Utorok, 21. septembra, 2021Meniny má Matúš

Hokej: Svatoš nováčikom mesiaca vo WHL, na IIHF evidovaný negatívne

TASR|9. feb 2001 o 21:03

Calgary/Bratislava/Košices 9. februára (TASR) - Mladý slovenský hokejista Marek Svatoš dostal ocenenie Nováčik mesiaca január v zámorskej juniorskej súťaži WHL, jednej z troch vetiev centrálnej Kanadskej hokejovej ligy (CHL). Osemnásťročný Košičan si titu

l vyslúžil za 5 gólov a 13 asistencií v 10 zápasoch, v ktorých však svojím štartom porušil medzinárodné prestupové pravidlá a jeho prípad je momentálne negatívne evidovaný na ústredí Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

Svatoš v lete podpísal zmluvu do roku 2003 s HC Košice, potom však svojvoľne odišiel do Kanady, kde s vedomím jeho kmeňového klubu odohral na jeseň niekoľko zápasov, potom mu však Košičania transferkartu nevystavili. Jeho klub Kootenay sa obrátil na provinčný súd v kanadskom Cranbrooku a ten Svatošovi povolil, s odkazmi na porušovanie práv košickým klubom, pôsobenie vo WHL. Mladý hokejista tak začal v januári na základe rozhodnutia za Kootenay opäť hrať, avšak bez medzinárodnej transferkarty, čo je bezprecedentný prípad.

"Momentálne naši právnici pracujú na určitých právnych krokoch, veď okrem iného bolo aj poškodené meno nášho klubu. Svatošov prípad je na IIHF okrem toho evidovaný ako jasný príklad porušenia prestupových pravidiel medzinárodného hokeja a situácia sa zrejme bude riešiť po skončení sezóny," informoval riaditeľ HC Košice Juraj Bakoš.