Aj Stantienovi sa ušla výrazná publicita a napríklad v denníku Sport vyšiel o ňom článok v rubrike zaujímavostí pod názvom Tri Stantienove trefy. Slovenský krídelník prispel nimi k víťazstvu Slovnaftu Vsetín nad HC Vítkovice (8:1).

Denník MF Dnes zhrnul udalosti 38. kola do troch viet, prvé dve patrili Slovákom: "Uram hráčom kola - znojemský útočník nazbieral päť bodov: k štyrom gólom pridal aj asistenciu. Stantien: hetrik - za víťazstvom Vsetína žiaria predovšetkým tri Stantienove góly a tri Dopitove prihrávky."