Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Hokej: Reprezentačný tréner Ján Filc s cestou do zámoria spokojný

TASR|23. jan 2001 o 22:46

Bratislava 23. januára (TASR) - Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Ján Filc strávil začiatok nového roku cestovaním, keď od 3. do 22. januára absolvoval pracovnú zámorskú cestu. Počas nej sledoval spokojný tréner desať zápasov tímov NHL, v ktorých

hrajú slovenskí hokejisti a jeden nižšej súťaže. V akcii priamo videl všetkých hráčov, ktorí vo svojich kluboch NHL pravidelne hrávajú a jedinými, s ktorými sa nestretol boli obrancovia Radoslav Suchý z Phoenixu a Róbert Švehla z Floridy.

"S potešením môžem konštatovať, že ciele s ktorými som do zámoria cestoval sa podarilo naplniť. Mal som možnosť priamo sledovať viaceré zápasy, čo bolo dobré hlavne pre mňa, lebo človek sa má stále čo učiť," povedal po svojom návrate domov tréner Ján Filc. "Hlavným cieľom mojej cesty však bola olympiáda," pokračoval ďalej J. Filc, "pretože to je to najdôležitejšie čo nás čaká v budúcom období. Ona je témou, ktorá rezonuje aj v médiách v zámorí a oproti minulému roku sa dôležitosť tejto témy výrazne posunula vpred. Dnes už aj odborné denníky a veľa ľudí sa venuje tomu, ako sa budú formovať mužstvá pre olympijský turnaj a v tomto smere tam už aj ďaleko lepšie chápu náš záujem o spoluprácu s našimi hráčmi, ktorí v NHL pôsobia. Z tohto pohľadu sme splnili, čo sme si predsavzali. Do 15. marca je totiž konečný termín nahlásenia prvej skupiny hráčov pre ZOH a som rád, že už dnes vieme o koho ide. Je to skupina hráčov, ktorá má z hľadiska dĺžky pôsobenia v NHL najvyšší kredit a sú v nej Róbert Švehla, Peter Bondra, Jozef Stümpel, Žigmund Pálffy, Miroslav Šatan, Zdeno Chára, Marián Hossa, Pavol Demitra a Michal Handzuš. Týchto deväť hráčov budeme s ich súhlasom, ale aj s ich jednozančným vyjadrením vôle sa pripraviť na ZOH, k tomtuo termínu nahlasovať. Spolu s nimi sme riešili aj program prípravy v lete, ktorý začneme v prvom augustovom týždni prípravným kempom najskôr mimo ľadu v spolupráci s Dušanom Benickým, ktorý si to odskúšal už vlani. Bolo by to zrejme niekde vo Vysokých Tatrách a potom druhý augustový týždeň by už bola spoločná príprava na ľade aj pre hráčov z Európy. V polovici augusta to vyvrcholí exhibičným, či skôr už prípravným zápasom tak, aby hráči, ktorí už budú mať povinnosti v zámorí, sa mohli zapojiť do prípravy vo svojich kluboch."

Tréner Ján Filc vyslovil spokojnosť aj s tým, že po rozhovoroch s hráčmi je veľká nádej, že s viacerými sa bude môcť stretnúť aj na MS v Nemecku. "Aj keď teraz hovoriť o konkrétnych súvilostiach je ešte zavčasu a dosť ťažké. Z vývoja v NHL sa dá usudzovať, kto by teoreticky na MS mohol prísť, ale mám pocit, že vzťah hráčov tomto smer je pozitívny. Tam, kde vieme, že hráči nepôjdu ďalej, je predpoklad, že sa zapoja s nami do záverečnej prípravy a podľa toho aký bude ďalší priebeh v Stanley Cupe, budeme riešiť situáciu spoločne s našimi spolupracovníkmi. V prvom rade s Petrom Šťastným o jeho pomoci v príprave na olympijský turnaj. S ním sme sa preto dohodli na tom, že ak VV SZĽH jeho nomináciu odsúhlasí, tak on spolu s Igorom Nemečkom by boli poverení manažovaním družstva na olympiáde, aj počas prípravy. Tým pádom by sme vedeli naňho preniesť časť kompetencií do zámoria a týkalo by sa to spolupráce aj v oblasti príchodu hráčov zo zámoria na MS."

Samozrejme, že okrem hráčov, tréner Ján Filc a v druhej časti cesty aj člen VV SZĽH Marián Vávra, ktorý sa k nemu pripojil, hovorili aj s mnohými ľudmi z klubov NHL, majúcimi v nich významné postavenie. "To sú hlavne generálni manažéri a teší ma, že vo všetkých kluboch, kde máme našich hráčov ich kvalita tieto vzťahy s nimi výrazne ovplyvňuje smerom k nám a slovenskému hokeju. Príjemne ma prekvapilo, že títo ľudia poznajú naše problémy, to, že sme jedinou krajinou, ktorá na olympiáde bude musieť hrať už predkolo. Preto si myslím, že nielen verbálne, ale aj vecne podporujú naše úsilie dostať na OH aj do predkola hráčov z NHL, tak aby sme sa potom bez straty kvetinky dostali do finálového turnaja. A v ňom byť potom po doplnení ďalšími hráčmi, schopní konkurovať ostatným tímom," uviedol Ján Filc. Vítaným spestretním cesty bola pre neho oslava 22. narodením Mariána Hossu v Ottawe za účastí mnohých médií. "Dobré bolo, že sa to súčasne spojilo aj s pripomenutím si nedávnych sedemdesiatín slovenského hokeja aj za účasti viacerých ľudí z diplomatických kruhov," konštatoval kormidelník slovenskej reprezentácie. Najmä pretrohradské striebro podľa neho značne zdvihlo kredit slovenského hokeja v zámorí, pričom musel neraz vysvetlovať ako sa to darí krajine, ktorá má len čosi vyše 4000 regristrovaných hráčov.