Po prevalení škandálov odstúpil. Netreba čakať na novú éru, vraví

Mladí hokejisti Kanady počas Hlinka Gretzky Cupu 2022.
Mladí hokejisti Kanady počas Hlinka Gretzky Cupu 2022. (Autor: Twitter Hlinka Gretzky Cup)
SITA|7. aug 2022 o 12:55

Michael Brind'Amour bol vo vedení Hockey Canada od roku 2018.

CALGARY. Predseda predstavenstvá Kanadskej hokejovej federácie (Hockey Canada) Michael Brind'Amour odstúpil z funkcie pre nezvládnuté sexuálne škandály dvoch juniorských tímov.

Kanadská vláda pozastavila financovanie zväzu po tom, ako sa jeho vedenie v tichosti mimosúdne vyrovnalo s údajnou obeťou sexuálneho útoku od ôsmich juniorských reprezentantov krátko po víťazstve na MSJ v roku 2018.

Incident sa mal udiať v hotelovej izbe v ontárijskom Londone.

V súčasnosti 24-ročná žena žiadala na súde odškodné vo výške v prepočte asi 3,3 milióna eur, pričom verejne neuviedla mená údajných agresorov. Viacerí hráči zo spomenutého majstrovského tímu momentálne pôsobia v NHL.

Hockey Canada kvôli škandálu prišla o niekoľko sponzorov a niektorých členov federácie v tejto veci vypočúvali v kanadskom parlamente v Ottawe.

Organizácia vyšetruje aj ďalší prípad údajného sexuálneho útoku v Novom Škótsku, ktorý sa týka juniorskej reprezentácie z roku 2003.

"Pozorne som počúval názory Kanaďanov na náš šport, na našu organizáciu, jej činy a vedenie. Kroky, ktoré sme už podnikli, sú súčasťou riešenia. Moje funkčné obdobie sa končí v novembri 2022 a viem, že na novú éru netreba čakať.

Je nevyhnutné okamžite konať, aby sme mohli vyriešiť problémy v našom športe a splniť náš akčný plán. Nedokázal by som túto obnovu dotiahnuť do konca," vysvetlil Brind'Amour odstúpenie z funkcie, ktorú zastával od roku 2018.

Kanadská ministerka športu Pascale St-Ongeová víta toto rozhodnutie.

"Začíname objavovať trhliny a mnohé veci vychádzajú na povrch. Kanaďania poslali organizácii jasný odkaz, že je potrebná skutočná zmena vedenia na všetkých úrovniach," skonštatovala.

Zmeny vo vedení Hockey Canada žiadal aj bývalý hráč zámorskej NHL Sheldon Kennedy, ktorý právne zastupuje obete oboch sexuálnych škandálov.

Nachádzate sa tu: