Utorok, 21. septembra, 2021Meniny má Matúš

Hokej: Slováci prehrali v 14. zápase so Švajčiarskom 2:4

TASR|10. feb 2001 o 02:24

Lausanne 9. januára (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali v piatok večer v Lausanne v prvom z dvoch medzištátnych zápasov v rámci dlhodobej prípravy so Švajčiarskom 2:4.

V štrnástom vzájomnom meraní síl si hosťujúca reprezentácia zhoršila pozitívnu bilanciu (7 víťazstiev, 3 remízy, 4 prehry).
Švajčiarsko - SR 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Góly: 4. a 23. Aeschlimann, 8. a 60. Zeiter - 39. Döme (Tomík), 48. Hlinka (Hurtaj). Rozhodcovia: Bertolotti - Schmid, Hofmann (všetci Švaj.), vylúčení: 5:6 na 2 min., presilovky a oslabenia 0:0, 6600 divákov.
Švajčiarsko: Pavoni - Keller, Streit, Bezina, Vauclair, Seger, Steinegger, Salis, Sutter - Jeannin, Plüss, Reichert - Rütheman, Aeschlimann, Rizzi - Fischer, Crameri, Jenni - Della Rossa, Zeiter, Demuth
SR: Rybár - Majeský, Čech, Novotný, Štrbák, Čierny, Hecl - Pardavý, Hurtaj, Lipiansky - Tomík, Döme, Somík - Plch, Török, Uram - Hlinka, Školiak.

Slovenskí reprezentanti nastúpili pre Pucherovu chorobu v neplánovanej zostave iba na tri útoky, vo štvrtom sa hráči popri Hlinkovi a Školiakovi striedali. To však určite nebola príčina úplne bezkoncepčnej úvodnej desaťminútovky, kľúčovým faktorom bol uragán domácich, ktorý Slovákov zaskočil a vypojil ich taktické zámery. Švajčiari hrali múdro od vlastnej modrej, kde čakali na ofenzívne pokusy súpera a sami vtipným, ale nátlakovým spôsobom vnikali pred Rybára. Ten bol už vo 4. minúte bezmocný proti pohotovej Aeschlimannovej strele spomedzi kruhov. Druhý gól v sieti slovenského brankára bol nešťastný, keď si puk korčuľou do bránky zrazil Döme. Ale aj táto situácia bola výsledkom rozleptanej koncepcie. Zverenci trénera Jána Filca sa potom našťastie trochu otriasli, priebeh vyrovnali, ale do šancí sa dostávali zriedka. Prvú a prakticky za prvú tretinu jedinú vyloženú príležitoasť mal debutant Školiak.

Druhé dejstvo sa začalo podobne, ako predchádzajúce, pod tlakom Švajčiarov nevedela hosťujúca obrana, kam skôr skočiť. Po treťom góle neboli varovaním ani dva samostatné nájazdy Zeitera (31. a 33. minúta), ktoré skvele zneškodnil Rybár. Domáci boli jednoducho vo všetkých herných činnostiach lepší, najmä v rýchlosti, dynamike silovej i kombinančnej ofenzíve. Nečudo, že tá slovenská sa na nič poriadne nezmohla a aj Dömeho gól po Tomíkovej strele bol dielom náhodilej a šťastnej situácie.

Práve tento gól však dostal Slovákov na nohy, v tretej tretine už lepšie korčuľovali a kombinovali. Výsledkom snahy bol gól, ktorý privodil ešte drámu, ale vyriešil ju zásahom do prázdnej bránky Zeiter. Slováci si však určite v poslednej dvadsaťminútovke zachránili reputáciu.

Hlas trénera Jána Filca: "V prvých dvoch tretinách sme hrali zle, vyplývalo to z nešťastného úvodu, keď sme inkasovali dva smoliarske góly. Ešteže sa podarilo v závere druhej tretiny znížiť na 1:3, čo nám dodalo vnútornú silu a tretiu tretinu sme mali už herne pod kontrolou. Logicky sme si vytvorili aj šance, žiaľ, premenili sme iba jednu, pri ďalších sa odklonilo šťastie."